Akılı Telefon Raporu: Samsung’un Hayal Kırıklığı Yarattığı İkinci Çeyreğe Huawei Damga Vurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Toplamda 295.3 milyon akıllı telefonun satıldığı ikinci çeyrek sonucu, bir önceki yıl aynı dönemle kıyaslandığında %23.1’lik büyüme gerçekleştirdi.

Andronova

Beklentilerin altında kâr açıklayan Samsung ikinci çeyrek sonuçlarına göre hayal kırıklığı yarattı. 2013 yılı aynı döneminde sattığı 77.3 milyon akıllı telefonla pazarın üçte birini elinde bulunduran Samsung, 2014 yılı ikinci çeyreğinde ise 74.3 milyon satış elde etti. Şirketin pazar payı ise %25.2 seviyesine geriledi.

Apple bir önceki yıla göre daha fazla iPhone sevkiyatı gerçekleştirdi fakat bu durum pazar payındaki düşüşe engel olamadı. 35,1 milyon iPhone satan Apple şu an pazarın %11.9’unu elinde bulunduruyor.

2014 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına damga vuran üretici ise Huawei oldu. Bir önceki yılla kıyaslandığında satışların neredeyse iki katına çıkarıldığı görülüyor. Çinli üretici ikinci çeyrekte elde ettiği 20.3 milyon akıllı telefonla pazar payını %20.3 seviyesine yükseltti ve ikincilik için Apple ile arasındaki makası bir hayli daralttı.

Bir diğer Çinli üretici Lenovo cephesinde de kayda değer bir büyüme söz konusu. 2013 yılında 11.4 milyon akıllı telefon satan ve %4.7’lik dilimi elinde bulunduran Lenovo bu yıl satışları 15.8 milyon seviyesine, pazar payını ise %6.9’a yükseltmeyi başardı.

İkinci çeyrekte şirket rekoru kıran LG’de ise buna rağmen pazar payında düşüş yaşadı. 14,5 milyon akıllı telefon satan LG’nin son pazar payı seviyesi ise %4.9 olarak açıklandı.

idc

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.