Facebook fotoğraf şikayet etme

Başlığımızda yer alan Facebook fotoğraf şikayet etme konusunda nasıl yapıldığının dışında oluşan bazı problemler hakkında da gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Biri sizin fotoğrafınızı veya çocuğunuzun fotoğrafını izinsiz Facebook hesabında paylaşıyorsa önerdiğimiz şikayet adresi ile Facebook ile iletişime geçebilirsiniz.

teknik destek

Şikayet formu, Facebook içinde görüntülen gizlilik hakları ihlalleri için şikayet adreslerinden biri olarak biliniyor ve farklı sayfalarla da karşılaşabilirsiniz. Tabi bazılarının daha sonra gereksiz görülerek iptal edildiğine defalarca şahit olduk. Eğer şikayetiniz farklı bir konuyla alakalı ise, ağın yardım merkezi sayfasının incelenmesini öneriyoruz. 

Unutmadan şu nu belirtmekte fayda var ki talep formunu doldurduğunuzda geliştirici sizden geri dönüş için bir e-posta adresi almamakta. Yani Facebook tarafından uygun görülürse ilgili içerik kaldırılır.

Başvuru da şikayete konu olan resmin URL adresini şikayet formuna eklemeniz gerekiyor. Eğer gerçekten bir ihlal varsa incelenip gereğini yapacaklardır. Bu gibi ihlallerde direk incelleme yapılmakta.

Bilinmesinde fayda olacak bir kaç uyarı da bulunmak istiyoruz. Yalan yere yapılan şikayetlerin sonucunda sizin hesabınıza işlem yapılabilir. Oturumum kapalıyken yaptım diye düşünceniz varsa yine fark edilme durumunuz mümkün. Malum bildirimde bulunduğunuz cihaz veya bilgisayarı sonra oturumunuzu açarken kullanacaksınız.

Facebook şikayet etme formu

Facebook’ ta sizin veya 13 yaşından küçük çocuğunuz için şikayette kullanmanız gereken bağlantıyı aşağıya ekliyoruz. Sonra dönüş olmayacağından dolayı bir iki hafat geçtikten sonra kontrol eder ve duruma göre bir daha başvurursunuz.

  • Gireceğiniz URL facebook.com/help/contact/143363852478561
  • Kimin haklarının ihlal edildiğini seçeneksiniz.
  • Yetişkin veya küçük çocuk ise gerekli olanı seçiniz.
  • İhlal sayfasının URL bağlantısını istenilen alana yapıştırınız.

Diğer bir iletişim yolu ise hesabınız varsa oturumunuzu açın ve sorunlu paylaşıma girin ve oradan iletin. Facebook hesabınız varsa ilgili resmin bulunduğu hesaba girerek oradan da şikayet edebilirsiniz. Duruma göre profile girerekte şikayetinizi iletebilirsiniz.

Başka önerimizde arkadaşlarınıza söyleyerek onlarında şikayette bulunmaları bu süreci hızlandıracaktır.

Facebook fotoğraf şikayet etme
Facebook fotoğraf şikayet etme

Resimlerdeki seçeneklerin bir süre güncelliğini koruduğunu görüyoruz. Lakin zamanla değişime uğrama olasılığı var.

Facebook şikayet nasıl yapılır
Facebook fotoğraf nasıl şikayet edilir

Şikayet ettim ama fotoğraflar kaldırılmıyor

Fotoğraf kaldırılmıyor sorununda aralıklı aynı adres kullanılabilir ve bunun dışında ek önerdiğimiz adımlardan da yararlanınız. Baktınız iş uzadı o zaman yasal yollarla başvurunuz ve hem devletin gereğini yapmasını beklerken hem de başvuru evreğını Facebook’ a ileterek teniden bir talep oluşturunuz.

Birde sık göndermenizden dolayı şüpheli olarak görülebilme durumunuz var. Böyle bir şeyden dolayı çoklu başvuruların ayrı yerleden yapılması daha sağlıklı olacak. Bu da eğer gönderemiyorum hatası alıyorum diyenler için öneri yöntem olacak.

Gelelim Google mevzusuna. Ağlarda paylaşılanlar herkese açık olarak yapılmışsa arama motorlarında da görülebilir. Bu seferde birde bunlardan kaldırmalarını belirten bir talep göndermeniz gerekiyor. Google’ un bunla alaklı bir bağlantısı var ve yine yasal olarak arama motorunu da ekleyebilirsiniz.

Normalde sosyal medyadan kaldırılan resimler zamanla arama motorlarından kaldırılır. Bu ne kadar güncel oldukları ile alakalı ve belli süreliğine yenilenerek ulaşılmayan görseller otomatik olarak silinir.

İçerik tarafındaki olumsuzluklar

Bildirimde bulunanların bir çoğu gelişi güzel bildirimde bulunuyor. Ağın kurallarında bu konu hakkında ne yazdığına bakmadan hareket edenlerin sayısı çoktur.

Şunlara dikkat edelim:

  • İçeriklerde rahatsız edici davranışların kurallara aykırı olduğundan emin olun.
  • Doğru sebeple iletişime geçin. Yanlış başlık ve sınıfla ilerleyenlerin sonuçsuz bir durumla karşılaştığını görüyoruz.
  • Karşıdakinin neyi ihlal ettiği önemli olduğu kadar kimleri ilgilendirdiği de önemlidir.
  • Çok sık geçersiz bildirimlerde bulunanların sonraki başvuruları geçersiz görülecektir. Hatta spam gibi algılanma olasılığı dahi bulunuyor.

Kişilerin hesaplarındaki olumsuzluklardan habersiz olmaları

Birini şikayet ettiğinizde ilk sorduğunuz acaba ne zaman bana dönüş yapacaklar diye düşünüyoruz. Kaç kere şikayet etmeme rağmen herhangi bir açıklamanın yapılmadığından rahatsız olanlarda var. Belki gerekli inceleme yapılmaya başlandı ama sizin haberiniz yok. Çoğu sosyal uygulamalarda kullanıcısına bilgilendirme yapılmıyor. Lakin birde iletişime geçen hesaba uygulanan bir yaptırımda çıkma olasılığı var.

Hesabınızda bir sıkıntı olup olmadığını öğrenmek isterseniz, profil alanına girin ve hakkınızdaki alana bir şey yazın. Kaydetmek istediğinizde olumsuz bir uyarı ekrana geldiyse o zaman yaptırım olduğuna kanaat getiririz. Tabi ağın kendisinde bir arıza çıkmışsa veya bakım gibi bir çalışma varsa o zamanda yine aynı durum oluşacaktır.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir