iPhone telefon kapalıyken şarja takınca açılıyor

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

İlk defa iPhone telefon kullananların merak ettiği konulardan birisi telefon kapalıyken şarja takınca açılması. Neden açılıyor diye sorunlar oluyor.

Sponsorlu reklam

Bu iPhone’ un olayı diyebiliriz ama Android olan telefonlarda da karşılaşanlar oluyor. Burada eski modellerin bazılarında yönetim bölümünde aktif olan bir seçeneğin kapatılmasıyla sorun çözülüyor. Yanlış hatırlamıyorsak tuşlama ile yapılan işlemlerdi. Tabi cihazlara göre değişebiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu olay esasında bizim hoşumuza giden bir özellik. Yani cihazın şarjı tamamen bitmiş ve cihazı açık şarj etmek istiyorsunuz malum arayan soran için ve şarja taktığınızda biraz beklemeniz gerekiyor. Lakin iPhone kullanıyorsanız takın ve gidin. Bu durum Samsung’ ta veya Huawei gibi cihazlarda pek karşılaşmadık.

Sponsorlu reklam

iPhone şarja takınca açılıyor sorunu

Özelliği olmayan cihazda bir problem olabilir şöyle ki;

Biz burada ya yazılımında bir problem olduğunu düşünüyoruz ya donanım tarafında sıkıntı var diyebiliriz. Tabi en doğrusunu yetki bir servisle görüşerek bilgi alarak duruma göre bir yol çizilebilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Sisteme müdahale eden bir uygulama olabilir.
 • Sonradan yüklenen yazılımdan kaynaklı olabilir.
 • Şarj entegresinin yıpranması ve işlevini doğru yapamaması.
 • Kullanılan şarj cihazının uyumsuzluğu, düşük kalitede olması veya arızalı olması. 

Gibi nedenlerle açıklanabilir ve yine buraya eklenecek başka durumlarda görülebilir. Bizimki haber amacıyla hazırlanan bir bilgilendirmedir.

Çözüm sağlayacak bazı öneriler:

 • Farklı şarj aletleriyle denenebilir.
 • Verileriniz önemli ise yedekleyip ve fabrika ayarlarıyla kontrol edilebilir.
 • Varsa yeni bir yazılıma yükseltilerek bakabilirsiniz.
 • Orjinal ROM’ u atılabilir.
 • Eski modeller için # şeklinde tuşlamayla gelişmiş bazı sistem ayarlarında ilgili bir seçenek vaar mı bakabilirsiniz.

Geçmişte hazırladığımız önemli bir haber

iOS 10.2 güncelleme yaptıktan sonra telefonun şarjı çabuk hızlı bitiyor. iPhone 5s telefona yeni gelen güncelleme sonrası yaşanan şarj sorunu bir dönem çok söz edildi.

Apple markasının amiral gemisi olan iPhone model cep telefonları ülkemizde en çok tutulan modellerden biridir. ilk çıkan modelinden en son çıkan modeline kadar ülkemizde kullanıcı kitlesi bulunan bir telefondur.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Apple çıkardığı en son modeller ile birlikte genellikle yeni iOS sürümünüde piyasaya sürmüştür. Gelen yeni iOS sürmleri bazen eski telefonların yapılarına uygun olmadığından bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları Apple ek güncellemeler ile çözmeye çalışmaktadır.

iPhone modelleirnde oluşan uyum sorunları çözülürken akıllı telefonlarda bulunan en önemli problem ise ortaya çıkmaktadır. Mobil sektörü çıkardığı telefonşar ile yeni özellikler ekleyerek gelmektedir. Fakat en başından beri ortada olan şarj süresine daha ciddi anlamda çözüm getiren firma bulunmamaktadır. Akıllı telefonlarda film izleyen veya internette sörf yapmak isteyen kişi şarjının 2-3 saatte sona erdiğini görebillir. Buda bu akıllı telefon kullanıcılarını açıkçası çok etkilemektedir.

iPhone 5s güncellemesi ile gelen şarj problemi
iPhone telefon kapalıyken şarja takınca açılıyor

Güncelleme ile oluşan şarj sorununa çözüm

Aşağıdaki başlığımız altında oluşan bu sorunun nedenini bulabilirsiniz. iPhone 5s güncellemeden sonra şarj problemi Güncellemeden sonra telefonun şarjı hızlı bitiyor Akıllı telefonlarda şarj çözümü için bir çok öneri sunulmaktadır. Açıkçası bazı modellerde işe yarayan bu çözümler biradan sunacağımız gerekçeden dolayı bazılarında işe yaramamaktadır.

 • Gereksiz uygulamaların kaldırılması.
 • En çok şarj tüketen uygulamanın kaldırılması veya sınırlandırılması.
 • En son yazılım güncellemesinin yapılması.
 • iTunes yazılımı ile manuel yazılım yükleme.
 • Batarya kullanımını düzenleyen uygulama yüklenmesi yukarıda saydığımız çözümlere ek olarak denenecektir.

Bazı modellerde yapılacak adımlar aynı sonucu vermeyecektir. Çünkü son gelen iOS yazılımı özellikli ve yapısı gereği şarj tüketimi diğerlerine göre biraz fazladır. Bundan dolayı Apple çıkardığı son telefonlarda mAh yüksek cihazlar piyasaya sürmektedir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak