HP, Tegra 4 İşlemcili Android Cihazlar Üzerinde Çalışıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

CES 2013 etkinliğinde resmi duyurusu gerçekleştirilen Tegra 4 işlemcisini kullanacak ilk telefon yaz döneminde ya da yılın ikinci yarısında ZTE cephesinden gelecek. Mobil işlemci şu sıralar farklı üreticiler tarafından da ilgi görüyor ve tabletin yan ısıra hepsi bir arada bilgisayarlar için ideal bir işlemci olarak görünüyor.

teknik destek

Söz konusu üreticilerin başında HP geliyor. Bütçe dostu bir fiyat sunan Slate 7 adlı tablet ile Android dünyasına giriş yapan HP, görünüşe bakılırsa teknik özellikler anlamında daha iddialı ürünler hazırlığında. Birkaç hafta önce HP’nin Tegra 4 işlemcili ve Android işletim sistemine sahip iki cihaz üzerinde çalıştığına dair dedikodular ortalıkta dolaşmıştı. Şu sıralar duyurulması planlanan cihazlardan ilk detaylar gelmeye başladı.

Sızan kriterlere göre HP 10-inç boyutunda bir tablet ve 21 inç boyutunda all-in-one (hepsi bir arada) bir bilgisayar üzerinde çalışıyor. HP’nin önümüzdeki aylarda Tegra 4’lü cihazları duyurması bekleniyor.

İsmi geçen cihazlara arasında HP SlateBook 10 x2 için elde edilen detaylar sınırlıdır, ancak cihazın 1.8GHz frekans hızında çalışan 4 çekirdekli Tegra 4 biriminden güç aldığı biliniyor. Android 4.2.2 ile çalıştığı bildirilen cihazın daha önceki Windows tabanlı Envy x2 modeline benzer tasarımda olacağı bildiriliyor.

Fiyatlandırma noktasında herhangi bir detay yok. Karşılaştırma gerekirse Tegra 3 işlemcili ASUS Transformer Prime çıkarılabilir klavye aparatıyla 649 dolarlık bir fiyata sahipti. Mobil dünyasında yer edinmeye çalışan HP umarız Tegra 4 işlemcili SlateBook 10 x2 modelini daha uygun bir fiyattan kullanıcılara sunar.

HP’nin Tegra 4 işlemcisine sahip bir diğer cihazı ise HP Slate21 olacak. Cihaz hakkında da bilgiler sınırlıdır ve işlemcinin SlateBook 10 x2 ile aynı olduğu görülüyor. 1.8GHz frekans hızında çalıştığı bildirilen cihazın işlemci birimi 4 çekirdekli Tegra 4 olacak. Android versiyonu ise 4.2.1 olduğu bildiriliyor.

HP Slate21 all-in-one masaüstü bilgisayar kullanıcılara arasında dikkat çekecek bir ürüne benziyor. Bakıldığı zaman masaüstü deneyimi için tasarlanmış çok sayıda Android cihazlar göremiyoruz. Tegra 4’ün söz konusu gücünün geniş ekranlı cihazlar için oldukça uygun görünmesi ve daha büyük ekranlar için tasarlanan Android uygulamalama sayısının gittikçe arttığı dikkate alındığında, HP’nin bu yönde bir hamle gerçekleştirdiği ön görülüyor.

kaynak: Androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir