iPhone mp3 Müzikleri m4r Zil Sesine Çevirme

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Apple’ ın tüm iPhone telefonlarında mp3 müzikleri m4r zil sesine çevirmek için kullanacağınız birden fazla program bulunmakta. Bu işlemi isterseniz zil sesi yapma sitelerinden de kolayca yapabilirsiniz. Lakin istemsiz reklamlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Apple’ ın kullandığı işletim sisteminde yani iOS’ da zil sesi formatı m4r olarak geçer. Android telefonlardaki gibi mp3 zil sesi olarak kullanılmaz. Apple kendi bünyesinde bulundurdukları zil seslerini mağazasından ücretli olarak indirmeye açar. Ama zamanla bunun kolay yolları çıkarak kullanıcılar kendi zil seslerini yapmaya başlamıştı. İşte bu yazımızda zil sesi nasıl yapılır diğer bir yazımızla anlatacağız.

iPhone m4r formatında zil sesi yapmak için iTools adlı programı deneyebilirsiniz. Tam sürüm kullanarak mp3 müzikleri m4r zil sesi yapabilir hem de yaptığınız zil sesini telefona aynı programla yükleyebilirsiniz. Program genel dil seçeneği ya İngilizce gelir ya da Çince. Bazı sürümlerde Türkçe dil desteği olmayabiliyor. Ama kullanımı gayet basit. Bir kere tüm seçenekleri incelemeniz yeterli olacak.

iPhone mp3 müzikleri m4r zil sesine çevirme
iPhone mp3 müzikleri m4r zil sesine çevirme

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapma

BİLGİ: iPhone telefonda zil sesi süresi en fazla 40 sn olarak yapılabilir. Biz yine de maximum 38-39 saniye olarak ayarlamanızı öneririz.

Apple’ ın iOS telefonlarında yani örnek iPhone X, iPhone XS ve Max gibi modellerin tümünde m4r zil sesi yapma programı kullanılabiliyor. Yalnız bazen program ya da bilgisayarın USB sürücüleri kaynaklı program telefonu görmeyebiliyor. Birde iTools kullandığınızda sadece bir kereliğine tam sürümü kullanma imkanı veriyor.

Alternatif olarak iPhone online zil sesi yapma sitesi olarak ringtonemaker ve mp3cu tarzı siteler kullanılabilir. Bu sitelerden istediğiniz bir mp3 müzik dosyasını siteye ekleyip sonra .m4r uzantısına çevirebilirsiniz. Sonra site size zil sesini indirmeniz için seçenek verecek. Bazı sitelere farklı formatlarda ses dosyası ekleyebiliyorsunuz. Örnek m4a, wav, wma, aac ve bir kaç tane format…

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uyarı olarak bazı sitelerde aşırı reklamdan dolayı müzik indirme butonu diye reklamlar tıklanabiliyor. Bu reklamlardan bazıları tarayıcıya reklam bulaştırabiliyor. Bir nevi reklam virüsü görevi yapıyor. Bulaştığı bilgisayarda istemsiz reklamların açılmasına neden oluyor.

iPhone’ da Müzikleri Zil Sesi Yapma Programları

iPhone MP3 müzikleri nasıl zil sesi yaparım diyenlerin sayısı baya çoktur. Çoğu bilmez nasıl zil sesi yapılır ve yaptığını zil sesi olarak yüklemeyi. Bizde konuyu kapsamlı hazırladık.

Apple, telefon modellerinde mp3 ya da farklı formatta müzik dosyalarını zil sesi olarak ayarlanmasına imkan vermemekte. Bunun için alternatif programlara ihtiyac var. Önereceğimiz program hem kolay hemde istediğiniz müzikleri telefona atmanıza da imkan veriyor. Bu programın adı iTools… 

iTools programı ile iPhone cep telefona bilgisayardan müzikleri (MP3) pratik yoldan yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz müziği zil sesi olarak yapıp telefona yükleyip seçebilirsiniz.

iPhone zil sesi yapma programı içinde dikkat edeceğiniz hususlar şöyle:

 1. Seçilecek parça için başlangıç ve bitiş seçeneğini belirleyiniz. Online sitelerden yapabilirsiniz.
 2. Programla telefona attığınızda maximum saniye önerimiz 39 saniye olacak. Sitelerden de bu saniye ayarlanabilir.
 3. Derlenen mp3 sonra yazılımla telefona atılacak.
 4. USB kablosuyla cihaz bilgisayara bağlanacak.
 5. Ringtone ile parça zil bölümüne atılacak. Bu işlemi isterseniz iTunes ile de yapılabilir.

iPhone Zil Sesi Yapma Adımı

Programı çalıştırınız ve sırasıyla cep telefona atmak istediğiniz müzik veya zil sesi olarak yapılacak MP3 seçiniz. Seçtikten sonra “Save to Local” tıklayıp kaydedip MP3′ ün yerini seçiniz. Öneri olarak masaüstünü tercih edebilirsiniz. Atacağınız müzik eğer zil sesi olmuyorsa veya hata alıyorsanız  Set as end seçeneğinde bulunan zaman değerini 40 saniye olarak belirleyiniz ve Save to Local tıklayınız.

iPhone müzik yükleme hazırlanan müzik dosyası iPhone cep telefona nasıl atılır: Çevirdiğiniz bilgisayara aktardığınız müzik dosyasını sürükleyerek iTools programında üst bölümde yer alan “Music” bölümüne sürükleyerek bırakınız. Müzik dosyasını aktardığınızda ekranda onay bölümü çıkacaktır. Oonayladıktan sonra telefonunuzdan Müzik yazan simgeye tuşlayıp, MP3′ ün listede olup olmadığını kontrol ediniz. Aşağıda yer verdiğimiz iTools programı ile iphone telefona nasıl müzik atılacağını ve mp3′ ü nasıl zil sesi yapılacağını anlatan videomuzu inceleyebilirsiniz. 

iPhone Zil Sesi Saniye Ayarı

iPhone zil sesi yapmak için iTools programını internetten bulup indiriniz. Yalnız full sürüme sahip olursanız telefona istediğiniz kadar müzik atabilir ve müziklerden zil sesi yapıp yani müzikleri zil sesine çevirip telefona yükleyebilirsiniz. Demo sürümle büyük ihtimal o gün için işlem yapabileceksiniz.  

Programdaki “Device” yazan butona tıkladığınızda altta açılacak “Ring maker” yazan yere tıklayın. “From PC” yazana tıkladığınızda zil sesine dönüştürmek istediğiniz müziği bilgisayardan ekleyeceksiniz. Sonra ister saniye şeridini çekerek ister ise dakika saniye yerinden “40 saniye” olarak müziği ayarlarsınız. Hazırlanan zil sesi “Save to local” butona tıklayıp bilgisayara kayıt edilir. Sonra proframın üst başlıklarından “Music” yazan yere tıklayıp “Ringtone” bölümüne müziği sürükleyip bırakınız. 

Bilgi: Zil sesi olarak kullanacağınız müziği 40 saniye veya altında ayarlamazsanız zil sesi olarak kullanamazsınız. Apple zil sesi melodilerini en fazla 40 sn kadara izin vermekte. 

iPhone Müzik Yükleme ve Dahası 

Çok daha fazla kapsamlı işlemleri aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. İnternetten zil sesi hazırlama için çok sayıda web sitesi bulunmakta. Bunlardan işlem yaparken dikkat etmeniz gereken hususları aşağıya ekledik.

 • Çoğunda istem dışı reklam bulunuyor
 • Reklam virüsüyle karşılaşılabiliyor
 • Tarayıcıya fark edilmeden uzantı yükleyebiliyor
 • Sistemlerin hacklenmesine neden olacak durumlarla karşılaşabiliyorsunuz

iPhone modellerinden her hangi biri için istediğiniz müziği 40 saniye olarak ayarlayıp zil sesine dönüştürebilirsiniz. Video anlatıma www.youtube.com/embed/vmYh_kWHXoE ulaşabilirsiniz.

iPhone da muzikleri zil sesi yapma
iPhone’ da müzikleri zil sesi yapma programları

iPhone mp3 Müzikleri m4r Zil Sesine Çevirme Süreci

iPhone kullanıcıları, kişiselleştirilmiş zil sesleri eklemek için M4R formatında zil sesleri kullanabilirler. Bu makalede, müzikleri iPhone M4R zil sesine çevirme işlemi adımları ile birlikte anlatacağım. İşte nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir rehber:

Adım 1: Müziği Seçin

İlk adım, iPhone’unuz için bir zil sesi olarak kullanmak istediğiniz müziği seçmektir. Bu müziğin cihazınızda bulunması gerekiyor.

Adım 2: Müziği Kısaltın

iPhone zil sesleri genellikle 30 saniye veya daha kısa olmalıdır. Bu nedenle seçtiğiniz müziği kısaltmanız gerekebilir. İşte birkaç adım:

 • Bir müzik düzenleme yazılımı kullanın (örneğin, iTunes veya GarageBand).
 • Şarkının sadece istediğiniz bölümünü seçin ve kesin.
 • 30 saniyeden kısa bir süre seçtiğinizden emin olun.

Adım 3: Dosyayı M4R Formatına Dönüştürün

Müziği M4R formatına dönüştürmek için birkaç adımı takip edin:

 1. Dönüşüm yapmak için bir dönüştürme yazılımı veya servis kullanabilirsiniz. Ücretsiz veya ücretli birçok araç bulunmaktadır. Örneğin, “Anytune,” “iTunes” veya “Online Audio Converter” kullanabilirsiniz.
 2. Müziği M4R formatında kaydedin ve adını düzgün bir şekilde belirtin.

Adım 4: iTunes ile Senkronize Edin

iPhone’unuza yeni zil sesinizi eklemek için iTunes kullanabilirsiniz:

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.
 2. Sol üst köşede bulunan cihaz simgesine tıklayın.
 3. Sol tarafta, “Sesler” veya “Zil Sesi” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. “Zil Sesi Senkronizasyonu” seçeneğini işaretleyin ve dönüştürdüğünüz M4R dosyasını seçin.
 5. “Senkronize Et” düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Adım 5: iPhone Ayarlarında Zil Sesini Ayarlayın

Artık M4R zil sesiniz iPhone’unuzda. Ayarlamak için:

 1. iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 2. “Sesler ve Titreşimler” veya benzer bir seçeneği bulun.
 3. “Zil Sesleri”ne tıklayın ve dönüştürdüğünüz zil sesini seçin.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir