iOS 7 için JailBreak Çalışmaları Başladı

blank

JailBreak iOS cihazların Root edilme işlemidir. Doğuştan kapalı olan sistem bileşenlerini serbest bırakan bu işlem ile Cydia isimli yeni bir markete de kavuşuyoruz. Bir çok kişi bu işlemi ücretsiz oyun ve uygulamaya erişim olarak değerlendirme yapsa da Cydia marketin kurucusu ve Jail Break’in babası olarak kabul edilen Jay Freeman‘da (ismindeki ironiye dikkat) korsan uygulamalara karşı bir kişidir. Hatırlarsanız iPhone 4 ile bizlere sunulan FaceTime uygulaması sadece Wi-Fi ile kullanılıyordu ama 3.parti girişimciler Cydia markette bu uygulamanın 3G ile çalışması sağlandıktan sonra Apple yeni nesil işletim sisteminde FaceTime uygulamasının 3G şebekesinden de kullanılmasını sağlamak durumunda kalmıştı.

teknik destek

Apple bu JailBreak durumundan oldukça rahatsız olduğu için iOS 7 işletim sisteminde ve daha sonraki güncellemelerde bunun engellenmesi için de her türlü önlemi aldığı belirtiliyordu. Buna karşın Evad3rs‘in başını çektiği bir hacker grubu iOS 6 ve 6.1.3 işletim sistemininde JailBreak yapmışlardı. Hack yapma işi tamamen “yapamazsınız” diktesinden yola çıkan bir iddialaşmadan ibarettir. ailBreak yapılamaz” denmesinden sonra kolları sıvayarak www.isios7jailbrokenyet.com internet sitesini kurdular.

Bu kişiler JailBreak için kullanıcılardan para yardımı talep ediyorlar. Bu haberi ilk okuduğumda prayaı cebe indirecekler diye düşünsem de bu işlemi yapabilmek için bir çok iPhone 5S’e ihtiyaçları olabileceği daha sonra aklıma geldi. Apple’ın sistem korumasının saldırı halinde işletim sistemini kapatması üzerinden geçtiğini forumlardan öğrendim. Apple bu sefer gerçekten dersine iyi çalışmış gibi duruyor. Yazıyı sizlere hazırlarken Evad3rs ve grubu 7315 $ bağış toplamıştı. Apple ne derse desin bu adamlar iOS 7’ye JailBreak yapacak, demedi demeyin. Halen JailBreak yapılmış bir iPhone kullanan var mı acaba?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!