iPhone 6 ve Samsung Galaxy Alpha Detaylı Karşılaştırma.

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple ve Samsung, iki büyük şirket yine karşı karşıya. Bu kez iki metal kasa var. Samsung Galaxy Alpha, iPhone 6 ya karşı. Samsung Galaxy S5 ile Apple’a kafa tuttuğunu biliyoruz bu kezde plastik kasa sevdasından vazgeçip samsung severlerin uzun süredir beklediği metal kasa ile en büyük rakibi Apple’ın karşısına Samsung Galaxy Alpha ile çıkıyor.

teknik destek

Daha önce yayınladığımız iPhone 6 karşılaştırma videolarına aşağıda vereceğimiz linklerden ulaşabilirsiniz. iPhone 6 ile diğer eski iPhone modelleri arasında, en dayanıklı iPhone modeli hangisi? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bir diğer yazımız ise Bütün iPhone Modelleri Arasında En Hızlısı Hangisi? Bütün iPhone modelleri arasında yapılan testler ile en hızlı iPhone modeli hangisinin olduğuna videoyu izleyerek karar verebilirsiniz. Bütün iPhone Modelleri Arasında En Hızlısı Hangisi? yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız. Apple iPhone 6 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırma videosuna buradan ulaşabilirsiniz ve son olarak yayınladığımız iPhone 6 ve HTC One M8 Karşıkarşıya. karşılaştırma videosuna buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdiki yazımızda iki büyük teknoloji devinin ürünlerini karşılaştıracağız. Bir tarafta Apple iPhone 6, diğer tarafta Samsung Galaxy Alpha. İki telefon da 4.7 inç fakat böyle olmasına karşın Samsung biraz daha küçük. Aşağıdaki görsellerde göreceğimiz gibi samsung telefonun kasasısını yukarıdan ve aşağıdan Apple’a göre biraz daha kısa tutmuş.

Aşağıdaki videodan iki telefonun genel hatlarına hızlıca göz attıktan sonra detaylı incelememize geçiyoruz.

R70ei76uC84#t=36″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Görünüm ve verdiği his:

galaxyalphaiphone6.4

Galaxy Alpha yeni ve metal bir kasaya sahip samsung ürünü olarak göze çarpıyor. Her zaman olduğu gibi ön ve arka yüzünde Samsung yazısı mevcut ve tabikide fiziksel ön buton. İlk bakışta Samsung Galaxy Alpha, Galaxy S5’in ince versiyonu gibi görünüyor. Sol tafaftan görünümü oldukça sade.

Görsel benzerlikleri bir yana bırakırsak, Samsung Galaxy Alpha ile endüstriyel tasarım konusunda belirgin bir değişikliğin sinyalini verdi. Görsel anlamada iPhone 6, her zamanki iPhone şıklığını taşıyor ve büyük ekranı dışında iPhone 5S’i andırır bir havası var. Samsung telefonun çevresi tamamen metal olarak gözükmekte ama arka tarafı iPhone’un aksine yine metal değil. iPhone yine her zamanki gibi alaminyum sevdasından vazgeçmiyor. Ama yinede Samsung, tasarım konusunda uzun zamandır direttiği plastik kasa fikrinden vazgeçmesi de sevindirici bir şey, umarız hep böyle devam eder.

galaxyalphaiphone6.5

İki telefonun alt kısımdan görünüşleri oldukça birbirine benzer yapıda. Sadece aparatların konum farklılıkları var ve iPhonun kulaklık girişi yine aşağıda bulunuyor. Apple, daha oval bir yapıya sahipken Samsung, kenarları daha keskin bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca Samsung telefonda alt kısımdaki anten bölümlerini görebiliyoruz ve usb bağlantı noktalarındaki farklılık göze çarpıyor. Apple’ın kendine has bağlantı noktası ile akranlarından farklı bir yerde.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Galaxy Alpha, iPhone 6’ya göre biraz daha kısa. Apple iPhone 6, biraz daha inceymiş hissi veriyor. Kenarlarının oval bir yapıda olması bunun en büyük etkeni olabilir. Bunun yanında Galaxy Alpha, iPhone 6’ya göre biraz daha hafif. Rakamsal değerleri birazdan aşağıda göreceksiniz.

Özellikler:

özelliklerDonanım ve performans

Bu iki şirket donanım konusunda oldukça farklı yaklaşımlar sergilemekte. Örnek verecek olursak iPhone’da 1Gb ram bulunurken Samsung’da 2 Gb ram bulunmakta. Ama enterasan bir şey var ki Samsung ve diğer firmalar ne kadar fazla ram koyarlarsa koysunlar bir iPhone akıcılığına ulaşamıyorlar. Burada da sanırım göz ardı edilemeyecek bir yazılım söz konusu. Apple’ın politikası ise hiç değişmiyor. Ne üretirse üretsin en az donanımsal özellikte parça ile en yüksek verimi almaya çalışıyor. Bu yaklaşımını laptoplarında, masaüstü bilgisayarlarında ve ürettiği diğer Apple ürünlerinde görüyoruz. Donanımsal olarak gıdım gıdım özellik koymakta. Gerçekten enterasan bir politikarı var.

galaxyalphaiphone6_top

Samsung Exynos işlemci ile karşımıza çıkarken, Apple ise kendi üretimi olan 64 Bit A8 işlemci ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Gerçekçi olmak gerekirse her iki telefon da günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. Burada bir telefonu tercih ederken tamamen kişisel ihtiyaçlarımıza ve beklentilerimize göre tercih yapmak en mantıklısı olacak. Çünkü artık küçücük aletlerde o kadar büyük teknolojiler var ki günümüzdeki bilgisayarlara yetişmek üzereler. Durum böyle olunca, haliyle günlük kullanım için yeterli bir hal alıyorlar.

Genel hatlarıyla iki telefon, donanım ve performans bakımından birbirine eşit gözüksede farklı bir konu var. Ekran. İki telefonda 4.7 inç ekran büyüklüğüne sahip. Apple retina ekranı tercih etmiş, Samsung ise Amoled ekranı tercih etmiş. Çözünürlük değerleri yukarıdaki rakamsal değerlerde belirtiliyor. İki telefonda 4.7 inç ekran büyüklüğüne sahip olmasına rahmen ekran çözünürlüklerinde azda olsa farklılık var. Bu da Retina ve Amoled arasındaki farktan kaynaklanıyor belkide.

Yazılım

iphone6galaxyalphastores

İki telefonun arasındaki en büyük fark, tabikide yazılımsal olarak farklı işletim sistemlerini kullanıyor olmaları. Samsung Galaxy Alpha Android Kitkat 4.4.4’ün en son sürümü ile geliyor. Apple ise oldukça iddalı olarak piyasaya sürdüğü IOS 8 ile görücüye çıkıyor. Burada bir konuya dikkatinzi çekmek isterim. Android kullanıcıları 18 ay sonunda Android güncellemesi alamamakta. Örneğin Samsung Galaxy S2 donanımsal olarak belkide android son sürümünü kaldırabilecek güçte fakat güncelleme almadı. Galaxy S2’yi örnek göstermemin sebebi zamanının amiral gemisi olarak gösterilmesi ve donanımsal olarak aslında güncelliğini koruması. Ama burada Samsung’un ve Google’n politikasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Apple cephesine baktiğimiz zaman tam tersini görüyoruz. Ürününü sattığı kullanıcısını sonuna kadar koruyan bir politikaya sahip. Şuan iPhone 4s IOS 8 güncellemesini alacak. iPhone 4s donanımsal olarak Galaxy S2’den ileride mi? Hayır hatta daha düşük donanımsal özelliklere sahip fakat en son IOS sürümüne yükseltilecek. Demek ki bir cihaza güncelleme vermek için sadece istemek gerekiyor.

Google Play hizmeti günden güne büyümekte, her ne kadar Apple Store daha kaliteli uygulamaları içerisinde barındırsada günden güne android kullanıcıları için de uygulamalar çıkmakta. Burada dikkat edilmesi gereken konu android telefona müzik, film yada herhangi bir dosya atarken özgür olmanız ama Apple cephesinde durum böyle değil iTunes programına tamamen bağımlı oluyorsunuz. iTunes programı olmadan adeta adım atamıyorsunuz. Bu durum ister istemez olumsuz bir hava yaratıyor. Çünkü her an iTunes erişimimiz olamayabiliyor ve böyle bir durumda yapacak pek bir şey yok.  Apple firmasının eksi yönlerinden biri de bu. Apple her şeye müsade eden bir firma değil malesef. Her şeyin kendi kontrolünde olmasını tercih eden bir firma. Ben bu duruma razıyım diyorsanız ve Apple ürünleri hoşunuza gidiyorsa tercih edebilirsiniz.

Kameralar

galaxyalphaiphone6_3

Apple kamera konusunda yine her konuda olduğu gibi kendi düşündüğü gibi davranmaktan vazgeçmiyor. Rakipleri 13 Mp kameralar kullanırken Apple hala 8 Mp kamerada direnmekte. Her yeni çıkardığı telefonda diyafram genişliğinden bahsediyor. Bazı durumlarda fotoğraf kalitelerine baktığımız zaman Apple’ın diyafram yaklaşımı işe yarıyor gibi gözüküyor ama bazı durumlarda ise pek işe yaradığı söylenemez. Örneğin; aşağıda karanlık ortamda iPhone 6 ile çekilen bir görüntü var. Aslına bakılırsa çokta başarılı olduğu sözlenemez. Umarım Apple yetkilileri iPhone 6’nın kamerasının, karanlık ortamda bu kadar kötü fotoğraf çektiğini biliyordur. Kamera uygulamasındaki çeşitliliğe baktığımız zaman Samsung Galaxy Alpha öne çıkmakta. Aslında bütün android telefonlarda bulunan kamera özelliği çeşitliliği, Apple telefonlarda bulunan özelliklerden fazla. Ama şu soruyuda sormamız gerekiyor o kadar fazla özelliğe sahip olmamıza rağmen kaç kez o özellikleri kullanıyoruz? Apple kendince gereksiz gördüğü özellikleri sistemlerine eklememekte direniyorlar. Bu onların duruşları. İki telefonla çekilen görüntüler aşağıda hangi telefonun daha iyi görüntü çektiğine siz karar verin. Benim gözlemim şu; Gündüz çekimlerinde iPhone 6 daha iyi bir performans sergilerken, karanlık ortamda yapılan çekimde sınıfta kalıyor gibi. Bakalım kağıt üstünde olduğu gibi Mp’i yüksek olan mı kazanacak yoksa Apple, bu konuda haklı mı?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın