Instagram Yorum Yapamıyorum Yorum Cezası Engeli Kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Instagram yorum yapamıyorum: Instagram yorum engeli cezası aldım ve geçici olarak engellendim. 1 Haftalık yorum engeli yedim veya 1 aylık ne yapmalıyım yorum engeli için çözüm nedir diyenleri duyar gibiyiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Instagram kurallarına göre fotoğrafları ve videoları beğenme için belli bir kısıtlama vardır. Genelde 1 saat içerisinde en fazla 350 beğeni yapabilirsiniz. Eğer kurallar değişmediyse kural dışı durumlarda Instagram hesabınız geçici olarak kilitlenir yada kısıtlanır. Bu kısıtlamalardan biri de Instagram yorum yapma engellemesi. Bu gibi durumlarda cezanın süresi dolmadan hesap engellemesi kalkmaz. 

Yorum cezasını kaldırma gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer haksız bir yere işlem yapıldı ise sadece sorunu bildirerek inceleme başlatabilirsiniz. Ama haklı bir nedenden dolayı ceza vermişseler sürenin dolmasını beklemeniz gerekiyor. Tabi süresiz yasak getirilen hesaplarda çıkabiliyor.

Not: Yaşanan belki geçici bir sistem sorunu veya bölgesel bir sorun. Araştırmadan işlem yapmayın. Yapacaksanız da, tarayıcı üzerinden deneme yapın. Artı gün içerisinde hiç bir şekilde kullanmadığınız bir cihaz ve internetle deneyin.

Instagram’da Neden Beğeni Ve Yorum Yapamıyorum?

Instagram’da beğeni ve yorum problemiyle herkes karşılaşabiliyor. Peki kısıtlama aldıysanız bu problemin önüne nasıl geçebilirsiniz.

Instagram yorum yapamıyorum sorunu kullanıcıların yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Instagram uygulamasını kullanıyorken bazı zamanlarda kısıtlama sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yorum yapamama problemi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu nedenleri bularak sorunu çözebilirsiniz. Instagram yorum yapamama sorunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Neden Yorum Sorunları Ortaya Çıkar?

 • Sürekli kötü yorumlar yazmak,
 • Instagram için tasarlanan üçüncü taraf uygulama kullanmak,
 • Aynı yorumu birden fazla yapmak,
 • Hızlı bir şekilde paylaşım beğenmek,
 • Yorumlarda rahatsız edici kelimeler kullanmak,
 • Rastgele yorum yapmak kısıtlamaya maruz kalmanıza neden olabilir.

Uygulama tarafından verilen engel süresi ortalama 18 saattir. Duruma göre bu süre uzayabilir.

Instagram’da Yorum Kısıtlaması

İnternet üzerinde birçok kişi “Instagram’da neden yorum yapamıyorum?” sorusunun cevabını arıyor. Yorum problemi şu nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

 • Telefon tarihi ve saati yanlış olabilir.
 • Uygulamanın eski sürümünü kullanıyorsunuz.
 • Düşük internet bağlantınız bulunabilir.
 • Kullanıcı yorumlara hesabını kapatmış olabilir.

Instagramda yorum yapamama probleminden bu şekilde bahsedebiliriz. Birçok kişi bu problemle karşı karşıya kalabiliyor. Instagram kullanıcılarına günlük maksimum olarak 30 hastag kullanımı sunuyor. Bu sınırı geçerseniz yine kısıtlama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca gönderilerini yoruma açıyor ya da kapatabiliyor. Böylece insanlar kendi kişisel verilerini koruma altına alabiliyor.

Instagram Yorum Yapamıyorum: Yorum Cezası ve Çözüm Yolları

1. Yorum Cezası: Instagram, platform kurallarına uymayan davranışlar sergileyen kullanıcılara yorum cezası verebilir. Bu ceza, belirli bir süre boyunca yorum yapmanızı engeller. Yorum cezaları, aşağıdaki nedenlerden dolayı alınabilir:

 • Spam Yorumlar: Birden fazla yinelemeli yorum yapma veya aynı metni tekrar tekrar kopyalayıp yapıştırma.
 • Taciz Edici Yorumlar: Kullanıcıları rahatsız eden veya taciz eden yorumlar yapma.
 • Hassas İçerik: Hassas veya uygunsuz içerikle ilişkili yorumlar yapma.
 • Bot Hesaplar: Otomatik botlar aracılığıyla yapılan yorumlar.

2. Çözüm Yolları: Yorum cezası aldıysanız veya yorum yapamıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirsiniz:

 • Yorum Eylemlerini Sınırlayın: Instagram’ın kurallarına uymak için yorum eylemlerinizi sınırlayın ve spam, taciz veya uygunsuz içerikten kaçının.
 • Hesabınızı Doğrulayın: Instagram hesabınızı doğrulamak, platformda daha güvenilir bir kullanıcı olarak algılanmanıza yardımcı olabilir ve yorum cezası almanızı engelleyebilir.
 • İtiraz Edin: Eğer yorum cezasını haksız olduğunu düşünüyorsanız, Instagram’a itirazda bulunabilirsiniz. Bunun için Instagram’un resmi destek kanallarını kullanabilirsiniz.
 • Bekleyin ve Yeniden Deneyin: Eğer yorum cezası belirli bir süre içinde otomatik olarak kaldırılmazsa, bekleyip daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Yorum cezasının süresi genellikle kısa bir süre içinde sona erer.

Sorun sistemsel ise çözümü;

 1. Başka telefondan denenmeli.
  • Kullanılan telefonun versiyonun uyumsuzluk göstermesi
  • Yer alan diğer uygulamalardan biriyle çakışma göstermesi
  • Tarihin yanlış olmasından dolayı sıkıntı çıkarması
  • Yerin çalışmada yetersiz kalması
  • Cihazda sorun varsa uygulama kaldırılıp kalıntı silinmesi için bakım yani temizleme uygulaması kullanılmalı. Sonra uygulama tekrar yüklenip denensin.
 2. İnternetle alakalı olabilir. WiFi ve mobil veri ile denensin.
  • Ülke içi ve dışında yaşanan arızalar
  • Çok sık yapılan şeylerden dolayı engel uygulanması
  • Hız faktörü
  • DNS tanımlanarak veya VPN kullanılarak test edilebilir
 3. Genelde yaşanan anlık veya günlük problemler.
  • Bazen anlık oluyor ve cihaz kapatılıp açılıp sorun ortadan kalıyor
  • Çevrenizdekilerde aynı durumda mı araştınız

Bilgisayarınız varsa birde bu şekilde test ediniz ve mümkünse başka hesapla kontrol edilmesini öneririz.

Instagram Yorum Cezası Almış Olabilir Miyim?

Bize göre yarı yarıya nedeni bu olabilir. Cezanın kapsamı bazen başkalarının paylaşımlarına yorum yapılamama ve arkadaşlarınızın yorumlarını göremiyor olmanız. Verilen bir ceza varsa bu kısa bir süre veya uzun bir süre devam etmesi ile sonuçlanır. Size şu kadar gün ceza aldınız veya şu kadar ay yorum cezası aldınız diye bir bilgi verilmeyebilir. 

Test etmeniz adına profilinize girebiliyorsanız buradan bilgilerinizi değiştirmeye çalışınız. Sonra kayıt etmeye çalışınız ve uyarı veriyorsa ya ceza ya sistemden kaynaklı olduğunu düşünebiliriz.

Instagram yorum yapamıyorum yorum cezası engeli kaldırma
Instagram yorum yapamıyorum
Instagram yorum neden yapılamıyor
Instagram yorum yapamıyorum sorunu

Instagram Yorum Neden Yapılamıyor?

Instagram hastagler sınırı

Yayınlayacağınız paylaşımda en fazla açıklama 30 hashtag olabilir. Eğer bu değeri aşarsanız paylaşımda hata mesajı alırsınız. Bazı durumlarda engelleme sorunu oluşabilir. Tek bir yoruma 5 adede kadar @ bahsetme eklenebilir. Bir yoruma sadece 30 adet konu etiketi eklenebilir. Aynı yorumu bir fazla paylaşım yapılamaz.

Instagram yorum şikayeti

Olur olmadık yerlere yorum yapmak buna neden olabilir. Tanıdığını veya tanımadığınız kişi yaptığınız yorumdan rahatsız olabilir ve sizi Instagram’ a bildirmiş olabilir. Yorum engeli bazen de bir ya da birden çok kişinin o hesabı şikayet etmesinden dolayı olabiliyor. Tabi şikayet nedeni yorum ise. 

Aşırıya kaçmak

Bir anda aşırı şekilde yorum yapmak bir olası engellemeyi doğurmuş olabilir. Sistem bazen sizi bir tehdit olarak algılayabilir. Ağrasif hareketlerin sonucu her zaman bir kısıtlama ile sonuçlanır.

Instagram politikalarından birine uymamak gibi bir durumda yaşanabilir. Her hangi bir politika her hangi bir ceza ile sonuçlanabilir. Yani bu yapılan ihlalin boyutuna göre verilen cevaptır. Bazen uzun sürer bazen kısa bir zamanda kendi kendine çözüldüğünü görürsünüz.

Instagram yorum yapamıyorum sorununa yönelik işlemler bu şekilde.

Sonraki: Instagram Müzik Araması Yapmıyor iPhone

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir