Android Şarj Simgesi Var Ama Şarjı Dolmuyor

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Android şarj simgesi var ama şarjı dolmuyor sorunu genellikle adaptör ve kablo ile alakalı oluyor. Tabi donanım tarafında bir arıza olasılığına da bakmak lazım.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Gelişen teknoloji çağı ile birlikte hayatımıza giren akıllı Android telefonların en büyük sorunlarından biriside çabuk şarjın bitmesi. Android telefonumuzu şarj etmek için şarja taktığımızda şarj işareti çıkıyor ama bir türlü pil göstergesi çalışmıyor. Aklımıza gelecek sorulardan bir tanesi, Android şarja taktım şarj simgesi var ama şarj olmuyor sorusudur.

Android Şarj Simgesi Var, Ancak Şarj Dolmuyor

Android cihazınızın şarj simgesinin görünmesine rağmen şarjın düzgün bir şekilde dolmaması, kullanıcılar için oldukça yaygın bir sorundur. Bu makalede, Android cihazlarda karşılaşılan bu sorunun olası nedenlerini ve çözümlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

**1. Şarj Kablosu ve Adaptör Kontrolü:

 • Sorun: Şarj kablosu veya adaptörü hasarlı olabilir.
 • Çözüm: Başka bir orijinal şarj kablosu ve adaptörü deneyin. Kablonun veya adaptörün hasarlı olup olmadığını kontrol edin.

**2. Şarj Portu Temizliği:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Sorun: Şarj portu kirli veya hasarlı olabilir.
 • Çözüm: Şarj portunu nazikçe temizleyin, basınçlı hava kullanabilir veya bir cımbız kullanarak porttaki toz ve kalıntıları çıkartın.

**3. Yavaş Şarj:

 • Sorun: Cihazınız yavaş şarj oluyor olabilir.
 • Çözüm: Daha güçlü bir adaptör kullanın veya cihazınızın hızlı şarj özelliğini destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

**4. Yazılım Güncellemeleri:

 • Sorun: Yazılım hataları şarj sorunlarına neden olabilir.
 • Çözüm: Ayarlardan “Yazılım Güncelleme”yi kontrol edin ve en son güncellemeleri yükleyin.

**5. Batarya Sorunları:

 • Sorun: Batarya ömrü azalmış veya hasar görmüş olabilir.
 • Çözüm: Uygulama mağazasından batarya sağlığı uygulamalarını indirip batarya durumunu kontrol edin. Batarya değişimi gerekiyorsa teknik servise başvurun.

**6. Donanım Sorunları:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Sorun: Şarj portu veya batarya ile ilgili donanım sorunları olabilir.
 • Çözüm: Garanti kapsamındaysa veya cihazınız hala garanti süresindeyse, teknik destek veya garanti hizmeti almak için üreticiye başvurun.

**7. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama:

 • Sorun: Yazılımsal sorunlar cihazın şarjını etkiliyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yapılabilir.
 • Çözüm: Ayarlardan “Yedekle ve Sıfırla” bölümüne giderek “Fabrika Verilerine Sıfırla” seçeneğini kullanın.

**8. Enerji Tasarrufu Modu:

 • Sorun: Enerji tasarrufu modu şarjı sınırlayabilir.
 • Çözüm: Ayarlardan “Batarya” veya “Güç Yönetimi” bölümüne giderek enerji tasarrufu modunu kontrol edin.

Telefonun Şarjı Dolmuyor Sorunu

Sorun genellikle şu şekildedir. Ya telefonu şarja taktığımızda şarj olmuyor yada şarj olduğunu gösteriyor fakat pil göstergesi dolmuyor veya telefon hiç şarj olmuyor gibi temel sorunlar çok yaygın olarak kendini göstermektedir. Böyle sorunla karşılaştığımızda deneyeceğimiz yöntemler şunlardır:

Şarj Kablo Sorunu

Telefonu şarj etmek için kullandığınız şarj kablosunda bir sorun olabilir. Telefon şarj olmuyor diye düşünüp hemen telefonun bataryasını değiştirmeyin. Belki sorun şarj aletinin USB kablosunda sıkıntı var.

Adaptör Sorunu

Telefonu şarj etmekte kullandığınız adaptör çıkartılabilir özellikli bir adaptör ise bundan kaynaklı olarak telefonunuz şarj olmuyor olabilir. USB girişinde veya amberinin düşük olması buna neden olabilir.

Şarj Esnasında Oyun Oynama

Telefonunuzu şarj ederken yoğun grafikli bir oyun oynuyorsanız telefonunuzun şarj yüzdesi zaten dolmaz. Bunun test etmek için öncelikle telefonunuzu kapatın ve telefonu şarja takılı vaziyette bırakın. Eğer bu işlemi telefonu kapatmadan yapmak istiyorsanız telefonunuzda bulunan oyunu kapatın ve telefonu uçak moduna alın.

Şarj Soketi Arızası

Telefonunuzun şarj soketine toz, kir veya şeker gibi madde sıkışmış olma olasılığı bulunuyor. Küçük bir kürdan yardımıyla bu sorunu giderebileceğinizi düşünüyoruz. Tabi kontrolsüz şekilde yapanların cihazlarına zarar verme olasılıkları da var.

Yazılımsal Sorunlar

Bazen çıkan bir yazılım güncellemesi nadirde olsa bu tarz sorunlara sebep oluyor. Genelde şarj kullanım süresi az gidiyor şeklinde şikayetler geliyor. Bu gibi durumlarda hard reset atılır. Sonra devam ediyorsa, denenebiliyorsa başka bir pille veya sıfırdan yazılım yükleme yapılarak denenmeli.

Android şarj simgesi var ama şarj olmuyor
Android şarj simgesi var ama şarjı dolmuyor

Android Şarj Olmuyor Sorunu

Şarj dolmuyor ya da batarya dolmuyor şikayetleri arasında önemli iki neden vardır. Tabi bir çok olasılık vardır ama bilinen önemli iki sebepten söz etmek istiyoruz. Yazının devamını okursanız yine olasılıklardan bahsedeceğiz.

Telefonu Yan Sanayi Şarj Cihazlarıyla Şarj Edilmesi

Burada iki önemli husus var ki, çoğu bunu isteyerek veya istemeyerek yapmakta. Örnek, şarj adaptörünün orjinal olmaması ve diğer sebep ise, şarj kablosunun orjinal olmaması. Burada en büyük tehlike şarj adaptörü. USB kablolarda cihaz kadar tehlikeli olmayabiliyor, ama batarya ömrünü kısaltıyor.

Pil Şarj Durumuna Dikkat Edin

Pil ömrünü tamamlamak üzere veya artık kullanılmayacak duruma geliyorsa telefonun şarjı tamamen bittiğinde artık cihaz açılmaz. Şarja taktığınızda şarj dolmayacak. Bir telefonda şarj çok az gidiyorsa şarj seviyesi en az %5′ in altında şarj etmeyiniz. Ömrü yaklaşan bataryalarda cihazın açılmama veya şarj olmama sorunu yaşatır. Böyle bir durumla sanırız bir kaç kez karşılaşmıştık. Pil ömrünü tamamlayan veya tamamlamak üzere olan bataryalarda durum böyleydi. Şimdilerde pek görülmüyor ama direk pil seviyesinde düşüşler görülmeye devam ediyor.

Şarj İçin Donanım Sorunları

Şarj cihazı arızalı olabiliyor. Veya gücü şarj etmeye yetmiyor olabiliyor. Bu durum genelde şarj cihazında arıza oluştuğunda veya yan sanayi cihaz kullanıldığında görülür. Başka bir cihazla ve bilgisayar USB portlarında deneyin. Şarj olmuyor sorunları için yorumla iletişime geçebilirsiniz.

Birde şarj entegresinde sorun olabilir. Bu olasılık biraz daha düşük olabiliyor. Yani bi ihtimal olarak değerlendirmeliyiz.

telefonum hizli sarj olmuyor 3
Android şarjı dolmuyor

Android şarj simgesi var ama şarj dolmuyor ise, yukarıdakilerin genelini kontrol etmeniz gerekiyor.

Hard Reset Atarak Deneyelim

Telefonu fabrika ayarı veya hard reset atarak denememiz gerekiyor. Bunun için hard reset nedir adlı makaleye bakmanızı öneriyoruz.

Bu işlem sonucunda oluşacak sorunlar şöyle:

 • Telefondaki verileriniz silinir.
 • Cihaza imei attırmışsanız, imei silinecektir.
 • Sonradan kurulu her şeyiniz gidecek. Bundan dolayı önce yedek alın.

Android şarj simgesi ama şarj doldurmuyor sorununa yönelik uzman desteğine ihtiyacınız varsa, teknik servisle veya içerikteki numarayla görüşmenizi öneriyoruz. Tabi ücretli olduğunu şimdiden belirtelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir