Fastboot nedir ve Android'te fastboot moduna nasıl girilir?

media 11898

Android işletim sisteminde cihazlara USB aracılığıyla doğrudan erişim imkanı tanıyan fastboot modu nedir ve fastboot moduna nasıl girilir resimli anlatımı hazırladık.

Andronova

Android cihaza USB ile doğrudan erişim sağlayan fastboot nedir ve fastboot nasıl girilir? Cevabı yazıda detaylı şekilde örneklerle anlattık. Aynı zamanda ADB komut ile fastboot ulaşma yolunu da sizlerle paylaştığımız makalemize katkılarınızı bekliyoruz.

Kullanıcılara oldukça geniş imkanlara sunan Google’ın açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android’te, masaüstü bilgisayarlarda aşina olduğumuz DOS komut sistemiyle temel olarak aynı mantıkta çalışan fastboot modu, çoğu durumda cihazı servise göndermenin önüne geçmenin yanı sıra, bozulduğunda kolayca sorunun giderilmesine olanak sağlıyor. Hemen hemen her üreticinin Android telefonları veya tabletler için için farklı giriş yöntemi olan fastboot moduna, Samsung, HTC, Sony, Nexus ve LG cihazlarda nasıl girilebildiğini ve diğer bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Fastboot nedir?

Android cihazlarda, USB bağlantısıyla bilgisayar aracılığıyla sistem dosyalarında düzenleme imkanı sunan, yukarıda da belirttiğimiz gibi bilgisayarlardaki DOS komut sistemiyle benzer işlevi olan, Android başlangıç komut protokolüne fastboot denir. Fastbook nedir cevabından sonra gelelim nasıl açılır?

Fastboot moduna nasıl girilir?

Samsung telefonlar için: 

 1. Telefonu kapayın.
 2. Güç düğmesi + Ses kısma ve Home tuşuna aynı anda basılı tutun. 
Fastboot nedir ve Android'te fastboot moduna nasıl girilir?
Android’te fastboot moduna nasıl girilir

HTC cihazlar için:

 1. Telefon kapanacak.
 2. Güç düğmesine ve Ses azaltma düğmesine birlikte basılı tutunuz. 

Sony için:

 1. Telefon yine kapatılıyor.
 2. DooMLoRD’un FlashTool Xperia Driver Pack dosyasını buraya tıklayarak indirin ve yükleyin.
 3. Uygulamadan fastboot driverlarını seçerek yükleyin.
 4. Önce USB kablosunu bilgisayara bağlayın. (Telefona bağlı olmamalı)
 5. Cihazınızdan Ses açma düğmesine basılı tutuyoruz ve ardından USB kablosunun diğer ucunu telefonunuza bağlayın.

LG genel modeller için:

 1. Cihaz kapatılsın. 
 2. USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın. (Telefona bağlı olmamalı)
 3. Güç düğmesi ve Ses açma düğmelerine aynı anda 5 ile 8 saniye boyunca basılı tutun ve ardından parmaklarınızı düğmelerden bırakmadan USB kablosunun diğer ucunu telefona takın.

Nexus telefon için:

 1. Nexus kapayın.
 2. Güç + Ses açma ve Ses azaltma düğmelerine birlikte basılı tutunuz ve menü ekranı gelene kadar bırakmayın.
Fastboot Nexus nasıl girilir
fastboot nedir sorusu

ADB Komut sistemiyle fastboot modunu ulaşmak:

Tüm Android cihazlarda işe yarayan bir diğer yöntem olan Android SDK’daki adb komut sistemiyle fastboot’a erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle;

ADB Komut ile fastboot açma
Android fastboot moduna girme
 1. Öncelikle adb ve fastboot komutlarının çalışması için buradan androidfilehost.com/?fid=24052804347803384 indirerek gerekli uygulaması bilgisayarınıza kurun.
 2. Kurulum sonrasında komut sistemi ekranı otomatik olarak açılacaktır. Açılmamış ise Başlat > Ara  bölümüne “cmd” yazarak komut sistemini açın ve ADB’nin kurulu olduğu dizine girin. Bunun için örnek olarak; cd C:Program Dosyaları (x86)Minimal ADB and Fastboot
 3. Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara bağlamadan önce, cihazınızda Geliştirici Seçeneklerinin aktif olması ve USB Hata Ayıklama seçeneğinin de aktif olması gerekmekte. Bunu nasıl yapabileceğinize dair detaylı bilgiyi “Android geliştirici seçenekleri hakkındaki detaylı bilgiler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.
 4. Telefonunuzda USB Hata Ayıklama modunu aktif ettikten sonra, telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki kodu komut penceresine yazarak entera basın. “adb reboot fastboot”
 5. Bu komuttan sonra cihaz kapanacak ve fastboot modu açılacaktır.

Bu modda yapılabilecekler o kadar çok ki, bu yazımızı sadece bu moda nasıl girebileceğinize dair bilgi vermek üzere tamamlıyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın