Güvenlik kamerası için Huawei modem' de port açma

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

DVR / IP güvenlik kamerası için Huawei modem' de port açma nasıl yapılır sorunuza port açma adımları resimli anlatım ile cevaplayacağız. Modem' de hangi portları açmalıyım ve Port nasıl açılır?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Port açtım ama kamerayı izleyemiyorum seyredemiyorum. Güvenlik kamerada görüntü ses gelmiyor gibi olası sorunlar çıkabiliyor. Güvenlik kamerası izlenmiyor çözümünden önce neyi doğru yapmadınız ona bakmanız gerekiyor.

Uyarı olarak sabit bir ip almadıysanız port açılsa dahi izlemede sorun yaşarsınız. Manuel statik ip değişken ip demek. Yani almanız gereken dinamik ip olması gerekiyor. Bunu da internet hizmetini nereden alıyorsanız oranın müşteri hizmetleri kanalıyla veya ofisleriyle görüşerek yaptırabilirsiniz.

  • Huawei modem arayüzüne giriş yapınız
  • İnternet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basınız
  • Kullanıcı adı admin ve şifre aldığınız yere göre farklılıklar gösterebilir. Denenecek şifreler admin, ttnet, superonline, doping veya 1234

Güvenlik kamerası için Huawei modem' de port açma

Modem arayüzü açıldıysa sağ tarafta yer alan “NAT” bölümüne giriş yapınız. Sol tarafta açılan seçeneklerden DMZ yazana tıklayınız. DMZ Host adresi bölümüne 192.168.1.100 Buradaki ip adresi DVR veya ip kameranın ip yerel ip adresi olacak. Biz 100 olarak belirledik.

Huawei modem port açma

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sonra “NAT” bölümünde sol tarafta yer alan “Port Eşleştirme” seçeneğine tıklayınız. “Uzak Host” hariç tuş bölümleri doldurunuz. Buraya yazdığımız port numarası genel kullanılan 8080 port adresidir. Bazı modemlerde 80 olabiliyor. Tabi bu görüntü aktarma port adresi. Eğer güvenlik kameranızın ses aktarım özelliği varsa medya port adresini de açmanız gerekiyor. Sesi duymak istiyorsanız. Medya port adresi bazı güvenlik kameralarında 34567. Ses port adresini yazdıktan sonra “Protokol” seçeneğini ya UDP yada TCP/UDP olarak belirlemeniz gerekiyor. www.andronova.net

Huawei kamera için port nasıl açılır

Port için kullanılan adresler 80 veya 8080′ dir. Ses içinde ses port adresi olabiliyor. Bu bilgileri kameranın kitapçığından bulabilirsiniz. Verdiğimiz port adresini isterseniz 8090 olarak da işlem yapılabilir.

İlk işlemi DVR cihazından yapılması gerekiyor. Kamera cihazının içerisinde girip manuel ip, dns ve port adresini yazmanız gerekiyor. Yazılan port adresi ve kamera ip adresi neyse bu modem arayüzüne yazılır.

Kameradan görüntü gelmiyorsa modemde güvenlik duvarı pasif edilerek denenir. Birde modemdeki Dmoz ayarına kameranın ip adresi yazılarak denenir.

Yukarıdaki yaptığımız işlemler hemen hemen tüm modemlerde aynıdır. Huawei modemlerde port açma birebir yapılmıştır. Eğer her hangi bir sorunla karşılaşırsanız, modem ve DVR/IP güvenlik kamerasını kapatıp açınız. Bazı sorunlar kablo kaynaklı olabiliyor. Ethernet Lan kablonuzu değiştirip tekrar deneyebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir