Google Play açılmıyor kendi kendine kapanıyor

Andronova
3 Minimum Okuma

Android tablette ve çok sayıda Samsung telefonda uygulama indirmeye çalışıldığında veya Google Play' ı açmak istediğinizde kendiliğinden kapanıyor hatası çıkabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android cihazlarda uygulama indirme kaynağı Google Play açılmıyor hatalarıyla karşılaştığınızda nasıl bir çözüm yolu izleyeceğiniz aşağıda belirtilmiştir. Eskiden beri devam eden çok sayıda sorunun şu aralar eski modellerde arada bir görüldüğünü söyleyebiliriz. Şimdilerde devam edenlerden bazılarını aşağıya ekledik ve çözümünde genel yapılanlarda arkasından eklendi.

Uygulama indirmede sorun mu yaşıyorsunuz? Uygulama çok çeşitli sebeplerden dolayı çalışmıyor olabilir. Örneğin, internet bağlantınız veya uygulamanın içindeki basit bir tekleme olabilir. Nedenleri altta yatan soruna bağlı olarak değişir.

 • Cihazın yazılımının güncelle olmamasından 
 • Android sürüm desteğinin sonlanmasıyla çıkanlar
 • Uygulamalarla cihazın yazılımının uyumsuzluğu
 • Virüs bulaşmasıyla buna benzer çok sık hataların çıkması
 • Aşırı yüklenen uygulamaların ve cihazda yerin çok az kalması

Gibi yazılabilecek çok daha neden bulunmaktadır. Başka bir şey yapmadan önce, cihazınızı yeniden başlatarak ilgili sorunlar da dahil olmak üzere çok sayıda herhangi bir sorunu çözebilirsiniz. Yeniden başlatma, cihazınızın kendisini sıfırlamasına ve uygulamasındaki herhangi bir hatayı gidermesine yardımcı olabilir.

Google Play Store açılmıyor nasıl açılır?

Yeniden başlatma sorununuzu çözmezse sorun gidermeye devam etmeniz için gerekenleri maddeler halinde sizlere anlatmaya çalışacağız. Almış olduğunuz bir hata kodu veya mesajı çıkıyorsa bize tamamı olacak şekilde yazınız.

 1. Sorunun kalıcı mı devamlı mı geliyor mu inceleyerek emin olun. Downdetector gibi hizmetleri kullanarak G. Play Store’un durumunu kontrol edebilirsiniz. İlgili güncel bir sorun bildirildiyse, beklemeniz gerekir.
 2. Play Store’u durmaya zorlayın. Bazen uygulamanızın bir mola vermesi istenebilir. Uygulamanızı cihazınızda sıfırlamanın bir yolu olarak durmaya zorlayabilir, ardından tekrar açmayı deneyebilirsiniz.
 3. İnternet ve mobil veri bağlantılarınızın kontrollerini yapın. Uygulamanın düzgün çalışması için sağlam bir internet veya mobil veri bağlantınızın olması gerekir.
 4. Bağlantının sıfırlamasına yardımcı olması için “Uçak Modu” aç kapa iş görebilir..
 5. Saat ve tarih ayarlarını devre dışı bırakın ve etkinleştirin. Telefonunuz Play Store’ yi çalıştırdığında tarih saat ayarını kullanmakta. Çalışmıyorlarsa, uygulamada altta yatan sorunlara neden olabilir. Bunu yapmak için Ayarlar > Sistem > Tarih ve Saat’e gidin. Eğer Otomatik Tarih ve Saat etkinleştirildiğinde, devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin.
 6. Google Play Hizmetlerini güncelleyin. Güncellenmezse Play Store düzgün çalışmayabilir. Bir arka plan uygulaması olmasına rağmen, uygulamalarınızı ve içeriğinizi indirmek ve güncellemek için gereklidir.
 7. G. P. Store önbelleğini ve verilerini temizleyin. Uygulamaların verileri ve önbelleğinin temizlenmesi, rahat bir şekilde başlamasına yardımcı olmaktadır. Bazende göremediğiniz bir hatayı temizlenir.
 8. İnternet bağlantınızı değiştirerek test edilebilir. 
 9. Başka bir e-posta hesabıyla oturum açılmaya çalışılabilir.

Temizleme işlemini yapmanız için;

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün bölümüne gidin.
 • Ardından Google Play Store’a dokunun.
 • Oradan itibaren Depolama > Önbelleği > verileri temizle seçeneğini seçin.
 • Google Play Store güncellemelerini kaldırın.
 • Google Play Store uygulamasını silemez ve yeniden yükleyemeseniz de, uygulamanızı önceki sürüme döndüren güncellemeleri kaldırabilirsiniz.

Bu, geçerli güncellemedeki hataları kaldırabilir. Güncelleştirmeleri kaldırdıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Cihazınız tekrar açıldığında, Google Play en yeni sürüme güncellenecektir. Ardından, tekrar kullanmayı deneyebilirsiniz.

Google Play açılmıyor kendi kendine kapanıyor


Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 18:16

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir