DHCP Relay Nedir Ne İçin Kullanılır

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Modemde DHCP Relay diye bir seçenekle karşılaşanlar oluyor. Bazıları ne işe yarar diye merak edip bu kısmı işaretleyip acaba ne olacak diye bakıyorlar.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

DHCP Relay Agent, farklı subnete yer alan DHCP server üzerinden kendi subnetinize ip dağıtım imkan veren servisin adı. Türkçesi ise “DHCP Geçiş Aracısı” olarak adlandırılmakta. Kendi subnetimizde ki kullanıcıların DHCP broadcast’ leri yakalanıp unicast çevirmek ve yetkili server’ a göndermeyi sağlar. Cihaz olarak switch, router ve bir bilgisayarda olabilmekte.

Daha iyi anlaşılması için ip dağıtımını başka bir sistem üzerinden yapmayı sağlayabiliyorsunuz. Girilen adresteki örnek router’ un kendi belirlediği bağlantı aralık adresleri kullanılmış olur. Bir nevi DHCP sunucusu oluşturmak isteyenler modemden bu seçeneği kullanır.

DHCP Relay Nedir ve Ne İşe Yarar?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Relay, ağdaki DHCP sunucularıyla istemciler arasında iletişimi sağlayan bir ağ cihazı veya yazılımıdır. Bu protokol, IP adreslerinin otomatik olarak dağıtılmasını sağlar ve ağa bağlanan cihazlara gerekli IP yapılandırmalarını sağlar. DHCP Relay, ağdaki farklı alt ağlarda bulunan DHCP istemcileriyle DHCP sunucuları arasındaki haberleşmeyi kolaylaştırır.

DHCP Relay’in İşlevleri:

  1. IP Adresi Dağıtımı: DHCP Relay, DHCP sunucusundan IP adresi talep eden istemcilere hizmet verir. İstemci, ağa bağlandığında DHCP isteği yayınlar, ancak bu istek, istemci ve DHCP sunucusu arasında doğrudan bir iletişim kanalı olmadığı durumlarda, DHCP Relay cihazı bu isteği alır ve DHCP sunucusuna ileterek yanıt alır. Ardından, DHCP Relay, aldığı IP adresini istemciye ileterek onun ağa katılmasını sağlar.
  2. Ağ Segmentleri Arası İletişim: DHCP sunucuları ve istemciler aynı ağ segmentinde yer almıyorsa, DHCP Relay bu iki segment arasında iletişimi sağlar. Özellikle büyük ağlarda veya birden fazla alt ağa sahip ağlarda, DHCP sunucuları tek bir yerde bulunabilir ve DHCP Relay kullanılarak istemcilerin IP adresi talepleri DHCP sunucusuna yönlendirilebilir.
  3. Veri Yönlendirme: DHCP Relay, DHCP isteklerini alır ve yönlendirirken aynı zamanda diğer ağ cihazlarına da veri iletebilir. Bu, ağdaki diğer hizmetlerin çalışmasını engellemeden DHCP istemcilerine hizmet verilmesini sağlar.

DHCP Relay’in Önemi:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

DHCP Relay, büyük ağlarda IP adresi dağıtımını kolaylaştırır ve yönetimini merkezi hale getirir. Aynı zamanda farklı alt ağlardaki istemcilerin DHCP sunucularıyla iletişim kurabilmesini sağlar, böylece IP adresi ataması daha etkili bir şekilde gerçekleştirilir.

DHCP Relay’ a Nasıl Ulaşılır?

  • Modemin arayüzüne ilgili ip ile ulaşılır.
  • Yanda “DHCP” veya ..sunucusu bölümü açılır.      
  • Burada “DHCP Relay” aktif edilir.    
  • Uzak sunucu adresine bağlanılacak ip girilir.    
  • İşlemlerde NAT kapalı olması gerekiyor.

Bağlantı yapılamama durumlarında etkin yapılıp ve sonra tekrar aynı seçenek açılır. Bazen yazılım tarafında aksaklık çıkabilir ve modemin resetlenmesi veya yazılımın güncellemesi icap edebilir.

DHCP Relay nedir ne için kullanılır
DHCP Relay Nedir Ne İşe Yarar

Bu yöntem genellikle uygum maliyette olduğundan bazı zamanlarda tercih edilebilmekte. İsteyen bir bilgisayarı sunucu olarak kullanarak dağıtılacak ip aralığını ve kontrolünü ilgili bilgisayar üzerinden yapabilir. Çakışmaları ve daha geniş ağlarda kullanım imkanı sunabilir. Tabi artık gelişmiş yönetim sistemleri ve yazılımlarla pek eskisi gibi tercih edilmeyebiliyor. 

DHCP Devre Dışı Yapılırsa Ne Olur?

Örnek TP Link modemden işlem yaptık. 15-20 Dakika sonra internet bağlantımız kesildi. Kablosuz ağ bağlı ve güvenli olarak görülüyor ama internet yok. Peki nasıl düzeldi?

Modem içerisine giremiyorsunuz. Yapmanız gereken cihazın veya bilgisayarın ip adresini sabitleyip modeme erişim yaparak tekrar bu seçeneği açtık.

DHCP Relay nedir ve nasıl kullanılır adım adım sizlere bu yazımızda anlattık.

Sonraki konumuz: Modem Arayüzüne Giremiyorum

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir