Hard reset ekranı gelmiyor ne yapmalıyım

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma
Hard reset screen does not appear, what should I do?

Android telefonda veya tablette hard reset ekranı gelmiyor sorunu yaşayanlar için kesin çözüm sunuyoruz. Öncelikle, hangi adımları attığınızı bilmemiz gerekiyor, ardından ne yapacağımızı konuşacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yanlış hatırlamıyorsak bu sorunla ilk önce 2012 yılında karşılaşmıştık. Sanırız Çin malı replika telefonlarda daha çok böyle ekranlarla karşılaşıyorduk. Bir çoğuna yüklenen yazılımlar stabil çalışmazdı. Muhakkak bir yerinde sorun çıkardı ve bunla yaşamaya alışmaya çalışılırdı. Zamanla bu ürünlere olan ilgi azaldı ve nadir görülmeye başlandı.

Hard reset ekranı gelmiyor, Android cihazların kullanıcıların bir kaç işlem yapması ile çözülürken bir kısım cihazlarda ise yazılımla alakalı olduğundan dolayı yeniden yazılım atmak gerekebiliyor.

Hard reset ekranı gelmiyor olası sebepler

Tecrübemiz eskiden yeniye doğru gelen bir süreçten ibarettir. Belli bir süre takip etmediğimizde veya karşılaşmadığımızda mevcut bilgilerin bazen yetersiz kaldığı oluyor. Yine de bu içeriğimizin bir çok cihaza yönelik çözüm sunacağınız düşünmekteyiz.

Olası hard reset seçeneği gelmeme sebepleri şöyle:

  • Yeteri kadar cihazınızda şarj olmaması. (Öneri %50 ama biz %5-7 arasında da işlem yapmıştık. Tabi modele göre değişiklik gösterme olasılığı var)
  • İlgili ekranı kaçırıyor olmanız. Belki tuşları bırakmamanız gerekiyor ya da bırakmanız gerekiyor.
  • İşlem yaparken tuşlara doğru basmamız veya temas sorunu var.
  • Cihaza son yüklediğimiz şeylerin sistemin düzgün çalışmasına engel olması.
  • Yazılımın bozulması. Buna etken eden şeyler; güncellemeler, yüklenen uygulamalar ve virüs.
  • Yüklü olan sistemde koruma olması. Bazı markaların veya şirketlere özel sistem kurulan cihazlarda böyledir.
Hard reset ekrani gelmiyor 2
Hard reset ekranı gelmiyor ne yapmalıyım

Hard reset ekranı gelmiyor sorunu nasıl çözülür

Öncelikle, üst başlıktaki olası sebeplerin teker teker düşünülmesi gerekiyor. Bunlara yönelik gerekli kontrollerin yapılması belki de çözüm getirecek. Artı önerilerimizin bir listesini aşağıya ekliyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çözüme yönelik işlemlerden önce olası nedenlere bakmak gerekiyor.

Şarj veya batarya kaynaklı durumlarda

Pil seviyesini yüksek seviyelerde olduğuna emin olalım. Şarjın yetersiz kalındığı durumlarda cihazı şarja takıp bu işlemi şarjda yapalım. Yani hard reseti bu şekilde yapılmasını öneriyoruz.

Unutmadan batarya ömrünün bitmesi veya bitmek üzere olması bu işleme engel olması mümkündür.

Tuşlarınızı kontrol edin

Cihazınızın tuşlarını kontrol edin. Basmayan veya çalışmayan var mı bu önemli bir durumdur.

Doğru seçeneklerle bu bölüme girdiğimizden emin olalım. Artı bazı işlemlerde ses tuşundan elimizi çekerken bazılarında logodan sonra tamamen tuşlardan elimizi çekiyoruz.

Üst üste 3-4 denemeden sonra ilgili alana girildiği oluyor.

Reset ekranı sorununa yazılımla çözüm

Cihazınızı kapatın ve biraz beklettikten sonra tekrar hard reset işlemini yapın. İşlemlerde robot simgesi çıkıyor ise, kapatıp bir kaç defa daha hard reset adımlarını uygulayarak ilgili yazıların çıkmasını sağlayalım.

Robot simgesinde kalan cihazlarda yazılım atmak gerekiyor. Ekran kilidi açılmayan cihazlarda da durum bu şekilde olur.

Garantili ürünlerde yapmanız gerekenler

Garantisi devam eden bir cihaz için öncelikle garanti kapsamına çıkmayacak işlemleri uygulamanızı öneriyoruz. Bunların dışındaki işlemlerde bir uzman desteği alın. Ya da yetkili servisle görüşün.

Not: Yukarıya yazdıklarımızın çoğu cihazınızı garanti dışı bırakmaz. Komut yok (No commands) yazısı çıkıyor ise, iki üç defa denedikten sonra, cihazın kendi yazılımını sıfırdan kurmanız yeterli olacaktır.

Hard reset ekranı gelmiyor sorunu için ne yapmalıyım sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Öneri makalemiz hard reset nedir incelemenizi öneririz.

Hard reset ekrani gelmiyor 1
Hard reset ekranı çıkmıyor

Hard Reset neden olmuyor genel bilgiler

Teknolojik cihazların kullanımı sırasında bazen beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan biri de “hard reset” yapmanın mümkün olmaması olabilir. Hard reset, cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesini sağlayan bir işlem olarak bilinir. Ancak, bazı durumlarda bu işlem düzgün çalışmayabilir. Bu makalede, hard reset neden olmuyor olabileceğini ve bu sorunun çözüm yollarını ele alacağız.

1. Donanımsal sorunlarla alakalı olan sebepler: Bazı durumlarda, cihazınızın donanımında meydana gelen problemler hard reset işlemini engelleyebilir. Bu gibi aksilikler için yapmanız gereken ilk adım, cihazınızın fiziksel durumunu kontrol etmek olmalıdır. Eğer sık sık düşme, su teması (sıvı teması) gibi bir etkileşim yaşandıysa, donanımsal bir arıza çıkma olasılığı yüksek ve profesyonel yardım şart.

2. Pil seviyesinin yetersiz olması: Cihazınızın bataryası yetersiz veya tamamen bitmişse, hard reset işlemi gerçekleşmeyebilir. Önce cihazınızın yeterli şarj seviyesine sahip olduğundan emin olun. Ardından hard reset işlemini tekrar deneyin.

3. Tuş kombinasyonu: Hard reset yapmak için belirli tuş kombinasyonlarına basmanız gerekebilir. Ancak, yanlış tuş kombinasyonu veya yeterince uzun süre basmama durumu hard reset işleminin gerçekleşmemesine neden olabilir. Doğru tuş kombinasyonunu kullanarak ve yeterli süre boyunca basarak işlemi tekrar deneyin.

4. Yazılımsal problemleri: Cihazınızın yazılımında meydana gelen sorunlar da hard reset işlemini engelleyebilir. Bu durumda, önce cihazınızı güncellemeyi deneyin. Güncelleme yapmak, yazılımsal sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

5. Bazı kilitli cihazların sorun çıkarması: Eğer cihazınız PIN kodu, desen veya parmak izi gibi bir güvenlik önlemiyle korunuyorsa, hard reset yapmak için bu güvenlik önlemini kaldırmanız gerekebilir. Güvenlik özelliklerini devre dışı bırakarak veya giriş yaparak işlemi tekrar deneyin.

6. Garanti durumu: Eğer cihazınız garanti kapsamındaysa ve hard reset işlemi hala gerçekleşmiyorsa, yetkili servis ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Profesyonel destek alarak sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Hard reset işlemi bazen beklenmeyen nedenlerle başarısız olabilir. Yukarıda belirtilen sorunlar ve çözüm yolları, hard reset işleminin neden gerçekleşmeyebileceğini anlamanıza ve çözüm üretmenize yardımcı olabilir. Eğer sorun devam ederse, teknik destek almayı düşünmek her zaman iyi bir adım olabilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir