Instagram Kaç Kişi Şikayet Ederse Kapanır

Andronova
Yazar Andronova 9 Minimum Okuma

Hesap kapatmaya yönelik ne yapılacağını soranların bazen farklı amaçları oluyor. Bu konumuzda, Instagram kaç kişi şikayet ederse kapanır sorusuna yanıt verdiğimiz gibi birde hangi amaçlarla bunun yapıldığını anlatacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Eskiden, Instagram kaç kişi şikayet ederse kapatılır dendiğinde bazıları şu kadar kişi yaparsa büyük ihtimal kapatılacağı yönünde sitelerde paylaşımlarla karşılaşırdık. Esasında, bu konumuzu 2016 yılında hazırladık ama bir çok sitenin içeriğimizi alarak değiştirip yayınladığını gördük. Bizde tekrardan güncel olarak hazırlamak istedik.

İki üç yıl öncesine kadar 8-9 kişi şikayet edince veya daha fazlasını yazanlar şimdilerde sayı bildirmeden içeriklerine yer veriyorlar. Peki bir hesabın silinmesi için kaç kişi şikayet etmeli dersiniz?

Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikayet Ederse Kapanır

Instagram çoğu platformdan daha az tehlike oluşturabiliyor. Tehlike dedikse sohbet yönünden pek tercih edilmiyor. Bu alan çoğunlukla görsel paylaşımlarla şekilleniyor. Buradaki tehlike ise uygunsuz bir görüntünün paylaşılması.

Çoğu platformda aynı anda kaç kişi şikayet ederse hesap kapatılır gibi çok sayıda soru gelmekte. Hemen hemen tüm sosyal paylaşım sitelerinde bu sorunun cevabı aynıdır. Belli bir sayı şartı bulunmuyor ama hızlı bir şekilde olması için büyük bir sayı şart. Yani Instagram’ ın dikkatini çekmeniz gerekiyor. Çünkü çok sayıda kullanıcısı olan bir siteye ne kadar fazla talep geldiği önemlidir. Az olan taleplerin yoğunluk sıralamasına takılması normal olacaktır.

Beklenen cevap belli bir sayının verilmesi olacağını düşünenler için işin böyle olmadığını belirtelim. Bazı sitelerde 7-20 kişi veya daha fazlası yazılarak yanlış bilgi veriliyor. Doğru olan o hesap için belirtilen yanlışın yer alması ve ara ara şikayetlerin iletilmesi. Yazımızda paylaşılan URL bağlantıları çoğunlukla yetersiz kalmakta. Bu ağın yardım konusunda çok yetersiz bir olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. İşlem yaptırmak istediğiniz hesapta önce gerçekte belirtilen sebebin yer alması gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Instagram Hesap Kapatmada Dikkate Alınacak Konular

Sosyal uygulamalara yönelik sorunlar dediğimizde aklımıza ilk gelen kronik sorunlar oluyor ve onlar içinde yaz yaz bitmez bir durum söz konusu. Bu sorunlar çoğu sosyal medya kullanıcıların genel sorularından biridir. Çalınan hesaplara yönelik işlemler, tehdit eden kişiyi veya rahatsızlık veren kişiler için ne yapılması gerektiğini arayanlar çoktur.

Sosyal platformlarda yasal durumların dikkate alınması bazen suç duyurusu ile daha sağlıklı oluyor. İlgili ağın iletişim alanından talep göndermenize rağmen süreç uzadığı zamanlarda oluşan mağduriyetin önüne geçmek adına savcılığa suç duyurusunda bulunulması daha yararlı olacak. Lakin kullanıcıların bazılarının olur olmaz sebeplerle buraları meşgul ettiklerini duyuyoruz. Öyle ileri gidenler var ki, Facebook’ un hesaplarını kapattığından dolayı şikayette bulunanlar oluyor.

Adli vaka olarak görülen durumların haricinde yapılan yasal başvuruların çoğunun olumsuz yanıtla sonuçlandığını tekrardan belirtelim. Takipsiz olarak alınan kararların iş yükü getirdiği de ayrı bir mesele. Bununla alakalı geçmişte hazırladığımız Instagram yasal başvuru yazımıza bakmanızı öneririz.

Instagram Hesabını Şikayet Etmek için Adımlar

Uygulamanın kendi bildirim seçeneğini kullanınız. Bunun için profilden ayarlara girerek ilgili görseldeki bölümden sorununuzu yazınız. Bir hesap hakkında bu bölümden de işlem yaptırabilirsiniz. Ama unutmayınız çok sayıda yanlış şikayetler, eden hesabın kısıtlanmasına neden olabilir. Mantıklı bir sebep olmadan şikayette bulunmanız bir fayda sağlamaz. 

Dönüş için belli bir sürenin olmadığını belirtelim. Beklemeniz gerekiyor ve tahmini önerimiz 1-2 hafta içerisinde yanıt verilmeyen başvuruların tekrarlanması iyi olacak. 

Instagram hesabını kaç kişi şikayet ederse kapanır
Instagram kaç kişi şikayet ederse kapatılır

Kişinin paylaşımını bildirmek istiyorsanız;

 • İlgili resmi açın,
 • Üstüne 3 noktanın üstüne tıklayın,
 • “Şikayet et”
 • İki seçenek gelecek ekranınıza bunlardan uygun olanı seçin,
 • Uygun olan örnek uygunsuz olan ise, tekrar bir bölüm açılacak ve konuyla alakalı olanı seçiniz.
Instagram resim şikayet etme
Instagram kaç kişi şikayet ederse kapanır

Hesabı Profil Üzerinden Şikayet Etme

 • Kişi profiline giriyoruz,
 • Kullanıcının adının yanındaki 3 nokta ile devam edin,
 • “Şikayet et”
 • Yine iki seçenekten birini seçiyoruz,
 • Uygunsuz olarak devam ettik,
 • Gönderi, mesaj ya da yorum şikayeti ve hesap şikayetini belirten seçenekler açıldı,
 • Hesabı şikayet etmeyi seçtik ve sonrasında örnek olmaması gereken şeyleri paylaşıyor,
 • Bizle paylaşılmaması gerektiğini belirten ilk seçeneği seçtik,

Son bölümde yine yukarıda fotoğrafı şikayet etmedeki öneriler çıktı. Bunlardan birini seçip işlemi tamamladık.

Instagram fotoğraf şikayet etme
Instagram hesabını kaç kişi şikayet ederse kapanır

URL Yardımı ile Hesap Şikayeti

Yukarıdakilerin uygulanmasından sonra yanında aşağıya eklediğimiz URL ile de gerekli başvurunun yapılmasını öneriyoruz. Diğer bağlantı ise belki alınan uyarılarda işinize yarayacağını düşündük.

 • help.instagram.com/contact/636276399721841
 • help.instagram.com/contact/151081798582137

Gönderilen taleplerde spam hesap sayının çokluğu ile alakasından çok içeriğin nedeni önemli. Örnek çalınan hesap uygunsuz görüntüler paylaşıyorsa ve farklı bir durumda çalınan hesaplardan dolandırıcılık yapılıyorsa işte böyle bir durumda hızlı sonuç alınması adına çok fazla hesaptan durumun iletilmesi iş görecektir.

Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikayet Ederse Kapatılır Şikayetleri

Hızlı aksiyon olmak için kullanılan yöntemlerden biride, birden çok kullanıcının hesabı şikayet etmesi. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şikayet ettiğiniz şeyin o hesap içerisinde yer alması. Yalan yere veya rastgele yapılan şikayetlerin yanıltıcı olarak algılanması mümkün.

Diğer önemli bir durumda kişi şikayetlerinde kademeli şekilde talep gönderilmesi. Örnek bir şeyi hedefleyip plan yapanlardansanız, peş peşe çok fazla kişinin bildirimde bulunması belki organize olarak algılanma olasılığı barındırıyor. Yani belli zamana bölerek uygun başlıklarla kişi hakkında inceleme başlatılması daha sağlıklı olacaktır.

Aklımıza gelen bir başka olasılığı da yazmak istiyoruz. Organize dediğimiz işlerde hedef gösterilerek yapılan bildirimlerde kullanılan bazı hesapların sahte olarak oluşturulduğunu belirtelim. Tabi ilgili ağın gerekli incelemeyi başlattığında belki bununda kontrolü yapacaktır. Hele hele hesapların açılış tarihleri dikkat çekeceğini düşünüyoruz. Bununla alakalıda biri benim adıma sahte hesap açmış içeriğini inceleyin.

Instagram Kaç Kişi Şikayet Ederse Kapanır Paylaşımları

Şikayetle hesap kapatılmasına yönelik paylaşımların bir kısmında yardım amaçlı yazılarla karşılaştığınız gibi bir kısmında ise dolandırıcılıkla karşı karşıya kalmanız mümkün. Yardım adı altındaki paylaşımlarda şu kadar bir ücret karşılığından sorunuzu çözeceklerini belirtenler oluyor. Yine bunların bir kısmının işi çözemediğinde para iadesi yaptığı oluyor. Lakin tahmini çoğunun emek adı altında iade yapmayacağını düşünüyoruz.

Herhangi birinden yardım almak isteyen hesap sahiplerinin kişisel bilgilerini, şifrelerini ve kredi kartı gibi bilgilerini paylaşmamalarını öneriyoruz. Bir şey satın alma gibi durumlarda kart bilginizi isteyenler olacaktır.

Instagram Hesap Kapatma Politikaları

Instagram, kullanıcıların platformunu olumsuz etkileyen davranışlarına karşı sıkı politikalar benimsemiştir. Kullanıcılar şunlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle hesaplarını kapatma riskiyle karşı karşıya olabilirler:

 1. Sahte Hesaplar: Instagram, sahte hesapları kapatma politikasına sahiptir. Bir hesabın kimlik avı yapmak, başka insanları taklit etmek veya sahte bilgi vermek amacıyla oluşturulduğunu tespit ederse, hesabı kapatma hakkını saklı tutar.
 2. Tehdit ve Taciz: Kullanıcılar arasındaki tehdit, taciz, şiddet içeren veya nefret söylemi içeren iletiler, ciddi bir ihlal olarak kabul edilir ve bu tür davranışlar rapor edildiğinde Instagram bu hesapları inceleyebilir ve kapatma kararı alabilir.
 3. Çıplaklık ve Yetişkin İçerik: Instagram, çıplaklık, cinsel içerik ve diğer yetişkin içeriğin platformda yayılmasını sınırlayan politikalara sahiptir. Bu tür içerikleri paylaşan veya dağıtan hesaplar, kapatılma riski altındadır.
 4. Telif Hakkı İhlali: Başkalarının telif haklarına sahip olan içeriklerin izinsiz kullanılması Instagram politikalarına aykırıdır. Telif hakkı ihlali nedeniyle hesaplar kapatılabilir.

Kaç Şikayet Gerekir?

Instagram, hesapların kapatılması için belirli bir “şikayet sayısı” öngörmemiştir. Bunun yerine, her şikayet ayrı ayrı incelenir ve Instagram’ın politikalarına aykırı davranışları tespit edilirse hesap kapatılabilir. İlgili politikalara karşı ciddi ve sürekli ihlaller, hesapların kapatılmasına yol açabilir. Ancak, tek bir şikayet genellikle otomatik olarak bir hesabın kapatılmasına neden olmaz.

Kullanıcılar, Instagram üzerinde şikayetlerini rapor edebilir ve Instagram ekibi bu raporları inceleyerek karar verir. Ayrıca, kullanıcıların hesaplarını güvende tutmaları ve platformun politikalarına uymaları önemlidir.

Instagram kaç kişi şikayet ederse kapanır konu başlığımız için detaylı olarak hazırladığımız makalemiz zamanla tekrardan değişiklik yapılarak güncel hali ile tekrardan paylaşıma alınacaktır. Şu an için bunların yeterli olduğunu düşünmekteyiz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir