Facebook kimlik doğrulama hatası girdiğin kod yanlış

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Facebook kimlik doğrulama hatası girdiğin kod yanlış sorunu çıkanların bir kısmı kural ihlallerine bulaşıyor. İçeriğimizde hem bundan hem diğer sebeplerden bahsedeceğiz. Artı hilelerin yol açtığı sorunlara da değineceğiz.

Ad imageAd image

Öncelikle doğrulama hatası Facebook kullanıcılarının çok az kısmında karşılaşılıyor. Bize göre buradaki temel sebebin doğrulamadaki kod sorunları ve şüpheli durumlar diyelim.

Hesap sahiplerinin oturum açarken kimlik doğrulamasını istemesi ve sonrasında kişiye ya kod gelmemesi ya da gelen kodu girildikten sonra hata vermesi. Yani kod yanlış hatası çıkıyor.

Facebook kod yanlış hatası

Kod yanlış hatasının çıkış sebeplerinde iki türlü sorun oluşma olasılığı bulunuyor. Biri kodun geçerliliğinin yitirilmesi, diğeri güvenli görülmeyen davranışların bir sonucunda kodun kullanımı engellenir.

Kod yanlış ise şunlardan biri ile alakalı olabilir:

Ad imageAd image
 1. Kullanıcının şüpheli şekilde oturum açması. Örnek vpn kullanarak internet erişimi yapanlarda sık görülür. Diğer olasılık yanlış şifre girişinin sık yapılması ve dikkat çekici bir şekilde hesap üzerinde yapılan işlemler.
 2. Hesaba girerken kullandığınız cihazda virüs olması. Kod isteyeceği gibi bir engelde oluşur.
 3. Gönderilen kodların belli bir kullanım zamanı var ve bu aşılmışsa geçersiz sayılır.
 4. Çok sık kod gönderimlerinden sonra uygulanan kısıtlamalar.
 5. Telefondaki uygulama versiyonun çok eski olması veya sorunlu olması.
 6. Ağın kendisinde oluşan sorunlar.

Facebook kimlik doğrulama sorunları

Hesabınızı açarken kimlik doğrulamasının istenildiği durumlarda kod girilmesiyle kendiliğinden sorun ortadan kalkar. Lakin risk durumlarına göre belli bir zamana kadar bu işlemin yapılması durdurulur. Kullanıcı ısrarla uyarı tekrar tekrar gelmesine rağmen aynı şeyleri denemesinden sonra o gün artık yapacağı tüm işlemler engellenir.

Aşağıya eklediğimiz hile nasıl yapıldığını anlatan adımların esas paylaşılmasında oluşacak güvenlik risklerinden söz ediliyor.

Kimlik doğrulama hatasının çözümü için yazı devamında önerilerimiz olacak. Ama öncelikle çok sık herhangi bir şeyle uğraşmamanız olacak.

Kimlik doğrulama nasıl yapılır?

Facebook doğrulama hatası alanların yapacağı ilk işlemin farklı bir cihazdan ve tarayıcı kullanarak oturumun açılması olacak. Unutmadan kullanılan cihazın tarih ayarında yanlışlık varsa yine problem çıkacaktır.

 1. Gün içerisinde kullandığınız telefon ve internet dışında başka yerlerden giriş denemesini yapın.
 2. İnternetteki ağla alakalı olumsuzluklar var mı diye araştırın.
 3. Oturumunuzu açarken daha önce kullanmadığınız seçeneklerle de deneyin. Örnek kullanıcı adınızla, telefon numaranızla, mail ve birbirine bağlı sosyal hesaplarla.
 4. Bilgisayardan hesabına ulaşanların hesaplarına daha önce eklemediği doğrulama seçeneklerini kullanmalarını öneririz. Ekli olmayan telefon numarası gibi.
 5. Bilgisayarınızdan chrome ile iki sekme açın, birinde ağda kullandığınız e-posta hesabınızın oturumu açık olsun, diğer sekmede ise Facebook hesabına girmeden şifreyi unutmuş gibi sıfırlamayı başlatın. Sonuç mail ile bağlantıya geçip direk yeni şifre belirleme ve oturum açma çıkacak.
 6. 3. Parti denilen uygulamalardan oturumunuzu açmanız. Buradaki önemli nokta kesinlikle güvenilir uygulamaların kullanılarak hesabınıza erişim izni vermeniz. Kısaca sosyal hesapları bir arada kullanmanızı sağlayan uygulamalarla erişim yapacağınızı düşünüyoruz. Sonra normal giriş yapmaya çalışırsınız. Öneri paralel space veya benzeri olan uygulamalardan yararlanın.
 7. Diğer bir önerimizde Facebook iletişim adlı yazımızdaki doğrulamadaki sorunlara yönelik başvuru adreslerinin kullanılması.
Facebook kimlik dogrulama sorunu
Facebook kimlik doğrulama hatası girdiğin kod yanlış

Güvenlik sorunlarına yol açan hileler

Günümüzde sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların aldığı beğeni sayıları neredeyse gerçek hayattaki meselelerden daha önemli bir hale geldi. Durum böyle olunca bazen abartmaya meyilli olan arkadaşlarımızın bir kaç beğeni alabilmek adına saçmalamaya başladıklarını bile (ne yazık ki) görebiliyoruz. Hatta bazen biz kendimiz bile Facebook’ta daha çok beğeni almak isterken bulabiliyoruz kendimizi.

Böyle durumlar da, tabii ki İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalar ile Facebook hilesi nasıl yapılır diye bir çözüm arıyoruz. Peki hile yaparak acaba hesabınızı riske atıyor musunuz?

Facebook yardım topluluğu dahil olmak üzere bu konu üzerindeki inceleme ve araştırmalarımızın ardından sizlere Facebook beğeni hilesi hakkındaki açıklamamızı yapıyoruz.

Riskli bağlantılara dikkat

Facebook beğeni hilesi aslında tamamen kandırmaca dan ibaret, kandırmaca olmasa bile oldukça tehlikeli. Eğer nasıl olduğunu sorarsanız bazı sitelere Facebook beğenisini arttırmak için üye olarak “token” kullanımı ile beğeni kazanmak mümkün. Fakat bu gibi siteler güvenli olmadığının yanı sıra, Facebook üyelerini bir araya toplayarak her birinin gönderisinde beğeni yaptırıyor.

Yani aslında siz kendiniz Facebook beğeni hilesi için böyle bir yere üye olduğunuz da, kendi isteğinizin dışında tanımadığınız kişilerin gönderilerini de beğenmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Ve bu siteler sizin izniniz olmadan bu beğenileri sizin adınıza yapıyor. Beğenme hilesi ise gönderi içeriklerine göz atmadığı için de her türlü kötü şey olabilir. Hatta Facebook beğenisi arttırmak için yaptığınız bu işlemin sonunda virüs bulaşmasının yanı sıra hesabınızın çalınmasına kadar bir çok tatsız durum da yaşanabilir.

Aynı zamanda Facebook hilesi yapanlar, eğer ağ tarafından yakalanırsa, bu hesapları dondurulabiliyor veya tamamen ban uygulanır. Yani ceza durumunun kesinliği var.

Siz siz olun, bir kaç beğeni için Facebook hesabınızı tehlikeye atmayın ve arkadaşlarınızdan gelen beğenileri küçümsemeyin. Güzel ve güncel paylaşımlar yapmaya devam ettiğiniz sürece eminiz ki, Facebook beğenisi arttırmak için fazla bir şey ve ya hile yapmanıza da gerek kalmayacaktır.

Facebook kimlik doğrulama hatası çıkanların yukarıdakileri harfiyen uygulamasını öneririz. Satır aralarında önerileri göreceksiniz. Dikkatli şekilde uygulandığında bir çözüm bulacaksınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe