Batarya kalibrasyonu pil kullanım ömrünü arttırma

Batarya kalibrasyonu pil kullanım ömrü nasıl artırılır? Android pil ömrünü arttırma için batarya kalibrasyonu yaparak 3 gün şarj süresine sahip olabilirsiniz.

Andronova

Batarya kalibrasyonu ile pil kullanım ömrünü artırma işlemlerini sırasıyla yaparak, büyük ihtimal şarj kullanım süresinde artış görülecek.

Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen harika telefon HTC Desire HD’nin teslimatlarını Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdik. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden ötürü tekrar teşekkürlerimizi sunarız.

Kullanıcılardan telefonları ile alakalı yorumlar gelmeye devam ederken, Desire HD’nin genel olan en çok sorulan konusu, pil ömrü oldu. Bataryasının Li-Ion 1230 mAh olması bazılarını endişelendirmiş olsada, aslında bu 1230 mAh’lık pilin iyileştirilmiş bir batarya olduğunu belirtmek isteriz.

Pil ömrünün normal şartlar ve kullanımda ortalama bir gün gittiği Desire HD, aslında küçük pili ile rakiplerinde bulunan 1500 mAh’lık bataryalara dahi boy gösterebiliyor. Desire HD için pil kullanım ömrünü uzatmanın, telefon elektirik voltajının düzenlenmesi, kernel değişimi ve kalibrasyon gibi birden çok yöntemi var. Biz şimdi buradan telefonunuz için hiç risk taşımayan ve en kolay yöntemi anlatacak ve Desire Hd’nizim pil ömrünün nasıl ortalama 3 güne kadar çıkartılabileceğini göstereceğiz.

Batarya kalibrasyonu pil kullanım ömrünü arttırma

Pil ömrünü arttırma 3 güne kadar arttırma işlemi

1. İlk olarak telefonunuz kendini kapatana kadar çalıştırın.

2. Telefonunuz kapandıktan sonra tekrar açıp yeniden kendini kapatmasını bekleyin.

3. Telefonunuz tekrar kapandıktan sonra bataryayı çıkartıp 10 saniye kadar bekleyin.

4. Bataryayı telefonunuza geri takın, ancak cihazı açmayın.

5. Telefonunuz tam şarj olana(yeşil ışık yanana) kadar şarj edin ve ardından telefonunuzu hala açmadan üzerine 1 saat daha şarj edin.

6. Telefonunuzdan Terminal Emulator‘ü açarak(Terminal Emulatör’ü Android Market’ten indirebilirsiniz) su yazıp ardından, rm /data/system/batterystats.bin yazarak batarya istatistiklerini silin.

Not: Bu işlem için telefonunuzda Root yetkisinin olması gerekmektedir. Eğer telefonunuzda Root yoksaDesire HD için nasıl Root yapılır hakkındaki yazımızı okuyunuz. Batarya istatistiklerini aynı zamanda ClockworkMOD gibi bir Custom Recovery Mod’dan da temizleyebilirsiniz. Bunun için HTC Desire HD için nasıl ClockworkMOD Recovery yüklenir? isimli yazımızdaki adımları takip ederek ilk önce ClockworkMOD Recovery’yi kurup ardından: Clockworkmod recovery menüsünden sırası ile Advanced > Wipe battery stats seçeneği ile batarya istatistiklerini silebilirsiniz.

7. Bu işlemden sonra telefonunuzu yeniden kendini kapatana kadar çalıştırın.

8. Telefonunuzu açın ve en az 8 saat şarj edin.

9. Telefonunuzdan şarjı çıkartıp cihazınızı kapatın ve ardından tekrar şarj adaptörü takıp 1 saat daha şarj edin.

10. Şarjı telefonunuzdan çıkartın ve cihazınızı açıp ortalama 2 dakika bekleyin.

11. Telefonunuzu kapatıp 1 saat daha şarj edin.

12. Ve son olarak telefonunuzu yeniden başlatıp normal kullanıma başlayın.

Bu işlemler telefonunuzun pilinin normal şartlarda ve kullanımda ortalama 2 ile 3 güne kadar gidebilmesini sağlayacak. 


Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 01:33

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.