Google’ın Nexus Deneyimi Sunan Telefonları için Hızlı Güncellemeler Üreticiler tarafından mı Sağlanacak?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android ekosisteminde yazılım noktasında özel bir statüye sahip olan Nexus kullanıcıları en güncel versiyonlara her zaman daha önce sahip olur. Android’in yeni bir sürümü yayınlandığından birkaç gün sonra tüm Nexus cihazları güncellemeden payını alır. Bu sebeple kayda değer bir kullanıcı kitlesi Nexus cihazları tercih eder.

Google’ın mayıs ayında düzenlenen Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtımı gerçekleşen Galaxy S4 Google Edition (I9505G) ve hemen akabinde resmiyet kazanan HTC One Google Edition ile birlikte Google yeni bir oluşum içerisine girdi. Android platformunda yer alan üst sınıf telefonların stok Android ile çalışması elbette olumlu bir gelişme ancak buradan neyin amaçlandığı henüz net değil. Xperia Z ve Oppo Find 5’in Nexus versiyonları için de hazırlıkların yapıldığını iddia ediliyor.

Galaxy S4 ve HTC One’ın Google Play Store’da satışa sunulmasıyla birlikte her iki telefon için de yazılım desteğinin Google tarafından sağlanacağı kabul gördü. Ancak ne var ki bu konu da henüz net bir açıklama yapılmış değil. Peki Google Edition cihazların güncelleme durumu ne olacak?

Her şeyden önce telefonların satışa sunulmasıyla dağınık bir durumun var olduğu ortaya çıktı. Söz konusu her iki telefonda Androd 4.2.2 ile çalışırken, Android 4.3’te yer bulacağı iddia edilen yeni kamera arayüzüne sahip oldukları görüldü. Bunun yanı sıra yeni bir canlı duvar kağıt ve açılış animasyonu da sayabileceğimiz farklılıklar arasında. Bahsi geçen yeniliklerin ilk olarak saf Nexus cihazlara (yazılım ve donanımda Google’ın etkin olduğu) sunulmaması Nexus cihaz sahiplerini sinirlendirebilir.

Sammobile tarafından ortaya çıkarılan görseller ise işin rengini ortaya koyuyor. Samsung’a yakınlığı ile bilinen site, Android 4.3’ün JWR66N geliştirici sürümünün Galaxy S4 (I9505G) için test edildiğini bildirdi. Söz konusu güncellemenin Samsung cephesinde hazırlanıyor olması, Google Edition cihazlara sunulacak yazılım desteğinin OEM’ler (orijinal ürün üreticisi)tarafından sağlanacağı net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bir bakıma bu gelişme daha mantıklı görünebilir. Donanım tarafını oluşturan üreticiler, donanım için en iyi çekirdek yapısını da sağlayabilir. Bu durumun olumsuz bir yönüne değinecek olursak; Google’ın Android’in her yeni sürümünde dağıtımını gerçekleştireceği kaynak kodlarında, üreticiler tarafında yapılacak geliştirmeler Nexus deneyimi sunan cihazlarda güncellemenin bir süre gecikmesine sebep olabilir.

Önümüzdeki ay Android 4.3’ün dağıtımında izlenecek yol daha net değerlendirmeler yapmamıza olanak sağlayacak. Galaxy S4 ve HTC One’ın Google sürümleri, Nexus cihazlarla birlikte ya da daha sonraki zaman diliminde güncellemeye sahip olacak. Ancak dileriz Google stok Android deneyimi sunan cihazların için üreticileri daha fazla teşvik eder. Yine de üreticiler, kendi amiral gemilerine daha fazla odaklanarak stok Android ile çalışan versiyonları geri planda bırakabilir.

kaynak: Andoridandme

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!