WhatsApp aramada ses karşı tarafa gitmiyor

WhatsApp ses gitmiyor

Whatsapp aramada ses karşı tarafa gitmiyorr ya da sesim karşı tarafa gitmiyor gibi ses problemi sorunu nasıl giderilir diyenler için bir çözümümüz var.

Andronova

Whatsapp ses gitmiyor iPhone’ da daha sık görülmekte. Android sisteminde ise genelde eski cihazlarda daha sık yaşandığını düşünüyoruz. Yaşanan durumda donanım tarafında mikrofon değişimine dahi gidildiğini görüyoruz. Tabi kesinlikle kulaklıkla denemeden bir karar verilmemesi önerilir.

Huawei’ nin bazı modellerinde, Xiaomi ve yine en çok kullanılan markalardan biri Samsung’ un eski modellerinde sesli aramalarda sizde ses problemi yaşandığını biliyoruz. Kronik bir sorun gibi duran bu durum için ne cihaz geliştiricisinden ne de uygulama tarafından bir açıklama yapılmadı. Belki de neden olan sorunun ne olduğunu henüz net anlayamadıklarından hala çözüm sunamadılar.

WhatsApp ses gitmiyor için kontrol ve denenecekler

Uygulama izinlerini kontrol ediniz. Bunun için:

 • Uygulamaları açınız ve Whatsapp> izinler> gerekli kısımları düzenleyip kontrol ediniz. Açık ise kapatınız ve tekrar izin vererek deneyelim.

Whatsapp bilindiği gibi dünya’ nın en büyük mesajlaşma platformu ve milyonlarca kullanıcının en çok tercih ettiği uygulama. Bu uygulamanın da çoğu uygulamada olduğu gibi bazı problemler çıkabiliyor. Özellikle çıkan güncellemelerden sonra sık sık bir hatayla karşılaşılması neredeyse sıradan bir durum haline geldi.

 • Sorunun uygulamadan aranması gerekebilir. Whatsapp’ ın bir kaç önceki versiyonlarını kurarak deneyin.
 • Telefonun yazılımdan kaynaklı olma ihtimali var. Sıfırdan yükleme yapınız.
 • Mikrofonun değiştirilerek çözüme ulaşanlarla karşılaştığımız oluyor.
 • 3. Parti uygulamaların üzerinden WhatsApp’ ı açarak kullanım sunulabiliyor. (Parallel space)
 • Kulaklıkla sorunsuz görüşme yapılabiliyor.

Diğer detayların yapılması için aşağıdakilerin denenmesi gerekmekte ve duruma göre yorum bırakabilirsiniz.

WhatsApp aramada ses gitmiyor devamı

Bu sorunun bize göre temel nedeni uygulamayla yazılım arasındaki uyumsuzluk sorunu kalıcı şekilde bu sorunu doğuruyor. Bazılarında sıfırdan iOS yüklemesinden sonra çözüldüğü ve bazılarında ise mikrofon değişikliği sonucunda sorunun ortadan kaldığı görülmekte.

Whatsapp üzerinden sesli arama yaparken sesim karşı tarafa gitmiyor, sesli arama yapamıyorum, aramalarda ses sürekli kesiliyor, mobil veri de ses sorunu yaşıyorum gibi problemler ile karşılaşıyorsanız haberimizi detaylı bir şekilde okuyunuz. 

Whatsapp üzerinden olası aramalarda karşılaşılan problemleri ve çözümleri sizler için derledik. Bunlar sizin için belki çözüm getirecek belki getirmeyecektir.

 1. Whatsapp aramasında arama var fakat ses gitmiyor yada gelmiyor ise ilk olarak telefonunuzun ses ayarlarını kontrol ediniz. Ses açık mı? kapalı mı?
 2. Mikrofon kapalı konumda mı bu da ilk kontrol etmeniz gerekenlerden biri.
 3. Yüklü olan sürümü kaldırınız ve eskilerden bir kaç sürümü test ediniz.
 4. Sesli arama esnasında eğer eğer karşı tarafın sesi gelmiyor, sizin sesiniz gidiyorsa karşı tarafın ses ayarlarını kontrol etmesi gerekiyor. Mikrofon kapalı konumda olabilir. 
 5. Sesli arama yaptığınızda kimseye sesiniz gitmiyorsa kendi telefonunuz üzerinden ses ayarlarını kontrol ediniz, farklı kullanıcılarda denemenize rağmen sonuç aynı ise mobil veri yada Wi-Fiüzerinden bağlantınız varsa herhangi birini tercih ederek o şekilde deneme yapınız. 
 6. Whatsapp sesli arama yaptığınız kişinin sesi sürekli olarak kesiliyor ise internet bağlantınızı kontrol ediniz. Wi-Fi yada mobil veri internet hızınız ile ilgili bir sorun olabilir. Gerekirse mobil veri yada Wi-Fi devre dışı bırakarak tekrardan etkinleştiriniz. 
whatsapp ses sorunu
WhatsApp ses gitmiyor

WhatsApp ses sorununda uygulama kontrolü

Hiçbir şekilde sesli arama yapamıyor ya da arama alamıyorsanız. Uygulamalar menüsü üzerinden Whatsapp uygulamasının ön belleğini temizleyiniz. Gerekirse Whatsapp uygulamasını kaldırarak tekrardan kurunuz. Sesli aramalarda eğer sürekli ses sorunu yaşıyorsanız bir kulaklı takarak bu şekilde deneme yapınız. Kulaklıkta ses sorunu yoksa telefonunuzun hoparlörüyle ilgili bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen işlemleri yapmanıza rağmen hala aynı şekilde sorun yaşıyorsanız. Uygulamasını telefonunuzdan kaldırın, telefonu yeniden başlatın ve Whatsapp’ ı tekrardan kurunuz. Bu işlemlerin hepsini denediğinizde eğer sorununuz devam ediyorsa bizimle irtibata geçiniz.

Yukarıdaki adımlar Android için ve iOS kullanıcılarının da genel bölümündeki sıfırla alanına girip önce ağ ve denemeden sonra tüm ayarların sıfırlanmasını denemelerini öneriyoruz.

Whatsapp aramasında ses karşı tarafa gitmiyor
WhatsApp aramada ses karşı tarafa gitmiyor

Yukarıdakileri denemeden önce başka bir hesapla ve telefonla denenmesi gerekiyor. Acaba cihazda mı hesapla alakalı mı yoksa internetle alakalı mı analiz edilmesi gerekiyor.

Uygulamalara gelen güncellemelerde bazen kullanılan modelin sürümüne göre uyumsuzluklar yaşandığı zamanlar olmuştur. Burada biz önceki Whatsapp sürümleri ile denenmesini önermiştik. Belki yeni olan versiyon uyum göstermiyordur.

WhatsApp aramada ses karşı tarafa gitmiyor iPhone sorunu

Ses gitmeme sorununu biz sanırız iki modelde karşı karşıya kalmıştık. Ailemden birinde bu problem yaşanmıştı ve uzun yıllar devam etmişti. Konu için bir kaç makale yayınlamıştım. Kronik gibi duran ve nadir mikrofon değişimi ile sorununu çözenler olmuştur. Tabi sıfırdan yazılım kurulumuna gidenlerde oldu.

Tecrübeme bakarak anladığım kadarı ile kullanılan modellerde ülkelere göre ve kullanılan sürümlere göre değişkenlik gösteriyordu. Yaptığımız testlerde sadece Whatsapp’ ta yaşanmasından dolayı her iki tarafı da ilgilendiren bir durum vardı. Lakin hiç biri bir adım atacak bir şeyler yapmadı. Hatta görmezden geldiler. Modellerin eski olmasından dolayı pekte umursamadılar.

WhatsApp aramada ses karşı tarafa gitmiyor hatası yaşayanların yukarıdakileri denemelerinden sonra uzman desteği ile yapacakları olacak. Önemli verilerin yedeği alındıktan sonra iTunes kullanılarak sıfırdan bir kurulum denemesi yapın.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın