iPhone Saklama Alanı Boş Olduğu Halde Dolu Gözüküyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

iPhone telefonda yüklü olanları silmeme rağmen saklama alanı boş olduğu halde dolu gözüküyor. Saklama alanı boş ama dolu görünüyor. Gizli dosyalar mı var diyebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Telefonda ayarların içerisinde yer alana “Genel” bölümünde “Saklama alanı” adlı seçenek var ki çoğu iPhone’ da yer kalmadığında burayı ziyaret eder. İşin karışık kısmı, bakmaya çalıştığınızda gereksiz yer dolduran büyük çapta bir şeyi göremezsiniz. Hesaplarsınız ama genel GB alanı ile doluluk oranı denk gelmez. Bunu bazılarının geç anladığı bir durumdur. Göremediğiniz alanı dolduran sistem dosyaları ve güncellemelerdir.

iPhone’ da yer alan uygulamaların içerisine girdiğinizde “Uygulamaları kaldır” ve “Sil” başlıklı seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Çoğu hangisi neye yarıyor ya da dokunursam ne olacak gibi çekinceleri oluyor. Daha çok yer sorunu yaşayanları baktığı bir alan olduğunu belirtelim.

iPhone’da Hafıza Boş Olduğu Halde Dolu Gözüken Sorunu

iPhone kullanıcılarının sıkça karşılaştığı sorunlardan biri, hafıza boş olduğu halde cihazın depolama alanının dolu gözükmesidir. Bu durum, kullanıcıları yeni uygulamalar indiremez, fotoğraf ve videolarını kaydedemez hatta güncellemeleri yapamaz hale getirebilir. Bu makalede, iPhone’unuzda hafıza sorununu çözmeniz için adım adım rehber sunuyoruz.

Neden Hafıza Boşken iPhone Dolu Gözükebilir?

Öncelikle bu sorunun nedenlerini anlayarak başlayalım. İşte iPhone’unuzda hafıza boşken depolama alanının dolu gözükmesine neden olabilecek bazı faktörler:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 1. Önbellek Dosyaları: Uygulamalar, internet gezinme verileri, fotoğraflar ve diğer içerikler, önbellek dosyaları olarak depolanır. Bu dosyalar zamanla birikebilir ve depolama alanını doldurabilir.
 2. Yedeklemeler: iCloud veya iTunes gibi yedekleme işlemleri sırasında depolama alanı kullanılabilir. Büyük yedeklemeler depolama alanını hızla doldurabilir.
 3. Geri Dönüşüm Kutusu: Silinen dosyalar iPhone’unuzdaki geri dönüşüm kutusunda geçici olarak saklanır. Bu dosyaları silmediğiniz sürece depolama alanı dolu gözükebilir.
 4. Uygulama Verileri: Bazı uygulamalar kullanıcı verilerini cihazınızda depolar. Bu veriler zamanla büyüyebilir ve depolama alanını doldurabilir.
 5. Müzik ve Videolar: Büyük müzik koleksiyonları veya video dosyaları da depolama alanını hızla doldurabilir.

iPhone Hafıza Sorununu Çözme Adımları:

 1. Önbelleği Temizleme: Önbelleği temizlemek, depolama alanını açmak için etkili bir yöntemdir. Ayarlardan “Genel” > “iPhone Depolama” seçeneğine gidin ve ardından uygulamaların altında listelenen “Önbelleği Temizle” seçeneğine dokunun.
 2. Yedeklemeleri Düzenleme: iCloud veya iTunes yedeklemelerini düzenleyerek büyük yedeklemeleri silin veya sık sık yedeklemeleri temizleyin.
 3. Geri Dönüşüm Kutusunu Boşaltma: Silinen dosyaları kalıcı olarak silmek için “Fotoğraflar” uygulamasına gidin, “Albümler” bölümüne geçin ve “Son Silinenler”i ziyaret ederek dosyaları kalıcı olarak silin.
 4. Uygulama Verilerini Temizleme: Ayarlardan “Genel” > “iPhone Depolama” seçeneğine giderek uygulamaların altındaki verileri temizleyin.
 5. Müzik ve Videoları Düzenleme: Kullanmadığınız müzik veya videoları silin veya bulutta saklayın. Ayrıca, ayarlardan müzik ve video indirmeyi sınırlayabilirsiniz.
 6. Güncellemeleri İnceleme: Ayarlardan “Genel” > “Yazılım Güncelleme” seçeneğine giderek bekleyen güncellemeleri kontrol edin ve gereksiz güncellemeleri silin.
 7. Uygulamaları İnceleme: Kullanmadığınız veya gereksiz uygulamaları silin. Ayrıca uygulamaların belirli veri türlerini temizlemek için ayarlardan “Uygulama Ayarları”na gidin.
 8. Depolama Alanını Artırma: Eğer tüm bu adımlara rağmen hafıza sorunu devam ediyorsa, depolama alanını artırmak için iCloud veya daha yüksek kapasiteli bir iPhone modeli gibi seçenekleri düşünün.
iPhone hafıza boş olduğu halde dolu gözüküyor
saklama alanı boş olduğu halde dolu gözüküyor
iPhone saklama alanı boş ama dolu diyor
iPhone saklama alanı boş olduğu halde dolu gözüküyor

iPhone’ da Yer Nasıl Açılır?

Zaman zaman “Saklama alanı dolu” veya yetersiz şeklinde uyarılar alırız. Ara ara yer açmak adına fotoğrafları, WhatsApp paylaşımları ve videoları sileriz ama yine de yetersiz kaldığı anlar oluyor. Doluluk oranına ve yüklü olanlara baktığınızda birbirini tutmadığını görürsünüz. Bir türlü neyin yer kapladığını göremezsiniz.

Çıkan iOS güncellemlerin ve kalıntılarının telefonunuzda yer kapladığını bliyor musunuz?

Evet sistem dosyalarının yer aldığı bir bölüm var ve oraya baktığınızda daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Çoğunuzun bildiği veya bir kaç kez de olsa gördüğü bir yerde bulunuyor. 

Yukarıda ilk satırda belirtiğimiz bölümün içerisine girdiğinizde yüklü uygulamalardan hemen sonra “Sistem” ve “Diğer” yazılı bölümleri göreceksiniz. İşte aradaki farkı bu şekilde hesaplayarak bulacaksınız. 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 1. Yine ilk satırdaki adımları izleyin ve gereksiz uygulamaların verilerini siliniz.
 2. Manuel WhatsApp paylaşımlarını temizleyebilirsiniz. (Örnek bir grup üstüne gelip sağdan sol’ a kaydırın ve “Diğer” ile istediğiniz seçeneğe ulaşacaksınız)
 3. Yedeğini aldığınız veya gereksiz gördüğünüz görselleri silin ve ekranda kısayolu olan “Fotoğraflar” alanına girin ve en aşağıya ekranı kaydırın.”Son silinenler” girip seç ille tümünü siliniz.  
 4. Gereksiz yedeklemeleri durdurunuz. Uygulamaların iCloud dışında cihazınıza alınabilecek verileri olabilir.
 5. Tüm kaldırma işlemlerinden sonra bir bakım uygulamasını kurun ve bunla kalıntıları temizleyin. Sonrasında isterseniz kurduğunuz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Diğer, sistemin verileri,günlükler, önbellek ve sistemin kullanmış olduğu diğer ihtiyaçların kapladığı alan.

Sistem, yüklü olan iOS’ un son sürümünün açılmış halidir. Yani işletim sisteminin olduğu dosyanın boyutunu göstermekte.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir