iPhone ısınma sorunu aşırı oluyor mu?

Apple' ın yayınladığı bazı iOS sürümleri acaba bazı modellerde uyumsuzluk yapıyor mu? iPhone aşırı ısınma sorunuyla karşılaşıldığında ne yapılmalı kısa bir bilgi verelim.

Andronova

Akıllı telefonların teknik olarak sorunları, belirli bir listeye alındığında en ortak problemlerden bir tanesi de ısınma sorunudur. Genel olarak Android telefonlarda daha sık görülen ısınma sorunu, artık iOS altyapılı iPhone’larda da görülmeye başlandı. Herhangi bir işlem sırasında meydana gelecek yüksek sıcaklık, telefonun donanımsal ve yazılımsal olarak zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden yeri geldiğinde en hızlı şekilde soğutma yöntemlerinin bilinmesi gerekecektir.

iPhone ısınma sorununda yapılacaklar

Yaz aylarında daha çok görülecek ısınma problemlerinde, iOS kullanıcılarının genel olarak yapmaları gereken bazı temel davranışlar vardır. Öncelikle telefonun kapatılması ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar beklenmesi gerekir. iPhone tekrar açıldığında ise tüm uygulamalar kapatılarak 10 dakika daha beklemek doğru bir çözümdür. Isınma problemi devam ediyorsa, iPhone cihazlarının güneş görmeyen serin yerlere konması gerekir.

iPhone ısınma sorunu aşırı oluyor mu?

Uygulamalardan kaynaklı ısınmalarda yapılması gerekenler: iPhone kullanıcılarının ısınma problemleri incelendiğinde, bazı durumlarda açık olan uygulamaların ısınmaya sebep olduğu tespit edilmiştir. Bluetooth ve haritalar için gereken konum servisleri gibi uygulamaların aşırı ısınma zamanlarında kapatılması gerekir. Kameranın bir süre kullanılmaması, aynı zamanda ısınma probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. El feneri kullanmanın, telefon ısısını arttırdığı göz önünde bulundurulmalıdır. Son olarak da hangi model telefon olursa olsun; akıllı telefonların en çok ısınmasına sebep olan oyun uygulamalarının, ısınma sonrasında anında kapatılması ve en az bir saat süreyle tekrar kullanılmaması gerekmektedir.

İnternet kullanımlarında hemen hemen tüm iPhone telefonlarda az veya çok ısınma görülür. Nadir aşırı ısınma görülmekte. Bazen bu ısınma şarjda görülebiliyor. Nedeni yan sanayi kablo ve şarj cihazları. 


Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 15:17

Andronova