iPhone hücresel veri kendiliğinden kapanıyor

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

İnternetle alakalı çok sayıda makaleyi sitemizde bulacaksınız. Belki bu konuda sitede yer alıyor. İçeriğimizde iPhone hücresel veri kendiliğinden kapanıyor sorununa yönelik olası çözüm seçeneklerini anlatacağız.

Sponsorlu reklam

Hücresel veri kendiliğinden kapanıyor şikayetlerinin genelinde ya donanım ya yazılım arızaları bulunuyor. Bizim denk geldiğimiz başlıkta yer alan sorunun geneli donanımla alakalı olmuştur. Böyle bir şeyde yapacağınız tek şey servisle iletişime geçilmek olacak. Tabi önce durumu netleştirmemiz gerekiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İlk işlemler şunlar olsun:

Sponsorlu reklam
 • Telefonunuzu kapatınız ve tekrardan açınız.
 • Tarihin doğru olup olmadığına bakın.
 • Uygulamalarda ve telefonda sürüm güncellemelerinin yapılması gerekiyor.
 • Kablosuz olarak bağlantı testini yapın.

iPhone hücresel veri kendiliğinden kapanıyor mu?

Sık sık telefonu yere düşürenlerde şebeke çekim seviyesi düşük olduğu gibi internet tarafında da sorun yaşandığı zamanlar oluyor. Her ne kadar bu markanın cihazları bu yönden sağlam olsa da yine de yaşanma olasılığı var. Düşmelere dayanıklı olan bu markanın kasa yapısı ve donanım parçalarının sağlamlığı gerçekten iyidir. Baktığınızda mobil cihazlarda lider olan Samsung dahi düşmelere yönelik herhangi bir sağlam cihaz çıkardığını pek görmedik. Kaç tane telefon yer düşmüşse kesinlikle ekranında bir sorun oluşuyor. Daha çok kırık ekranla karşılaşıyoruz.

Olası hücresel veri kapanma sorununa neden olan etkenler şunlardır:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Düşme sebebi ile zarar gören parçalar.
 • Virüs sebebi ile açılmayan seçenekler.
 • Bakım için kullanılan uygulamaların yol açtığı yönetim sorunları.
 • Uzun bir zaman açık kalan sistemlerin yol açtığı geçici durumlar.
 • Artı saklama alanının yetersiz kalması sistemin düzgün çalışmasını engeller.
 • Yüklediğiniz uygulamaların sorun çıkarması. Birbirlerini etkileyen uygulamalarla bir zaman ara ara karşılaşırdık.
 • Yazılımda sürüm yükseltmelerde oluşan aksaklıklar. Bu bazen yükseltme sırasında oluşan bir problemle alakalı oluyor. Bir diğer sebep ise geliştiricinin çıkardığı yeni sürümün sorunlu olması. Belki bazı modellerde sorun çıkarması.

Unutmadan en son ne gibi şeylerle uğraştığınızı bir düşünün.

Hücresel veri kapanıyor sorununda güncellemelerin etkisi

iPhone telefonlarda güncellemelerden sonra karşılaşılan Wi-Fi ve hücresel verinin çalışmama sorunu eskiden daha sık yaşanırdı. Şu dönemde bunla karşılaşan kullanıcıların cihazları genelde çok eski modeller oluyor.

Güncellemelerden sonra bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bazılarının çözümü zor olmakla beraber bazıları ise çok kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. İşte bu haberimizde bu sorunlardan biri olan iOS güncellemesinden sonra yaşanılan hücresel veri sorunudur.

Wi-Fi ile yaptığınız işlemlerin bazılarını hücresel veri ile bağlandığınızda yapılmama sorunları yaşanırdı. Örnek olarak cihazınızı mobil internetle yapılan bağlantılarda e-posta uygulamasına bağlanarak e-postalarınıza okurken yine aynı telefonu hücresel veri ile internet bağlantısı gerçekleştirdiğinizde e-posta uygulamasına girdiğinizde size internet bağlantınızın olmadığı uyarısı vermektedir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Alternatif bağlantıların kullanımı

Yine forum sitelerinde internet bağlantısı gerektiren oyunları oynarken, kablosuz ile bağlandıklarında oynayabildikleri oyunları, hücresel veri ile bağlandıklarında ise oynayamadıkları şikayetleri bulunmaktadır.

İşte bu sorunlarla karşılaşan takipçilerimiz için çok kolay ve basit bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu arada e-posta ayarları oynamamanız tavsiye edilir, çünkü bu yöntemden önce onlarda denendi fakat çözüm olmadı. Sizlere denenen ve sorunu çözüme kavuşturan yöntemi vereceğiz.

Hiç bir seçeneğin işe yaramadığı zamanlarda telefonunuzda bu sorunla sık karşılaştığınız zaman yapmanız gereken telefonunuzu sıfırlamanız olacak.

iPhone hucresel veri 1
iPhone hücresel veri kendiliğinden kapanıyor

Hücresel veri kapanıyor çözümünde ayarların kullanımı

iPhone hücresel veri kendi kendi kapanıyor sorununda en dikkat çeken çözüm adımı ağla alakalı seçeneğin sıfırlanması.

Bununla ilgili adımları şu şekilde yapacaksınız:

 • Genel adlı bölümde yer alan “Sıfırla ve aktar” alanına dokunun,
 • Tekrardan sıfırlaya dokunun,
 • Ağ ile ilgili seçeneği sıfırlayın.
iPhone hucresel veri 2
Hücresel veri kapanıyor sorunu

Baktınız olmuyor o zamanda iTunes kullanılması kesin bir çözüm sağlayacak. Örnek sıfırdan kurmanız yeterli olacak.

İşlemin tamamlanmasından sonra iPhone hücresel veri kendiliğinden kapanıyor sorunu çözüleceğini düşünüyoruz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak