Cloudflare Subdomain (alt alan adı) ekleme

Subdomain açtım ama sayfa görüntülenmiyor ile dns hatası alıyorum diyenlere soracağımız soru Cloudflare kullanıyorsanız alt alan adını eklemeniz gerekiyor.

teknik destek

Cloudflare kullananların çoğunun başına gelen bir sorunu yazmak istedik. Eklediğiniz alan adı için daha sonra alt alan adı açıp kullanmak istediğinizde problem yaşayabilirsiniz. Bunu çoğu bilmez ama eklenen alt alan adlarınında Cloudflare paneline eklenmesi gerekiyor. Daha doğrusu eklemiş olduğunuz domain panelinden işlem yapmanız gerekiyor.

Cpanel’ den Subdomain açtığınızda sayfa görüntülenemiyor, sayfa yok veya dns hatası karşınıza çıkabilir. Yapacağınız işlem çok basit ve işlemden bir kaç dakika sonra sorun çözülecek. Ama daha önce uyarı aldığınızdan dolayı test ettiğiniz bilgisayar ve internet ağında yine uyarı alabilirsiniz. Test ederken tarayıcının gizli sekmesinden ve diğer tarayıcılarla denemeyi unutmayın.

Uyarı almaya devam edenlerin sistemlerinde yapacakları bir ufak işlem var. 

  • Bilgisayarınızdan çalıştır seçeneğini açın ve cmd yazın. Açılan siyah alana ipconfig /flushdns yazın ve enter ile bekleyin. 
  • Yine devam ederse cep telefonla mobil bağlantı ile test edebilirsiniz.

Cloudflare Subdomain nasıl eklenir?

Cloudflare alt alan adı eklemek için resmi siteye girip ekli olan siteye tıklayarak aşağıdaki adımları uygulayınız.

  1. Üst başlıklarda bulunan “DNS” alanına giriniz.  
  2. Aşağıya inin ve “+Add record” butonuna tıklayın.    
  3. “Type” olan yer “A” olarak kalacak.
  4. “Name” yazan yere alt alan adınızı yazacaksınız. (test.andronova.net)
  5. “IPv4” olan alana ise hosting / sunucu ip adresini yazacaksınız. (IP bilgisi girdiğiniz alanda yazılı. Kopyalayıp yukarıya ekleyiniz)

Cpanelden Subdomain açmak içinde panele girdiğinizde “Domains” başlığı altında yer alanların içerisinde “Subdomains” seçeneğini göreceksiniz. İlk alana ilgili adı yazdığınızda otomatik diğerleri çıkacaktır.

Cloudflare Subdomain (alt alan adı) ekleme

Cloudflare alt alan adı nasıl eklenir

Cloudflare web sitesi açılmıyor

Açılan domain çalışmıyorsa yukarıdaki öneri adımları uygulayınız. Duruma göre modeminizi yeniden başlatınız.

Eğer çok sık deneme yapmışsanız o zaman belli süreliğine engellenmiş olabilirsiniz. Farklı bir internetle kontrol edebilirsiniz. Aşırı yapılan denemelerden sonra geçici panele erişiminiz kesilebilir.

Ne yaptıysanız çalıştıramadıysanız o zaman ekli ana domain’ i kaldırınız ve tekrardan Cloudflare’ a ekleyiniz. Duruma göre DNS adreslerini hosting’ in adresine çevirip tekrardan Cloudflare paneline ekleyebilirsiniz. Otomatik gerekli yapılandırmayı yapacaktır.


Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 16:30

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir