Google İkinci Çeyrek Mali Tablosunu Açıklarken, Moto X ve Android’e Dair Açıklamalar Geldi

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Google CEO’su Larry Page şirketin 2013 yılı ikinci çeyrek mali raporunu kamuoyu ile paylaşırken, Play Store’daki uygulama indirme sayısı ve Moto X konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Arama motoru devi yılın ikinci çeyreğinde 14.11 milyar dolar gelir elde ederken, söz konusu rakamın geçtiğimiz yıla oranla %19’luk bir artış sağladığı ifade edildi. Gelir miktarı artış gösterse de şirketin eline geçen net kâr miktarında ise bir miktar düşüş yaşandı. 2012 yılı ikinci çeyreğinde 3.24 milyar dolar net kâr elde edilirken, 2013 yılının aynı döneminde ise miktar 3.12 milyar dolara geriledi. 2013 yılı ikinci çeyrek itibariyle şirketin kasasında toplam nakit 54.4 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Motorola’nın sağladığı gelir ise 1 milyar dolar seviyesinde. Son iki yılda beklenen atılımı gerçekleştiremeyen Motorola elde edilen gelire rağmen 340 milyon dolar seviyesinden zarar açıkladı. Yine son dönemde Motorola cephesinden birçok işçinin çıkarılması Google’ın çalışan sayısını 53.891’den 47.777’ye düşürdü.

Basın açıklamasında konuşan Google CEO’su Larry Page, Play Store’da uygulama indirme sayısının 50 milyarı geçtiğini bildirdi. Son olarak mayıs ayında açıklanan rakam 48 milyar olarak kayıtlara geçmişti. Günlük aktive edilen Android cihaz sayısının ise 1.5 milyon olduğu aktarılırken, halihazırda Android ile çalışan cihaz sayısının ise 1 milyara ulaşmak üzere olduğu bildirildi.

Larry Page ayrıca Moto X’e dair açıklama yaptı. CEO,  “Bir süredir test edilen Moto X’in yakında tanıtılacağını ve bu sebeple çok heyecanlı olduğunu” ifade etti.

Google, 24 Temmuz’da Android takım lideri Sundar Pichai liderliğinde bir mini etkinlik düzenleyecek ancak söz konusu etkinlikte Yeni Nexus 7 ve Android 4.3’ün sahne alması bekleniyor. Moto X’in resmi duyurusu içinse ağustos ayı işaret ediliyor.

kaynak: 1, 2, 3

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir