Eset ARP Önbellek Zehirleme Saldırısı Nedir

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı ne demek oluyor? Eset İnternet Security Antivirüs programı yüklü Windows / Mac bilgisayarda bu şekilde bir uyarıyla karşılaştıysanız çözümü için bu makaleyi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Windows 10 veya Windows 11 bilgisayarlarda ara ara görülen “ARP önbellek zehirleme saldırısı” Eset virüs programı yüklü sistemlerde ortaya çıkmakta. Bu sorun yanlış bildirim veya gerçekten bir ağ saldırısı olabileceğine işaret olabiliyor. Biz bunu ortak ağ kullanırken karşılaştık. Yani bizdeki sorun bu ağın tercih edilmesinden dolayı yanlış alarm vermesi.

Eset ARP Önbellek Zehirleme Saldırısı Ne Demek?

ARP saldırısı yeral ağlarda görülmekte. Yani yerel bir ağda saldırı olduğunu işaret eder. Ağa bir cihazın izinsiz bağlandığını veya bağlı olan bir cihazın zararlı bir paket gönderdiğini belirtir. Sahte bir Mac adresi oluşturulduğunda ARP zehirleme uyarası gelebilir. Bunun olası zararları ağda yüksek trafik paketleri oluşturarak ağda yavaşlama, yanıt vermeme ve cihazlara virüs salgılama oluşmları görülebilir.

Bir başka nedende Eset’ in yanlış yorumlaması. Bu durumda mümkün ve genelde oluyor.

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı nedir
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı

Eset ARP Önbellek Zehirleme Saldırısı İçin Çözüm Nedir?

“ARP önbellek zehirleme saldırısı” virüs temizleme yani virüs taraması gerekebilir mi? İsterseniz online bir virüs taraması yapılabilir. Google’ den aratarak iyi bir online tarama programı indirebilirsiniz. Bu işlem koruma değil virüs temizlemede kullanılan bir yöntemdir. Uygulama internet üzerinden güncel verileri alıp anlık tarama yapıp olan virüsleri bildirim sizden alacağı onayla işlem yapar.

“Ortak ağ” kullanıyorsanız “Ev / ofis ağı” tercihini kullanınız. Bu sorunun çözümü için detaylı görseli ekledik. Yukarıdaki hataya bu da neden olabiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı çözümü nedir?
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısını önleme
ARP zehirleme saldırısı nedir
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı sorunu

Aşağıdaki gibi modemde birden çok kablosuz ağ oluşturulabiliyorsa yani misafir ağ (SSID 1 – SSID2) özelliği varsa bundan kaynaklı bir hatada olabilir. 

ARP önbellek zehirleme nedir
Eset ARP önbellek zehirleme önleme

Modeminizi kapatıp açınız. Sorun büyük ihtimal düzelecek.

Eset ARP Önbellek Zehirleme Saldırısı İçin Eset Yapılandırması

Eset IDS özel durumları ayarlarını yapılandırınız. Bu bölümde saldırı yapan IP adresini ilgili bölüme ekleyerek sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz. Detayları resimli olarak anlatımla gösterdiğimiz gibi yapınız.

“Ayarlar” – “Gelişmiş ayarlar” – “Güvenlik duvarı” / “Ağ saldırısına karşı koruma” – “IDS özel durumları” buradaki “Düzenle” yazısına tıklayınız. Açılacak bölümde “Ekle” tıklayıp gerekli alanları aşağıdaki gibi doldurunuz. Bizde sorunlu ip modemin ip adresi olan 192.168.1.1. Bazı modemlerde 192.168.2.1. Tabi saldırı ip adresleri değişebilir. Örnek cep telefonun ip adresi, Smart TV televizyonun ip adresi ve laptop olabilir. 

ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 7
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı için ayarlar
ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 10
Eset önbellek zehirleme saldırısı
ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 8.1
Eset önbellek zehirlenmesi
ağa virüs bulaştı
Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı seçeneği
ağ virüsü temizleme
Eset zehirleme saldırısı

Ağa virüs bulaştı ve ağ virüsü nasıl temizlenir? Eset virüs programı kullanıyorsanız yukarıdaki adımları uygulayınız. Botnet ve IDS ağ saldırıları için güvenlik açık olduğundan emin olunuz. İlgili görsel aşağıda… Kullanmıyorsanız hangi virüs programını kullanıyorsanız Avast, Avira, Kaspersky veya Windows’ un güvenlik duvarını yani Firewall Security aktif ediniz. 

botnet ve IDS koruma
Eset bilgisayara saldırı önleme

Eset ARP Önbellek Zehirleme Saldırısı İçin Sistem Geri Yükleme

Sistemsel sorunlar ve virüs sorunlarında en sık tercih seçeneğimiz Windows sistem geri yükleme işlemidir.

Son zamanlarda en sağlıklı sorunun olmadığı bir tarihi hatırlıyorsanız sistemi sorunlu olmayan bir tarihe döndürün. Ancak sistemde virüs varsa bir ihtimal bu seçenek çalışmayacak. Ya geri yükleme noktası yok yazacak ya da ilgili alan pasif olacak.

Güvenli Ağ Bağlantısı ve Yapılandırması

Bilgisayarınızın sistem ayarlarını ve ağ ayarlarını doğru yapılandırdığınızdan emin olun. Modem arayüzündeki ayarlarında kontrol edilmesini öneriyoruz. Artı modem ayarlarına girişteki şifrenizi ve WiFi şifrenizi değiştirin.

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı sorunu ve devamında neler yapılabileceğini resimli şekilde anlattık. Destek taleplerini sponsorlu bilgiden yapabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir