Instagram güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik

media 11734

Instagram güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik sorunu bir dönem karşımıza ara ara çıktı. Kronik olan sorunlardan biri olduğunu belirtelim.

Andronova

Şifreni yeniledik doğrulaması karşınıza hiç çıktı mı? Hesabınızın şüpheli durumlara düştüğünde karşınıza çıkan bu sorunda yapacaklarınızdan çok yapmamanız gerekenler önemlidir.

Hesabına giremeyenlerin yaşadıkları sorunlar arasında başlıkta yer alan uyarı uzun zaman yer aldı. Instagram neden şifremi yeniledi şikayetlerini bazı forumlarda denk gelmiştik. Esasında açıklama olarak olası sebep yer veriliyor. Bu başlığı araştırdığınızda işe yarayanda yaramayanda bir çok açıklamayı göreceksiniz. Esasında gayet anlaşılır bir sebeple bu adımı uyguladıklarını belirtiyorlar.

Güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik sorunu için çözüm önerilerini okumadan önce iki şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Birincisi yaşanan genelde var mı yoksa size özgü mü? İkincisi son yaptığınız şeyler neler ve bunlar sorun çıkarmış mıdır?

Instagram şifreni yeniledik ne demek?

Kullanıcıların bir çoğunun bir dönem bunla karşılaştığını gördük. İstemediğimiz halde kendi kendine şifrem değişmiş diyenler oldu. Bazılarının da ne haklı şifremi izinsiz değiştirirler yazdıklarına şahit olduk.

Instagram güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik, kişinin hesabında olağan şekilde hareketler fark edildiğinde uygulanan adımlardan biri şifrenin değiştirilmesidir. Tahmini bir süre sonra artık alınan önlemler içerisinde yer almayacak.

Sosyal uygulamaların aldığı önlemlerden biri olarak görülen bu duruma bazen kullanıcının kendisi sebep olmakta. Sürekli yaptığı şeyler veya bir anda uyguladığı adımların buna neden olması mümkün.

Şifre değişikliğini belirten bir mesaj aldıysanız, sizden istenilen doğrulamayı harfiyen yerine getirin. Lakin şüpheli bağlantılara da dikkat edin. Instagram’ dan geliyormuş gibi gösterilen sahte bağlantılara dikkat ediniz.

Instagram kendi kendine şifrem neden değişti?

Yukarıdaki metinde gerekli açıklamayı yaptık. Bu başlıkta ise, aklımıza gelen olası sebeplerden bahsedeceğiz.

Kendiliğinden değişen şifrelere sebep olan etkenler şunlardır:

 • Geliştiricinin şüpheli olarak gördüğü hareketlerin bir sonucu böyle bir şey uygulanmış olma olasılığı var. Örnek vpn kullananların başına daha sık gelir. Farklı ülkeden bağlanıyor gibi görülmesinden dolayı tehdit olarak algılanır.
 • Kullanıcının hesap üzerinde bir çok şeyi değiştirmesi dikkat çekecektir.
 • Daha önce kullanmadığınız bir bağlantı ile oturum açmanızda belki buna sebep olur.
 • Virüslü sistemlerden hesabınıza giriş yapıyor olmanız.
 • Sürekli yanlış şifre girilmesinden dolayı tehlikeli görülme.
instagram da kullanici adi 2
Instagram güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik

Instagram güvenlik sebebiyle şifreni yeniledik için çözüm

Uyarı metni içerisinde size başvurmanız için bir bağlantı verilecektir. Burayı kullandığınızda kimliğinizin doğrulanması tamamlanır.

Gerekli işlem yapıldıktan sonra gün içerisinde veya bir kaç gün sürecek bir süreç uygulanması mümkün.

Çoğunlukla kullanıcının yaptığı herhangi bir şeyden dolayı veya birilerinin hesap çalma girişiminde bulunmasıyla ortaya çıkan bir sorun. Her ne kadar sizin için iyi gibi dursa da, tamamen hesabınızla olan bağlantınız kopabiliyor.

Uyarı alanların şunları denemelerini öneriyoruz:

 • Şüpheli olacak davranışlarda o gün kullanıcının kullanmadığı bir telefonla, bilgisayarla ve internetle oturum açmaları gerekiyor.
 • Analiz için araştırma yapılması gerekiyor. Yani genel bir durumun çıkmış olma olasılığının düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor.
 • IP değişimine neden olan uygulamaların kapatılması gerekiyor. İşlemden sonra cihaz ve internetin yeniden başlatılması şart.
 • Başka cihazlarla ve bilgisayarla deneyin.
 • Şifre yenilemesinde bulunun. Yine bunu başka yerlerde deneyin.
 • Hesabınızı doğrulamanız gerekiyorsa gerekli adımları atın.
 • Profil bölümüne girmenize izin verildiğinde önce kişisel bilgilerinizin doğruluğuna bakın, sonra ekli olmayan mail veya telefon numarasını ekleyin.
 • Şifre sıfırlamada en iyi adımlardan biri bilgisayarınızda tarayıcı ile instagram.com’ u açmanız ve başka bir sekmeden de e-posta oturumunu açık tutmanız olacak. Sıfırlamayı yaptığınızda mail ile bağlantı sağlanacaktır.

Bazı sorunlarda kullanılacak bağlantı belki işinize yarayacaktır. Bir çok konu içerisinde yer alan bir destek formunun doldurulması bir dönem çok tercih ediliyordu. Şimdilerde ise bir kaç seçeneğin pasif hale dönüştürüldüğünü görüyoruz.

 • help.instagram.com/contact/151081798582137

Şifre uyarısında oluşan diğer sebepler

Şu an sanırız yaşanan sadece sizde değil bir çok kullanıcının etkilendiğini düşünüyoruz. Bazı kullanıcılar hesaplarına girmeye çalıştığında veya bir şeyleri değiştirdiğinde bu hata çıkıyor. 

Şu anlık sistemde çıkan bir sorun kaynağıyla olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında olası nedenleri yazmaya çalıştık.

 • Hesabınızı çalmak için yapılan herhangi bir işlemden dolayı yaşanması.
 • Türkiye kullanıcılarının sanki başka bir ülkenin ip adresi kullanılarak giriş yapmaya çalışılması.
 • Peş peşe yanlış şifre denemesinin bir sonucu olacaktır.
 • Hesap bilgilerinde değişim sırasında şüpheli görülme durumları.
 • Dondurulan hesabın açılması veya birden çok cihazda oturum açılmaya çalışılması.

Bunların denenmesinden sonra bir çıkış yolu bulunmadığında uygulanacak en iyi adım bir kaç gün işlem yapmadan beklemek olacak. Sonrasında talep gönderiminde bulunun.

Konumuz için yapılan aramalardan biri habersiz instagram şifremi değiştirdi veya izinsiz şifrem değiştirildi sorunudur. Umarız yararlı bir yazı olmuştur.

Konumuzla alakalı olacağını düşündüğümüz Instagram kullanacak yaşta olmayabilirsin sorununu okumanızı da öneririz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın