ADLS ve VDSL nedir arasındaki fark nedir?

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

ADSL ve VDSL / VDSL 2 arasındaki farklılıklar nelerdir? Alınan indirme (download) ve yükleme (upload) internet hızı santral, bina ve uzaklık mesafesi ile değişmekte. Fiber ve kablonet diğer haberlerimizde!

Sponsorlu reklam
İçerikteki Başlıklar

VDSL, kısa mesafe olan hattın uzunluğu ile ters orantılı olarak yüksek data transferi sağlayan teknoloji. Kısaca mesafe burada büyük önem taşıyor. Genelde kullanılan alt yapı Türk Telekom’ a ait oluyor. Bazı bölgelerde Superonline ve Turknet altyapısını da görmek mümkün. Doping, Biriadsl, Vodafone ve diğerleri çoğunlukla Türk Telekom / TTnet alt yapısını kullanmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu yazımızda ADSL ve VDSL nedir ve özelliklerine yer verdik. Şu an için çoğu bu alt yapıya sahip internet hizmetini almakta. Hiber, fiber ve kablonet gibi internet hızmetleri de yavaş yavaş ilerlemekte.

Sponsorlu reklam

VDSL nedir

VDSL2, DSL teknolojisinde zirve nokta olarak adlandırılır. VDSL, saniyede 16 megabite, 32 megabite ve bazende 55 Mbps kadar download hızlarına ulaşabiliyor. Tabi bu hızları bulunduğunuz yerin santrale olan uzaklığı belirliyor. Genelde santral 1.5 – 2 km uzakta ise ADSL2 hızına düşebiliyor. Bu göreceli bir durum kullanılan kablo ve bina kabloları düzgün ve kaliteliyse sorunsuz bir hızda alınabilir. 

ADSL modemle VDSL kullanılır mı? VDSL internet hizmetinden yararlanabilmeniz için binanızın alt yapısı ve bölgenin uygun olmalı gerekir. Birde VDSL modem kullanmanız gerekiyor. Yani ADSL modemle VDSL kullanılmaz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ADLS ve VDSL nedir arasındaki fark nedir?

ADSL / ADSL2,  ADSL performansını daha fazla seviyeye çıkarmak için ADSL2  G.992,3 – G.992,4 standartları ITU’ nin onayından geçmiştir. Eskiden standart ADSL ile 8 Mbit alınırken ADSL2+ ile 25 Mbit olarak daha yüksek hızlara çıktı.

ADSL, bakır kablo üzerinden iletişim sağlanmakta. Hız ve kalite kullanılan bakırın kalitesine ve sunucu / santral uzaklığına göre farklılık göstermekte. Bundan dolayı bazen üst internet paketlerine geçtiğinizde internet hızı daha yüksek olacağı beklenirken eskisinden daha düşük bir hızla karşılaşılabiliyor.

ADSL modemi VDSL’ de kullanılır mı sorusuna ceavp verdik. Ama kullanacağınız modemde hız konusunda önemli bir etken. Bazı modemler biraz ısındıktan sonra hızda düşüşe neden olabiliyor. Bazı modemlerde istenilen hızı veremeyebiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam


Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 17:55

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir