Facebook Karara Katılmadın Sorunu İçin Çözüm

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Hesabıma girerken Facebook karara katılmadın uyarısı ekrana geliyor ve hesabım kapatıldı yazanlar oluyor. Bu ne demek sorularına yanıt vermeden önce son zamanlarda ne gibi olumsuz olan şeyleri yapmış olabilirsiniz buna analizi gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ un yazdığı detaylara baktığımızda içeriğin devamında şöyle bir bilginin yer aldığını iletelim. Açıklamada yer alan bilgilerini incelememiz genellikle bir günden biraz fazla sürer. Burayı tekrar kontrol et. Hesabını Facebook’ taki kişiler göremez ve hesabını kullanamazsın. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalanların çözümde ne gibi işlemleri yapması gerektiğinden söz edeceğiz.

Karara katılmadın hatası alanların karşısına aşağıdaki açıklama çıkmakta:

 • “Hesabını tekrar inceleyeceğiz. Hesabının topluluk standartlarımıza uyduğunu tespit edersek, Facebook’ u tekrar kullanabilirsin. Uymadığını tespit edersek, hesabın kalıcı olarak kapatılır ve bir daha bu karara katılmamayı seçemezsin” uyarısı almakta.

Facebook Karara Katılmadın Ne Demek?

Facebook tarafından yaptırıma uğrayan kullanıcıların yaptığı itirazın bilgi metinidir. Bu bazen verilen ceza ile karşımıza çıkar ve itirazda kullanacağını bir seçenek sunar. Bu seçenekle itirazınızı ilettiğinizde böyle bir bilgi gelir. Bu durum olumsuz dönüşlerde de aynı şekildedir. Facebook karara katılmadın yazar ve devamında red bilgilendirmesi.

Facebook’ta Karara Katılmadın örnekleri

Facebook, kullanıcılarına bir çok yenilik sunar ve zaman zaman içerik beğenmede, paylaşmada ve yorum yapmada kısıtlama uygulayabiliyor. Ancak her paylaşımı beğenme ya da her tartışmaya katılma sırasında böyle bir şey oluşmayabiliyor. Facebook karara katılmadın ifadesi, kullanıcının belirli bir konuda, paylaşım veya tartışma hakkındaki görüşünün desteklenmediği anlamı gibi algılansa da, esasında oluşan sorun işlem yapılan hesabın yaptığı itiraz dönüşüdür.

Neden “Facebook Karara Katmadın” Durumu Ortaya Çıkar?

 1. Farklı Görüşler: Sosyal medya, kullanıcıların farklı yaşam tarzlarını, inanç ve dünya görüşlerini bir araya getirmekte. Kullanıcılar, farklı görüşlere sahip olmasından dolayı yaptıkları şikayetlerin bir sonucu olabiliyor.
 2. Bilgi Eksikliği: Kullanıcılar, belirli bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları ya da ağın topluluk kurallarını bilmemesinden dolayı oluşan etkenler.
 3. Özel İletişim Tercihi: Kimi kullanıcılar, özel konuları veya kişisel düşünceleri paylaşmaktan kaçınabiliyor. Bu durumda, zorlanan bir seçeneğin karara katılmama gibi bir şeye sebep olması da mümkündür.

Karara Katılmadın Facebook Giriş Sorunu

Hazırladığımız içeriğimizin pek karşınıza çıkan bir uyarı olmadığını söyleyebiliriz. Daha yeni yeni çıkanları görüyoruz ve ne yapacaklarını bilmeyenlerin şikayet sayfalarından yardım istediğini görmekteyiz. Konumuzda önce olası çıkış sebeplerinden söz edeceğiz ve sonrasında ne nasıl çözüleceğinden bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Topluluk kurallarına uymayan davranışlar sergileyenlerin hesapları kalıcı ya da geçici yasaklanabiliyor. Bazılarında aylar önce kapatılmış ve yeni başlıkta yazanla karşılaştığını söyleyenler oluyor. Artık uzun zaman önce mı başvuru yapıldı nedir bilemiyoruz ama dönüşte itiraz etmek adına bir öneri sunulabiliyor.

Neden katılmadın uyarısı çıkar?

 • Kurallara uymayan hesaplara uygulanan yaptırımlar.
 • Şüpheli görülen kişilerin girişleri engellenebilir.
 • Yapılan paylaşımların belli bir topluluğu rahatsız edilmesi durumlarında hızlı yaptırım kararı çıkabilir.
 • Sahte hesapların tespiti sonucu doğrulamaya giden bir süreç çıkabilir.
 • Sürekli denenen yanlış şeylerin tekrarı sebebiyle uygulanan cezalar.

Listede değişenler olabilir ama mantığında çok sayıda kuralı bağladığını görebilirsiniz. Teliften tutunda kişisel haklara kadar devam eden durumlarla karşılaşılabilir.

Facebook Karara Katılmadın Nasıl Çözülebilir?

Nasıl çözülür sorularının çoğunun cevabı hep aynı olur. İtiraz seçeneğini kullanın ve devamında kapatılan hesabın açılması için kullanılan bir bağlantının olduğunu söyleyelim. Facebook iletişim şeklinde bir içeriğimizde bu bağlantıyı bulacağınızı belirtelim.

İnceleme istediğinde bulunduğunuzda bir açıklama ekranı size sunuluyorsa bunun doldurulmasını öneriyoruz. Baktınız uzun süre dönüş olmadı o zaman tekrar aynı yer çıkıyorsa tekrardan gönderiniz.

Haklı olduğunuz durumlarda yukarıdaki ilgili sayfamızdaki başvuru seçeneklerinin kullanılmasını öneriyoruz.

Diğer olası problemlerden biri de bazen sistemdeki arızalardan kaynaklı olmayan durumların yaşanması. Örnek bu yıl bir çok ağ kullanıcısının başına gelen durduk yere hesabın engellendiği yönündeki mesaj. Gün boyu devam eden ve sonrasında ertesi gün kendiliğinden düzelen bu durumun sistemden kaynaklandığı anlaşılmıştı.

Facebook karara katilmadin 1
Facebook karara katılmadın sorunu için çözüm

Uygulama veya Sisteme Yaşanan Sorunları İnceleme

Yaşadığınız bu duruma bazen bölgesel bazen uygulamanın kendisi ile alakalı oluyor. Bazı kullanıcılar bende oluyor ama arkadaşımda sorun çıkmıyor diyebiliyor. Bu ilgili bölge veya uygulama sürümüne bağlı değişmekte.

Genelde veya bölgede sorunun olup olmadığını anlamanız için, VPN kullanmanızı öneriyoruz.

İnternet ve Cihaz Değişimi

Zaman zaman ağın güvenlik hizmetine takılma durumları ortaya çıkar. Kullanıcı şüpheli bir şeye neden olacak davranışlar sergilemişse, 3-4 kez bu davranışın tekrarlanması nedeniyle bir süre deneme yapılan internetin IP’ si ve cihaza kısıtlama uygulanır. Buna devam eden kullanıcılara yönelik geçici hesaba giriş veya kısmi kullanım engeli getirilir.

Herhangi bir kısıtlamaya yönelik öncelikle, gün içerisinde hiç Facebook kullanılmamış bir internet ve cihazla oturum açın.

Uygulamadaki Problemlerde Denenecekler

Çok sık görülmeyen ama bazılarında yaşanan uygulama tarafında aksaklıklardan söz etmek istiyoruz. Bunlardan aklımıza gelenleri aşağıya ekleyeceğiz.

 • Uygulamaya gelen güncelleme ya da cihaz yazılım sorunları.
 • Yüklü olan şeylerin sorun çıkarması veya zararlı görülmesi.
 • Yardımcı servislerle alakalı görülen aksaklıklar.

Bunlarda yapılacaklardan biri önceki Facebook sürümleriyle denenmesi ve diğeri ise “Uygulamalar” bölümüne girip, Facebook yazana dokunup ve içerisinde bulunanların çalıştırılması. Tabi her seçenekten sonra test edip diğerine geçmeniz önerilir.

Facebook karara katilmadin 2
Karara katılmadın Facebook hatası

Hesap Tarafındaki Deneyeceğiniz Öneriler

Bir kaç günün dolmasından sonra hala aynı uyarı karşınıza çıkıyorsa, başka cihazdan ve bilgisayardan denenmesini öneririz. Belli alanlara tarayıcı ile giriş imkanı sunulursa o alandan oturum açmadaki kullanılmayan seçeneklerin açılmasını öneririz. Örnek iki aşamalı ve ekli olmayan mail varsa eklenip doğrulanması.

Birisinin sizin rızanız dışında hesabınızı kullandığını veya çalınarak kurallara aykırı olan şeyler yaptığını ispatlayan hesaplar için bir destek talebi oluşturulabilir.

İşletme olarak değiştirilecek hesaplarda sistemsel durumların kalkacağını düşünüyoruz. Burada önemli olan kısıtlı halde de olsa eğer ayarlara ulaşma izni verilebilirse bu işlemin uygulanması işe yarayabilir. Ya da hesabınızın parolasını unutmuş gibi sıfırlama işlemini tarayıcıdan yapın. Bu hesaplara yönelik bir giriş engeli kaldırmayı sağlayacak.

Son olarak nasıl çözüme ulaştıracağını bilmeyenlerin bu yolu izledikten sonra bir destek talebini geliştiriciye gönderebilirler. Yukarıdaki iletişim adlı bağlantımızda gerekli adreslere ulaşacaksınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.