Instagram canlı yayın bağlantı kontrol ediliyor sorunu

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Instagram canlı yayında "Bağlantı kontrol ediliyor" ne demek ve olmuyorsa denemeniz gerekenler var demektir. Lakin o an sistemde bir arıza yaşanıyor olabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Instagram, dün itibaren Türkiye’ de yayına aldığı canlı yayınla büyük ilgi topladığını söyleyebiliriz. Güncellemeyi yapanların kamera simgesi çıkmaya başladı. Yayın için ana ekrandan kamera simgesine tıklayarak, açılan kamera bölümünden “Canlı” seçeneğine geçiş yapmanız yeterli. Siz yayını başlatırken geliştiricininde sizin adınıza yayını bildiriyor. 

Olumsuz durumların çıkmasında kullanılan versiyonların, bölge seçeneğinin ve hesapta yaşanan bir olumsuzluk nedenleri aklımıza geliyor. Bir şeylerin denenmesinde öncelik başkalarında çıkıp çıkmadığı olacak.

Buradaki bir yoğunluk meselesi ve belli aralıklarla çıkacaktır. Sonrasında arka planında çalışmaların devam etmesiyle daha da geliştirilecektir.

Bağlantı kontrol ediliyor, internet erişiminizin olmadığında veya problem yaşandığında kontrol edilme işlemidir. Burada eğer internet erişiminiz yetersizse tekrar “Canlı video başlat” seçeneğine geri dönüyor. 

Her uygulamaya ilk bu hizmet geldiğinde bu tarz hatalar çıkmakta. Yüksek hızlı internet erişimlerine ihtiyaç duyulan yayınlar bağlantı problemlerine düşebiliyor. Wifi üzerinden deneme yapıldığında eğer sorun varsa farklı hesapların test edilmesi ve mobil bağlantının aktif kullanılması mantıklı olacak. Başka cihazlarda test edilirken dikkat edilecek hususun şüpheli olarak algılanmasına sebep olacak bir şeylerin yapılmaması.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bizde Türkiye güncellemesi yayınlandıktan kısa süre sonra yayını deneyenlerden biriyiz. Canlı yayını başlattığımızda “bağlantı kontrol ediliyor” yazısının uzun süre kaldığını gözlemledik. Bazende internet hızının yavaşlığından dolayı böyle bir yazının geldiği ve belli bir süre bekledikten sonra tekrar başa dündüğümünü gördük.

Instagram bağlantı kontrol ediliyor

Instagram bağlantı kontrol ediliyor çözümü

Bu sorunun ilk nedeni internet hızının yetersiz kalması. Özellikle bu hizmet ilk çıktığında yüksek internet hızlarına ihtiyaç duyuyordu. Birde cihazın donanım yetersizliği sorunu. Örnek RAM yetersiz kaldığında yanıt vermeyince bağlantı kontrol ediliyora düşebiliyor.

  1. Yazılım veya versiyon uyumsuzlukları. (Öncekilerle deneyin)
  2. Virüs bulaşma durumu veya kullanılan uygulamalardan birinin problem çıkarması.
  3. Donanımın yetersizlikleri ve boş alanın sistem için yeterli olmaması.
  4. Kişiye uygulanan bir yaptırımla kısmi şekilde bazı şeylerin çalışmaması.
  5. Kaldırdığınızda kalıntıların temizliğini yapıp ondan sonra tekrardan kurulması.
  6. Kullaılan telefonun tarihinin yanlış ayarlanması.

Instagram canlı yayın bağlantı kontrol ediliyor sorunu

Yukarıdaki sorun için alternatif internet bağlantısı yaparak sorunsuz canlı yayını başlattık. Anladığımız kadarıyla instagram‘ da canlı yayın için internetin hızlı olması gerekiyor. Hatta sorunsuz canlı yayın için iyi bir internet hızına sahip olmanız gerekiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonda hangi sürüm yüklü olması gerekir?

Tahmini iPhone tarafında minimum iOS 8 ve Android içindee 4.4.2 olaması gerekebilir. Tabi bunların değişken olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Versiyonlar çoğaldıkca gereksinimler değişecektir. Birde bazı hesap engellenmenin çıktığı durumlar olabiliyor. Varsa ikinci bir hesapla test edilmesini öneririz. Tabi cihaz testininde yapılması gerekmekte.


Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 17:15

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak