Facebook Video Yüklenmiyor (Yükleme Sırasında Takılı Kalıyor)

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook video yüklenmiyor: Video yükleme sırasında Facebook takılı kalıyor sorunu daha çok telefon donanım yetersizliğinde ortaya çıkmakta. Bu bazen yüklemek istenilen videonun dosya boyutunun yüksel olmasından kaynaklıdır.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Facebook video yüklenirken takılı kalıyor sorunu için önerilerimiz cihazdan cihaza değişmekte. Bunun için işletim sisteminde farklılık gösterecektir. Örnek iOS cihazlarda pek fazla denenecek seçenek bulunmamakta.

Facebook Video Yüklenmiyor Sorunları: Kapsamlı Sorun Giderme

Facebook’a video yüklemek, aileniz ve arkadaşlarınızla özel anlarınızı paylaşmanın harika bir yoludur. Ancak, yükleme işleminin takılması veya hiç ilerlememesi sinir bozucu bir hale dönüşebiliyor.

Zayıf Ağ Bağlantısını inceleme:

Yetersiz internet bağlantısı veya zayıf hücresel sinyal, videonuzun tamamının Facebook’a yüklenmemesine neden olabilir. Yükleme işleminin sürekli durması veya yavaş ilerlemesi zayıf bir bağlantının göstergesi olabilir. Bu durum aynı zamanda ağın engellenmesi ile de alakalıdır. Güçlü bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan veya hücresel veri sinyalinizin güçlü olduğundan emin olun. Mümkünse, daha hızlı bir internet bağlantısına ve sorunsuz bir cihaza geçmeyi deneyin.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bozuk Video Dosyası:

Hasarlı veya bozuk bir video dosyası yükleme işlemini tamamlayabilir, ancak videonun oynatılmasını engelleyebilir. Yanlış video formatı da bu soruna yol açabilir. Videonuzun bozuk veya hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Farklı bir video formatında kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Sunucu Sorunları:

Bazen Facebook, sizinle ilgisi olmayan sunucu tarafı hataları yaşayabilir. Bu hatalar, videonuzun yüklenmesini engelleyebilir veya yükleme işlemini tamamlasa bile videonun oynatılmasını zorlaştırabilir.

Tarayıcınızı veya Uygulamanızı Yeniden Başlatın:

Tarayıcınızı veya Facebook uygulamanızı kapatıp yeniden başlatmak, geçici hataları düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ek İpuçları:

  • Videonuzu Facebook’a yüklemeden önce sıkıştırmayı deneyin. Bu, yükleme süresini kısaltmaya yardımcı olabilir.
  • Daha kısa videolar yüklemeyi deneyin. Uzun videoların yüklenmesi daha uzun sürebilir.
  • Videonuzu yüklemek için en uygun zamanı seçin. Facebook’un sunucuları yoğun saatlerde daha fazla yüklemeyle karşı karşı kalabiliyor.

Facebook Video Yükleme İşleminin Teknik Ayrıntıları:

  • Facebook, videoları genelde MP4, AVI, MOV veya M4V gibi çeşitli formatlarda destekler.
  • Videonuzun maksimum dosya boyutunun kaç olduğuna dikkat edin.
  • Videonuzun maksimum uzunluğuna dikkat edin.
  • Videonuzun kare olarak boy oranı 16:9 ya da 4:3 olabilir.

Farklı Video Formatlarının Facebook Tarafından Nasıl Desteklendiğine Dair Bilgiler:

  • MP4, Facebook tarafından en çok desteklenen video formatıdır.
  • MOV ve M4V formatları da Facebook tarafından desteklenmektedir, ancak MP4 kadar yaygın değildir.
  • AVI formatı Facebook tarafından desteklenmektedir, ancak bazı uyumluluk sorunları Facebook video yüklenmiyor sorununu karşımıza çıkarır. Burada diğer formatlarla denemek gerekiyor.
Video yukleme sirasinda Facebook takili kaliyor 2
Facebook video yüklenmiyor takılı kalıyor

Cihazda Yetersiz Boş Alan Sorunu

Çoğu kullanıcının cihazlarında az çok boş alan vardır. Ancak bu alanın sistemin çalışmasına yeterli olmaması hem arayüz hem uygulamaların sorunlu çalışmasına neden olur. Her akıllı cihaz için belli bir boş alan gereklidir. Bu durum bilgisayarlar içinde geçerlidir.

Cihazınızda boş alan var gibi görünse dahi yine de açabildiğiniz kadar alan açın.

Tarih Uyumsuzluğuna Dikkat

Akıllı cihazlarda tarih yanlış olduğu zamanlarda kullanıcının cihazını sağlıklı kullanamadığını görürüz. Bir çoğu buna neden olan tarih yanlışlığı olduğunu bilmez. Örnek, kablosuz ağa bağlı olarak görülürsünüz ama internete çıkamazsınız.

Yükleme Yaptığınız Video Formatının Desteklendiğini Ve Düzgün Çalıştığına Emin Olun

Bu az çok zaman zaman karşımıza çıkıyor. Video dosyasında bozukluk yüklemelerde sorun yaşatır. Örnek yükleme sırasında beklemeler veya yükledikten sonra ses çıkmıyor şikayetleri oluşmakta.

Dosya format sorunu ve sorunsuz olup olmadığını anlamak adına farklı formatlarda kısa videolarla deneme yapın.

Facebook Video Yüklenmiyor: Hesap, Bağlantı ve Cihaz Engeli

Şüpheli durumların oluşmasında bir süre yükleme işleminde sorun çıkar. Baktığınızda hesabınızın oturumu açık ama video yüklenmiyor sorunu yaşarsınız. Buna biz kısmi engeli diyoruz.

Hesabın denenmesi adına, profilinize girin ve bir şeyi değiştirmeye çalışın. İzin verilmeyen durumlar genelde sistem sorunları veya engelleme durumlarıdır.

Cihaz ve internet kısıtlamalarına karşın son zamanlarda hesabınıza girerken kullandığınız internet ve cihazla denenmemesi gerekiyor.

Facebook Video Yüklenmiyor: Ülkeden Kaynaklı Erişim Engelleri

Bu devlet tarafından da uygulanabilir ya da alt yapı sorunları ile karşımıza çıkar. Burada devreye VPN hizmetleri girer. Genelde ücretli hizmetler performanslı olur. Ama ücretsiz hizmetler özellikle video yüklemelerinde yetersiz kalmakta.

Facebook video yüklenmiyor hatasına yönelik atılacak adımlar buraya kadar.

Sonraki konu: Facebook iletişim

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak