EFI USB Device boot failed aygıt önyüklemesi başarısız oldu

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Bilgisayarda EFI USB Device boot failed yani EFI USB aygıt önyüklemesi başarısız oldu hatası bazen başa çıkılmaz bir hale dönüşebiliyor. Biz Casper Nirvana tablet PC’ de bu sorunla karşılaştık ve ne yaptıksa sürekli aynı mesajla karşılaştık. Farklı durumlarda da benzeri uyarı çıkabiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Laptopa Windows 10 kurulumu yaparken EFI USB Device boot failed hatası alabiliyorsunuz. Normalde bios ekranından bir kaç ayarlama ile sorun ortadan kalkabiliyor.

Bizde oluşan durum biraz farklı sanırız sistemde daha büyük sorunlar yaşanıyordu. Sizde olan durumda önce sistem geri yüklemeyi ve sonrasında duruma göre recovery seçeneğini kullanabilirsiniz.

EFI USB Device boot failed çözümü

32 / 64 bit tercihinden sonra ISO formatını rufus programı üzerinden kurulum dosyalarına dönüştürünüz. UEFI modu seçilerek deneyiniz. Duruma göre MBR / GPT arasında değiştirerek tekrardan aktarıp denenebilir.

  • Bios ekranında önyükleme modu seçeneği UEFI olarak ayarlanmalı ve güvenli önyüklemenin açık olması önerilebiliyor.
  • Yine bios alanına girip bu seferde “Secure boot” olanı kapatınız. Yani disabled olacak.
  • Açılış seçeneğinin USB olarak seçildiğinden emin olunuz.
  • Windows 10 kurulum dosyalarının doğru atıldığından emin olunuz.
  • ISO dosyasında sorun görülebilir. Başka kaynaktan yararlanın.
  • Dosya sistemini duruma göre 32 bit olarak değiştirip işlem yapınız.
  • Açılış onarımı veya formatlamaya çalışınız.

Duruma göre açılış diski oluşturulabilir.

Hard diskiniz çıkabilir konumda ise, söküp başka bir bilgisayara USB üzerinden bağlayarak onarım veya biçimlendirmeyi başlatabilirsiniz. Ya da eksik dosyaları manuel atabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
EFi USB Device boot failed 1
EFI USB Device boot failed aygıt önyüklemesi başarısız oldu

EFI USB aygıt önyüklemesi başarısız oldu ne demek?

Ne demek oluyor diye forum köşelerinde yazanları okuyoruz. Bir çoğu elinden geldiğince önerilerde bulunmuş. Bir kısmının işe yaradığını söyleyebiliriz. Lakin bazı modellerde çözüm çok zor gibi duruyor.

EFI, temel bios sürümü deniliyor. Üreticinin bilgisayar açılımınız ve sistem üzerindeki gerekli ayarların yapılmasını sağlayan yazılım olarak bilinmekte. 16 ve 32 bit sistemlerde kullanıldığı biliniyor.

Yukarıdaki ilgili alana ulaşmak için aşağıdaki sıralamayı uygulayabilirsiniz.

Casper PC tabletlerde cihaz kapalı konumdayken, ses kısma ve açma tuşlarına basılı tutarak lütfen bekleyin / hazırlanıyor veya işlem yazısı çıkıyorsa tuşları bırakınız. Sonra gelişmiş seçenekler üzerinden sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Yukarıdakine alternatif olarak sistem oturumu açıkken “Shift” tuşuna basılı tutarken sonra bilgisayarın yeniden başlat seçeneğine tıklayınız. Ekran gerekli yapılandırma seçenekleri gelecektir.

İşlemlerde sıkıntı devam eden kullanıcıların uzman desteği almaları önerilir. Yapılan bazı işlemlerde verilerin silinmesi olasılığına karşın yedeğinizi almaya çalışınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.