Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı nedir

blank

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı ne demek oluyor? Eset internet security antivirüs programı yüklü Windows / Mac bilgisayarda bu şekilde bir uyarıyla karşılaştıysanız çözümü…

teknik destek

Windows 7 veya Windows 10 bilgisayarlarda ara ara görülen “ARP önbellek zehirleme saldırısı” Eset internet security virüs programı yüklü sistemlerde ortaya çıkmakta. Bu sorun yanlış bildirim veya gerçekten bir ağ saldırısı olabileceğine işaret olabiliyor. Biz bunu ortak ağ kullanırken karşılaştık. Yani bizdeki sorun bu ağın tercih edilmesi. Yani yanlış alarm.

ARP saldırısı yeral ağlarda görülmekte. Yani yerel bir ağda saldırı olduğunu işaret eder. Ağa bir cihazın izinsiz bağlandığını veya bağlı olan bir cihazın zararlı bir paket gönderdiğini belirtir. Sahte bir Mac adresi oluşturulduğunda ARP zehirleme uyarası gelebilir. Bunun olası zararları ağda yüksek trafik paketleri oluşturarak ağda yavaşlama, yanıt vermeme ve cihazlara virüs salgılama oluşmları görülebilir.

Bir başka nedende Eset’ in yanlış yorumlaması. Bu durumda mümkün ve genelde oluyor.

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı nedir

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı çözümü nedir?

“ARP önbellek zehirleme saldırısı” virüs temizleme yani virüs taraması gerekir mi? Olabilir. İsterseniz online bir virüs taraması yapılabilir. Google’ den aratarak iyi bir online tarama programı indirebilirsiniz. Bu işlem koruma değil virüs temizlemede kullanılan bir yöntemdir. Uygulama internet üzerinden güncel verileri alıp anlık tarama yapıp olan virüsleri bildirim sizden alacağı onayla işlem yapar.

Ortak ağ” kullanıyorsanız “Ev / ofis ağı” tercihini kullanınız. Bu sorunun çözümü için detaylı görseli ekledik. Yukarıdaki hataya bu da neden olabiliyor.

Eset ARP önbellek zehirleme saldırısı çözümü nedir?ARP önbellek zehirleme saldırısı nedirARP zehirleme saldırısı nedir 

Aşağıdaki gibi modemde birden çok kablosuz ağ oluşturulabiliyorsa yani misafir ağ (SSID 1 – SSID2) özelliği varsa bundan kaynaklı bir hatada olabilir. 

ARP önbellek zehirleme nedir

Modeminizi kapatıp açınız. Sorun büyük ihtimal düzelecek.

Eset IDS özel durumları ayarlarını yapılandırınız. Bu bölümde saldırı yapan IP adresini ilgili bölüme ekleyerek sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz. Detayları resimli olarak anlatımla gösterdiğimiz gibi yapınız.

Ayarlar” – “Gelişmiş ayarlar” – “Güvenlik duvarı” / “Ağ saldırısına karşı koruma” – “IDS özel durumları” buradaki “Düzenle” yazısına tıklayınız. Açılacak bölümde “Ekle” tıklayıp gerekli alanları aşağıdaki gibi doldurunuz. Bizde sorunlu ip modemin ip adresi olan 192.168.1.1. Bazı modemlerde 192.168.2.1. Tabi saldırı ip adresleri değişebilir. Örnek cep telefonun ip adresi, Smart TV televizyonun ip adresi ve laptop olabilir. 

 ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 7ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 10ARP önbellek zehirleme saldırısı windows 8.1ağa virüs bulaştıağ virüsü temizleme

Ağa virüs bulaştı ve ağ virüsü nasıl temizlenir? Eset virüs programı kullanıyorsanız yukarıdaki adımları uygulayınız. Botnet ve IDS ağ saldırıları için güvenlik açık olduğundan emin olunuz. İlgili görsel aşağıda… Kullanmıyorsanız hangi virüs programını kullanıyorsanız Avast, Avira, Kaspersky veya Windows’ un güvenlik duvarını yani Firewall Security aktif ediniz. 

botnet ve IDS koruma

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!