iPhone Lidar tarayıcı ne demek nedir

Andronova
2 Minimum Okuma

Lidar tarayıcı, Apple ile bilinen bir özellik. iPad Pro ile anılan bu önemli işlev şimdilerde iPhone 12 ile anılmakta. 50 Yıldır yeryüzü haritalandırma da kullanılan bu teknolojiyi inceleyelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Lidar, ışık değişiminin tespiti anlamını taşıyor. Kameraların önünde bulunan nesnelerin uzaklıkları ışık değişimiyle beraber net bir biçimde algılanabiliyor. Kamera önünde yer alan cisimlerin uzaklıklarının algılanmasıyla birlikte de 3D dijital haritalama tekniği gerçekleştirilebiliyor.

Yeryüzü haritalandırmalarda zorluk çekilen alanların haritalanmasını sağlayan önemli bir teknolojidir. Çok sayıda alanda kullanılmıştır. Bunlardan biri uçaklar olmuştur. Şu aralar iPhone 12 için AR ve derinlik algılamasında ileri seviyelere ulaşılmayı hedefleniyor.

3D Dijital haritalama tekniği ne işe yarar?

Apple bu tekniği AR teknolojisi ile entegre bir biçimde kullanacaktır. AR sistemiyle birlikte çalışıldığı zaman hata yapmaksızın bir haritalama yapılacaktır. Ayrıca bir nesnenin hemen arkasında bulunacak olan sanal nesnelerin doğru bir biçimde konumlandırılması sağlanacaktır. Artırılmış gerçeklikte yer alan nesnelerin gerçekçi bir biçimde konumlandırıldığını ve hatasız işlemler yapılabileceği artık mümkün bir hale gelecektir.

LiDAR tarayıcısı kullanım örnekleri

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Derinlik ve arkit sensöründe yapılan iyileştirmeler ile Complete Anatomy uygulamasının arkasındaki geliştiricilerin yeni bir değerlendirme aracı sunabilmesine olanak sağlamıştır. Bu araç, tüm hastaların iyileşme süreçleri içindeki hareketlilikleri hakkında gelişmeleri takip ederek de ilerleme durumlarıyla ilgili nicel bilgiler sunacaktır.

IKEA Place adlı uygulaması için de bu yılın sonlarına doğru sunulacak olan yeni Stüdyo Modu, Arkit ve iPad Pro’nun LiDAR tarayıcısından faydalanarak mobilyaları teker teker bir biçimde yerleştirmenin ötesine geçecektir. Ayrıca odanın da tamamının artırılmış bir gerçeklikte dekore edilebilmesine yardımcı olacaktır. Stüdyo Modu ile kullanıcılar, IKEA mağazalarında olduğu gibi evlerinde yer alan farklı alanlarda mevcut olan mobilyalarını, stillerini ve alanlarını tamamlayan oda setlerine de şahit olacaklardır.

iPhone Lidar tarayıcı ne demek nedir


Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 19:10

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir