iPhone sesli komut kapatma özelliği kapanmıyor

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Makalemizde iPhone sesli komut kapatma adımlarının dışında birde sesli komut kapanmıyor sorununa yanıt vermeye çalışacağız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone mesajları sesli söyleme kapatma işlevi bazen yazılanları sesle iletilmesinden dolayı rahatsızlık durumlarında tercih edilebiliyor. Güncellemeden sonra ortaya çıkabiliyor ve özellikle Siri WhatsApp’ ı sesli okunması sinir verici olabiliyor.

iPhone mesajları sesli olarak okuma bir sorun haline dönüştü. Olur olmadık zamanlarda ve mekanlarda yazılanları seslendirmesi bazen küçük düşürücü bir hale dönüştürebiliyor.

iPhone kendiliğinden WhatsApp mesajları sesli okuyor ise büyük ihtimalle güncellemeden sonra ortaya çıkmıştır.

iPhone sesli mesajlar okunması

Genellikle özürlü insanlar için hazırlanmış bir özellik. Bazılarında görme sorunu ve okuma sıkıntısı yaşayanlar bu özelliği biliyorsa tercih ediyor.

Uygulamalar telefona yüklendiğinde otomatik Siri devreye girebiliyor. Yetkilendirme kısımlarını gözden geçirmenizi öneriyoruz. Bunu tümüne yayarak yapabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Cihaz ayarından ilgili uygulamayı açın. Bu WhatsApp veya Bip olabilir. “Siri ve arama” kısmına girip “Bu uygulamadan öğren” iptal etmek gerekiyor.

Kesin işlemi tüm uygulamalar için aşağıdakileri uygulayınız.

iPhone sesli komut kapatma adımları

Birden fazla seçenekle karşılaşacaksınız. İlk yazdığımız mesaj yazarken sesli söylemeyi kapatmak için kullanılıyor.

  • iPhone ayar kısmından “Erişilebilirlik” açınız,
  • “Seslendirilen içerik” açılsın,
  • “Yazma geri bildirimi” dokunun,
  • “Sözcükleri seslendir” kapatılsın,
  • “Otomatik seslendir” kapatılacak.
iPhone sesli komut kapatma 1
iPhone sesli komut kapatma özelliği kapanmıyor
iPhone sesli komut kapatma 2
iPhone sesli komut kapanmıyor

Butonları açar açmaz kapanıyor durumu bir zamanlar yazılımdaki nadir aksaklıklardan biridir. Test yaparken diğer butonları da deneyin.

iPhone sesli komut kapatma 3
iOS sesli komut kapanmıyor sorunu

Sıralamayı doğru şekilde uygulayın. Telefonun iOS sürümü çok eski olan modellerde belki sıralama biraz değişik olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone sesli komut kapanmıyor sorunu

Sesli komutu kapatmak istediğinizde kendi kendine tekrar açılıyor ise, telefonun uzun süre açık kalması, arka plandakilerden birinin sorun çıkarması ve yazılımla alakalı olası sorunlardan alakalı olması mümkün.

Telefonun sesli komut özelliğini kapatmak için yukarıdaki sıralamayı uyguladığınızda kapatma butonu kendiliğinden açık durumuna dönüyorsa sistemin müdahale etmesinden kaynaklı bir sorun oluşmuş olması mümkündür. Test adına aşağıdaki sıralamaya bakın. Tabi kullanıcıların yüklediği uygulamalar ve verdiği erişim izinleri de önemlidir.

iPhone’ a güncelleme gelip gelmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor. Birde ayarlarının sıfırlanma seçeneğini kullanacaksınız.

Komut sorunu için cihaz ayarlarının sıfırlanması

Ayarların sıfırlanması için izleyeceğiniz yol şöyle:

  • Genel bölümünden aktar sıfırla olan bir seçeneği göreceksiniz buraya girin,
  • Sadece sıfırla olan seçeneği kullanın,
  • Yukarıya doğu seçenekler çıkacak ve buradan “Tüm ayaları sıfırla” ile devam edin,
  • Gerekli onayı verip kontrol edin.

Bu seçenek cihaz içerisinde yaptığınız kişisel ayarların sıfırlanmasını sağlar. Örnek zil sesi için seçtiğiniz müzik, mesajlarda atadığını mesaj sesi ve ekran ayarları gibi çok sayıda ayar ilk gün ki ayara döner.

Sonradan kurulun tüm uygulamaların kaldırılması ve izinlerin kontrol edilmesini de öneriyoruz. Sürekli devam eden problemlerde ilk deneyeceğiniz fabrika ayarı olsun. Baktınız devam ediyor o zamanda iTunes kullanılarak yeniden kurulum çalıştırılır.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak