Instagram Engellenen Kişiden Mesaj Geliyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Ülkemizde sık kullanılan resim paylaşım uygulaması Instagram’da sizleri rahatsız eden kişileri engelleyebilirsiniz. Peki engellediğiniz bu kişilerden gelen mesajları görebilir miyiz?

Ad imageAd image

Instagram kullanımı sağlanırken, çeşitli sebeplere bağlı olarak kullanıcı engelleme durumları ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak, engellenen bireyden mesaj alım durumu olup olmayacağı konusu merak edilir. Konu hakkında; engellenen kişiden mesaj alınır mı, hangi durumlarda engellenen kişiden mesaj alınır konuları da bilinmelidir.

Instagram Engellenen Kişiden Mesaj Alınır mı?

Instagram kullanımı sağlanırken, farklı bir kullanıcı engellendiği zaman mesaj alım durumu değişkenlik gösterir. İlk olarak bilinmelidir ki, engellenen hesap tarafından engelleyen hesaba atılan mesajlar iletilmez. Belirli şartların yerine getirilmesi sağlanırsa ancak mesajların gözlemlenmesi söz konusudur.

 • Engel yapayım derken belli bir süreliğine sessize almış olabilirsiniz.
 • Engelleme gerçekleşmemiş olabilir. Örnek hesabınız ceza aldı belli kullanım yasaklandığında işlem hatası çıkabilir veya direk bu kısımdan atabilir.
 • Uygulamaya gelen bir güncellemeden dolayı engelleme yapılıyor gibi görülebilir ama yapmamış olabilir.

Engellenen Kişiden Hangi Durumlarda Mesaj Gelir?

Engellenen kişi tarafından gönderilecek olan mesajlar, normal koşullar sağlandığı zaman alınmaz. Özellikle; engel durumunun ortadan kaldırılmadan beklemesi, engellenen bireyin yeni bir hesap açmaması halinde mesaj alımı söz konusu olamaz. Ancak engellenen kişi; sahte Instagram hesabı açarsa, engel koyan kişinin kaldırmasını sağlarsa, engel konusunun önemi kalmayacağı için mesaj atabilir.

Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta ise; Instagram kullanıcı adının değiştirilmesi sağlandığı zaman da olsa, engel almış olan birey hala aynı hesabı aktif olarak kullanmaya devam eder. Yani engel koyan bireye mesaj atma ihtimali henüz söz konusu değildir. Mesaj atılması isteniyorsa; ya engel koyan bireyin kaldırması gerekir, ya da sadece kişi yeni bir hesap oluşturma yaparak mesaj atabilir.

Ad imageAd image

Birini engelledim ama mesaj geliyor diyenlerin yapması gerekenler:

 • Tarayıcıyla girerek kontrol edilmesi.
 • Uygulamadan oturum kapat aç yaparak tekrar işlem yapılması.
 • Herkese açık olanı arkadaşlarınıza şeklinde kısıtlayıp test edelim.
 • Profilinize giriniz ve bir şeyleri değiştirebiliyor musunuz veya ekleyebiliyor musunuz test ediniz.
 • Uygulamanın ayarlarından pro özelliğe geçiş yapıp deneyebilirsiniz.

Duruma göre uygulamadaki ayarlardan “Yardım” kısmını açınız ve sorun bildiriminde bulununuz.

Instagram engellenen kişiden mesaj geliyor
Instagram engellenen kişiden mesaj geliyor

Resimlerdeki bölümlerin açılmadığı durumlarda tarayıcıya geçiş yaparak aynı şekilde başvurunuzu yapma olasılığını bulunuyor.

engellenen birinden mesaj geliyor
Instagram engellenen hesaptan mesaj geliyor

Instagram’da Engellenen Kişiden Mesaj Gelmesi

Instagram’da bir kişiyi engellediğinizde, bu kişi sizin profilinizi ve içeriklerinizi göremez, sizi takip edemez veya sizinle etkileşime geçemez. Ancak, engellenen kişiden mesaj almak konusunda bazı özel durumlar vardır.

 1. Mevcut Mesajlar: Eğer engellenen kişiyle daha önce bir sohbet başlatmış ve bu sohbet devam ediyorsa, o sohbet içindeki mesajları görmeye devam edebilirsiniz. Ancak, kişiye cevap veremez ve yeni mesajlar alamazsınız.
 2. Yeni Mesajlar: Engellenen kişi sizinle yeni bir sohbet başlatamaz. Yani, sizinle iletişime geçmeye çalıştığında, mesajları size ulaşmaz.
 3. İstek Kutusu: Engellediğiniz kişi, istek kutusuna yeni bir mesaj göndermeye çalıştığında, bu mesajlar “İstek Kutusu” bölümüne düşer. İstek kutusundaki mesajları görebilir, ancak bu kişi size bir mesaj gönderdiğinde size bildirim gelmez.
 4. Grup Sohbetleri: Ortak bir grup sohbetiniz varsa ve engellediğiniz kişi de bu grupta bulunuyorsa, grup sohbeti içindeki mesajları görebilirsiniz. Ancak, kişiye özel olarak cevap veremez veya özel mesajlar alamazsınız.
 5. Engeli Kaldırma: Eğer daha sonra engeli kaldırırsanız, engellediğiniz kişi size mesaj göndermeye devam edebilir. Ancak, engel kaldırıldığında önceki mesajları görmek mümkün olmayabilir.

Kısaca, Instagram’da bir kişiyi engellediğinizde, genellikle bu kişiden yeni mesajlar alamazsınız. Ancak, daha önce başlatılmış bir sohbet varsa, bu sohbet içindeki mesajları görmeye devam edebilirsiniz. Engellenen kişi size yeni mesaj göndermeye çalıştığında, bu mesajlar “İstek Kutusu”na düşer ve sizin onayınız olmadan görüntülenmez. Engeli kaldırdığınızda ise kişi size tekrar mesaj gönderebilir.

Engellenen Hesaplardan Mesaj Gönderme Uygulamaları

Bir dönem bir çok uygun görülmeyen uygulamalar ve hizmetler vardı. Şu aralar hala devam ediyor mu araştırmadık ama geçmişte karşılaşılan paylaşımlarda çokça denk gelirdik. Engelli hesaplara yönelik yaptırımları delmek için harici hizmetleri deneyen kişiler vardır. Bu hizmetlerin bir çoğunda ya hesap çalınır ya da virüs bulaşma gibi durumlar ortaya çıkar. Tabi dolandırılma durumu da söz konusu.

Hesabınıza erişim izni isteyen uygulamalar ve sitelere dikkat edin. Bugün olmasa da bir gün sorun çıkaracaktır.

Engellenen Hesaptan Mesaj Gelmemesi

Mesaj gelmemesi adına yaptığınız işlemleri birde farklı bir telefondan kontrol edin. Birebir hesaplarla test ediniz. Arkadaşlarınızla denerseniz daha sağlıklı bir sonuçla karşılaşacaksınız.

Hesaplarda oluşan geçici problemlerin aşılması adına en iyi yöntemlerden biri tür değişiminin uygulama ayarlarından yapılması. Hesabınızı kişiselden alıp işletmeye çevirerek gerekli denemeyi yapmanız gerekiyor. İstediğiniz zamanda geri kişisele dönüş yapacaksınız.

Instagram engellenen kişiden mesaj geliyor sorunu için araştırma yazımız buraya kadar. Şikayetleriniz için uygulamanın destek kısmını kullanabilirsiniz.

Sonraki: Instagram Profil Fotoğraf Büyütme

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe