Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma kapatma

blank

Hesap güvenliği için çıkarılan ek güvenlik önlemi olarak bilinen Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma ve kapatma işleminin nasıl yapıldığını soranlar için resimli örnek açıklama hazırladık. Bu özellik şifre çalındı gibi sorunlar yaşanmamasını önlemek amaçlı çok yararlıdır. Hesaba girerken telefona kod gelmesini sağlar.

teknik destek

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir? Bu sistem bazı sosyal ağların ve şirketlerin kullandığı alternatif güvenlik yöntemlerinden biri. Sık sık karşılaşılan hesap çalınma sorunları bu gibi güvenlik yöntemlerinin kullanılmaması kaynaklı oluşmakta. Çalışma işleyişi şifre gerektiren hesap girişlerinde telefona gönderilen 6 haneli bir kodla hesap girişini onaylama. Bu sistem kurulu hesaplarda şifre çalınsa dahi hesaba giriş yapılamaz. Önemli bir güvenlik seçeneği olarak bilinen bu yöntemi çoğu kullanıcı bilmemekte. 

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

İki faktörlü doğrulama, Facebook hesabınızı tehlikelere karşın korumak adına kullanılan ek güvenlik önlemlerinden biridir. Gelişmiş sistem kullanımlarına sahip olan detaylı bölümlerin olduğu kısımlar zamanla daha gelişebilir.

Bu sistemin çoğu uygulamada kullanıldığını söyleyelim. Eklenen numaraya gelen kod yardımı ile oturum açmanız sağlanır. Eğer beni hatırla kutucuğu işaretlendiyse, sonradan kod girmeden oturumunuzun açılması sağlanacaktır. Bunu güvenli görülen sistemlerde yapmanızı öneririz.

Bu haberde Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma ve kapatma adımlarını resimli anlatımla gösterdik. Sorularınızda yorum bırakmayı unutmayınız. Yorumları cevaplama gün içerisinde eskiden yapılıyordu. Lakin aşırı gelen taleplerden dolayı artık destek numarası olarak kullandığımız reklamlara yönlendirebiliyoruz.

İki faktörlü kimlik doğrulama açma

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır? Bunu soranların önce bu özelliğin ne işe yaradığını bilmeleri gerekiyor. Bilinçsiz kullanımlarda ilerleyen zamanlarda hesaba ulaşmada zorluk çıkabiliyor.

Aktif etmek için şu adımları uygulayınız:

  • Facebook uygulamasını açınız,
  • Ayarları bulunuz,
  • iPhone kullanıyorsanız 3 çizgiden ulaşıyorsunuz,
  • Bu bölüme girdiğinizde “Ayarlar ve gizlilik” tıklayıp altında açılan “Ayarlar” giriniz,
  • “Güvenlik ve giriş” ve “…doğrulaması kullan” seçeneğine girerek, “Başlat” ile “Kısa mesaj” a ulaşınız,
  • Telefona gelecek kod ile işlemi yapmak istiyorsanız “Kısa mesaj” ı seçiniz,
  • Yok kimlik doğrulama uygulaması yani “Google Authenticator ya da “Duo mobile” kullanarak girmek için o seçeneği seçiniz.

Authenticator nedir? İki faktörlü doğrulamalarda 6 haneli bir kodla hesaba erişiminizi sağlar. Bu uygulamayı resmi mağazalar tercih edilerek yüklenmesi önerilir. Sonrasında uygulamada + simgesine dokunarak hesap ekleme ve doğrulamasını yapabilirsiniz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma

iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kapatılır? Adımlar yine aynı şekilde izlenir ve pasif hale çekilerek işlem sonlandırılır.

Yukarıdaki gibi adımları takip edip son bölümde “iki faktörlü kimlik doğrulamasını kapatma” yani kimlik doğrulamasını silme işlemini yapabilirsiniz. Eğer telefon arızalandıysa veya telefon numarasını kapattınız ise çözümü için yukarı adresini verdiğimiz haberimizi okuyunuz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma kapatma
Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma

Yukarıdaki işlem uygulaman yapılmakta. Web sitesinden de test edilebilir.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma
Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma
Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma
Facebook 2 faktörlü kimlik doğrulamasını kapatma

Yukarıdaki alanlarda ek kullanılacak diğer yöntemlerde yer alıyor. Bunlardan kod oluşturma gibi seçeneklerle karşılaşabilirsiniz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nedir
İki faktörlü kimlik doğrulamasını kaldırma
Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açılmıyor
Uygulamayı çalıştırma için ekleme işlemi

Bu yönteminin artısı olduğu gibi eksileri de var. Örnek sim kart değiştirildiğinde ve operatörünüzü değiştirdiğinizde 72 saat kadar kod gelmez.

Bir diğer sorun ise kullanılan telefon numarası kapatıldığında Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatmadan hat kapatıldığından kod gelmiyor sorunu ile karşılaşılmakta. Peki kod gelmiyor ve doğrulama programına erişim yoksa ne yapılmalı diyenler için hazırladığımız içeriklerimiz site içerisinde yer alıyor.

İki faktörlü doğrulamayı kapatamıyorum

Sistemden ve kullanılan cihazlardan alakalı problemlerin analizi gerekebilir. Bunun kontrolü için başka internet bağlantısının ve cihazın kullanılarak yapılması gerekiyor. Şüpheli olarak görülen davranışlarda kısmi bir engel uygulanabilir. Böyle olası durumlarda bir gün üzerinden geçene kadar beklenmesi gerekir. Tabi hiç bir şekilde hesapla alakalı oturum açma ve farklı işlemler yapılmadan beklenmeli.

Ceza alınan hesapların ilgili süreye kadar işlemleri kısıtlanır. Oturum bilgisayardan açanlar oluyorsa profil alanında bir şey değiştirilebiliyor mu kontrol ediniz. Olmuyorsa engel sebebi ile işlemleriniz durdurulacak. Eklenirse diğer oturum açmadaki seçenekleri aktif ediniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!