Instagram Hikaye Gizleme Çalışmıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Instagram hikaye gizleme çalışmıyor sorunundan şikayetçi olanların çoğunun hesaplarıyla alakalı bir şeylerin olduğunu düşünüyoruz. Bunu anlayabilmek adına denemelerde bulunmanız gerekebilir.

Ad imageAd image

Hikaye gizlenmiyor hatası için önerileri uygulamadan önce gerekli yapılandırma ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor.

Unutmadan şu an bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, başkalarının böyle bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığının araştırılması gerekiyor.

Instagram Hikaye Nasıl Gizlenir?

Instagram hikaye gizleme, paylaşımı yaparken kimlerin görmesini istediğinizi belirleyebilen özelliğin adı. Hikaye paylaşımında bulunurken “Hikayen”, “Önerilenler” ve “Sadece yakın arkadaşlar” seçeneklerinden biriyle paylaşımınızı yapabiliyorsunuz.

Hikaye gizleme ayarlarını yapmak istiyorsanız, takip edeceğiniz adımlar şöyle olmazı gerekiyor:

Ad imageAd image
 • Profilinizde üç çizgili alana girin,
 • Yan sekmeden “Ayarlar” yazana dokunun,
 • Açılan alandan “Hikaye” bölümünü açın,
 • Hikayelerinizi kimlere gizleyeceğinizi ve yanıt vermenin kimler olacağını seçebilirsiniz. Yorumları engelleme gibi çok sayıda özelliği bu alanda bulacaksınız.

Instagram Hikaye Gizleme Neden Çalışmıyor?

Arada bir hazırladığımız çözüm odaklı içeriklerimizin bir kısmındaki kullandığımız adımlar birebir aynıdır. Malum sistem tarafında yaşanan olumsuzluklarda hemen hemen bir çok yöntemin birbirine benzediği oluyor.

 1. Güne özel nedenler olabilir. Herkeste veya bir kısım kullanıcının karşısına çıkabilir.
 2. Yapılandırma ayarlarının doğru yapılmaması.
 3. Uygulamanın versiyonuna gelen bir güncellemenin buna neden olması.
 4. Çok sık değiştirme veya bir şeylerle uğraşılmasından dolayı geçici işlem yasağı.
 5. Ceza durumlarında işlem kısıtlamasının uygulandığı durumlar olabiliyor.

Yaptırıma uğrayan hesapların belli süreliğine yaptığı yanlışa göre kısıtlama süresi oluyor. Normalde kullanıcı hesabını kullanıyor ama bazı alanları çalıştıramıyor.

Hikayeler gizlenmiyor çözümünde en etkili yöntemlerden biri olan hesap türünü “Hesap” adlı ayarlardan yapabilirsiniz. İşletme gibi bir tercihle devam edersiniz ve test ettikten sonra tekrar kişisel olana dönersiniz. Herhangi bir şeyiniz silinmeyecek.

instagram hikaye gizleme calismiyor 1
Instagram hikaye gizleme çalışmıyor

İlk görselde aynı zamanda “Yardım” adlı alandan da sorununuzu geliştiriciye bildirebilirsiniz. Hesap adlı alandan da tür değişikliğini yapmanızı öneriyoruz.

instagram hikaye gizleme calismiyor 2
Instagram hikaye gizleyemiyorum
instagram hikaye gizleme calismiyor 3
Instagram hikayeler gizlenmiyor

Sistem Arızalarında Hikaye ve Kod Sorunu

Yukarıdaki konumuz dışında birde birbirine bağlı olan kod sorunundan söz edeceğiz. Birbiriyle alakalı olma durumuna gelecek olursak, gün içerisinde oluşan aksaklıklarda bu probleminde yaşandığı gözlenebiliyor.

Ad imageAd image

Ağlarda kod almak bazı durumlarda işin içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Instagram güvenlik kodu almanız için yapabilecekleriniz.

Yapılacaklar:

 • Yapılacak ilk şey internet bağlantınızı kontrol etmek.
 • İlk kez deniyorsanız bir süre bekleyin.
 • Zaten kullandıysanız numarayı değiştirin.
 • Gizli modu deneyin, aksi takdirde başka bir cihazdan giriş yapın.
 • Alternatif doğrulama modunu deneyin.
 • Instagram güvenlik kodu sms’ini girecek yer bulamıyorsanız Instagram yardım merkezi size yardımcı olacaktır.

Yapılacak İlk Şey İnternet Bağlantınızı Kontrol Etmek

Instagram güvenlik kodu sms’ini almıyorsanız, yanınızda aktif bir internet bağlantısı olup olmadığını kontrol edin. Değilse, internete bağlanmayı deneyin. Etkin bir internet bağlantısı kurduktan sonra, kaydolmaya çalıştığınız cihazı yeniden başlatmayı deneyin.

Yurt içi durumlarında vpn denenmesi işe yarayabiliyor. Bağlantılarda yapılan işlemlerin olmadığı durumlar mevcuttur. Başka bağlantıların denenmesinden sonra yardımcı araçlardan yararlanın.

İlk Kez Deniyorsanız Bir Süre Bekleyin

İlk kez yeni bir Instagram hesabı oluşturuyorsanız yapmanız gereken ilk şey sabırlı olmak ve bir süre beklemek. Bir süre sonra kodu kesin olarak alacaksınız. Yine de, uzun süre bekledikten sonra güvenlik kodu girecek yer bulamadıysanız, ertesi gün denemek daha iyidir. Sunucunun aşırı yüklenmesi durumunda numaranız sırada olabilir. Bu yüzden biraz sabırlı olmanız ve sms almak için sıranızın gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Çok sık yapılan bir şeyler olmuşsa geçici bir süreliğine engel uygulanabilir. Böyle durumlarda hiç hesabı kullanmadan çıkıp bekleyiniz.

Gizli modu Deneyin, Aksi Takdirde Başka Cihazdan Giriş Yapın

Kodu SMS ile alamıyorsanız, IP adresinizin Instagram’ı kullanması engellenmiş olabilir. Bu nedenle, oturum açmayı başka bir cihazdan değiştirmeyi deneyin. Başka bir cihazınız yoksa IP adresinizi değiştirmek için VPN’i deneyebilirsiniz. Bazı çevrimiçi kullanıcılar, Gizli moddan oturum açmanın sorunu onlar için çözdüğünü söylüyor. Sizin için de işe yarayacağını bilen bir deneyin.

Diğer bir durum numara sorunu. Kullandıysanız numarayı değiştirin veya ekleyin. Bir cep telefonu numarasında zaten bir hesabınız varsa ve aynı numarayı kullanarak bir tane daha oluşturmaya çalışıyorsanız. Bu numarada herhangi bir güvenlik kodu almayacağınız için yeni hesap için cep telefonunu değiştirmeniz gerekir. Birçok pazarlamacısı, bir ürünü veya markayı tanıtmak için birden fazla hesap oluşturmaya çalışır. Instagram, aynı telefon numarasıyla birden fazla hesabı oluşturmanıza izin vermez.

Bildirim telefonunuzdaki numaranıza gelmiyorsa veya gelse bile bu kodu girecek yer bulamıyorsanız e-posta doğrulamasını deneyebilirsiniz. Daha önce kullanılmayan bir e-posta kimliği kullanarak kaydolmanız gerekir. Başarılı bir şekilde kaydolduktan sonra, güvenlik kodunu postanıza alacaksınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.