Android Sistem Kullanıcı Arayüzü Yanıt Vermiyor (System UI Isn’t Responding Error)

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Android sistem kullanıcı arayüzü yanıt vermiyor hatası daha çok eski modellerde sorun çıkarmakta. İşletim sistemindeki sürümler zaman zaman cihazlarda uyumsuzluk sorunlarına yol açıyordu. Dahili uygulamalar dahi sorunlu çalıştığı oluyordu.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

System UI Isn’t Responding Error, Türkçe karşılığı “Sistem Kullanıcı Arayüzü Yanıt Vermiyor”. Yazımızın bu sorunun çözümüne yönelik yararlı bilgileri içerdiğini belirtelim.

sistem kullanici arayuzu yanit vermiyor 2
Android sistem kullanıcı arayüzü yanıt vermiyor

Android Sistem Kullanıcı Arayüzü Yanıt Vermiyor Hatası

Android cihazlarda birdenbire sistem kullanıcı arayüzü yanıt vermiyor sorunu yaşattığı anlar kimi zaman nadir karşılaşılırken kimi zaman cihazı kullanamayacak hale getirebiliyor. Bu hata, cihazın kullanıcı arayüzünü çalıştıran kritik bir hizmetin geçici olarak çökmesi sonucunda meydana gelmekte. Genellikle böyle bir durum, kendi kendine düzelir veya cihazı yeniden başlattığınızda düzelir. Ancak, eğer sorun sık sık karşınıza çıkıyor ve sistem kendi kendine düzelmiyorsa, ROM atmaya giden bir süreç uygulanacağı anlamını taşır.

1. Cihazınızı Yeniden Başlatmaya Çalışın

Herhangi bir sistem hatasında ilk denenen seçenek, cihazı kapatıp açmaktır. Bu, geçici sistem aksaklıklarını düzeltmek için kesin bir seçenektir.

  • Güç düğmesini basılı tutarak kapanmasını veya açılan menüden “Yeniden Başlat / Kapat” seçeneklerini kullanın. Eğer kapanmıyorsa, cihazın ayarlarından bu işlemi yapın. Yine olmazsa, cihazın şarjını bitirmeye çalışın.

2. Sistem Güncellemelerini Kontrol Edin

Eski sürümler bazı uygulamalarla uyumsuz çalışır. İşletim sisteminin güncel olduğundan emin olun ve duruma göre uyumlu uygulama sürümleri ile deneyin.

  • Ayarlar > Sistem > Sistem Güncellemeleri.

3. Depolama Alanını Kontrol Edin

Yetersiz boş alanın, sistem performansı ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Boş alanın yeterli olduğu konusuna hakim değilseniz olduğu kadarıyla elinizden geleni yaparak alan açmaya çalışın. Hem sistemin hem uygulamaların daha fazla boş alana ihtiyacı vardır. Bu alan cihazın GB bilgisine göre değişir. Örnek, 32 GB için tahmini bizim önerimiz 3-4 GB boş alanın olması.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • Ayarlar > Depolama yolunu izleyin. Önemsiz verileri manuel ve az yeterli olanları veri yedekleme yöntemi ile kaldırın.

4. Uygulamaları ve Verileri Temizleyin

Sorunlu herhangi bir uygulama veya bozuk sistem dosyalarının arayüz kullanımlarında sorun yaşatır. Zaman zaman önbellek, veri ve güncellemelerin kaldırılması sorunların çözümüne yardımcı olur.

  • Ayarlar > Uygulamalar > İlgili uygulamalar ve sistem kullanıcı arayüzü içerisinden işlem yapılacak.

Not: Son zamanlarda bu sorun yaşanıyorsa, en son neler yaptığınızı düşünün ve buna göre adım atın. Örnek, kurduğunuz uygulamaların kaldırılması önemli bir adımdır.

5. Virüs Sorunu

Geçici durumların dışında en sık sorun çıkaran etken virüs bulaşma durumudur. İşe yarar bir uygulama ile virüs taramasını başlatın.

6. Güvenli Modda Sorun Giderme

Güvenli mod, yalnızca sistem uygulamalarının çalıştırılarak 3. parti uygulamalarındaki sorunların testini sağlar. Bu her cihazda bulunmamakta.

  • Güç düğmesine basılı tutun ve açılan seçeneklerden “Kapat” yazana basılı tutun. Ekranda “Güvenli Modda Yeniden Başlat” varsa kullanın.

7. Fabrika Ayarlarına Dönüş

Basit adımlar sorunu çözmediyse, o zaman fabrika ayarları ya da hard reset adımlarını deneyin.

  • Ayarlar > Sistem > Sıfırlama.

8. Teknik Yardım Alın

Sorununuz devam ediyorsa, cihazda donanımsal sorunu veya uzmanlık gerektiren bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz demektir.

System UI Isn’t Responding Error=Sistem Kullanıcı Arayüzü Yanıt Vermiyor hatasına yönelik öneriler buraya kadar.

ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir