İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır ne demek

Bankadan akşam, gece ve Cumartesi / Pazar altın alırken işleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır ne demek? Türk Lirasının doların karşısında değerini düşürmeye çalışılmıştı bu durum nedir?

Kur marjı nedir? Dövizde (euro / dolar) veya altında alışta / satışta uygulanan fiyat farkına kur marjı nedir. Bankalar giderleri ve elde edecekleri karı ifade de eder.

Ticari olarak yapılan işlemde, zarar olabilme olasılığı nedeniyle ayrılan pay miktarına marj denir. Kaldıraç işlemlerinde işlem yapan pozisyonlarda teminat için alınan başlangıç miktarlarına başlangıç marjı ve diğer bir değişle başlangıç teminatta denilebilir. Marj işlemlerinde gereken minimum gösterilecek teminat tutarı olmalıdır. 

Kur marjı ne demek?

Bankalarda risklere karşı alınacak teminat veya varlıkların değeri oranında alınan risk bedeli. Örnek banka altın aldığında veya sattığında yüksek kur farkı uygulayabiliyor. Bu tutarlar bazen gramda 20 TL, 30 TL, 35 TL ve 50 TL gibi farklar uygulanabiliyor.

Kur marjını etkiyene nedenler: Yönelinen şeyin çok fazla alınması en büyük etken olabiliyor. Birde oluşan istikrarsızlığı da örnek olarak verebiliriz. Bu hisse senedi gibi bir durum. Ne ye çok yönelirse onun değerinde hızlı bir çıkış olur. Ne kadar çok hisse senedi alınırsa o hisse senedinde ani yükselişler görülür.

İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır ne demek

Akşam veya gece saatlerinde, Vakıfbank, Türkiye Finans, Garanti, Finans bank, Akbank, İşbankası, Albaraka Türk ve Kuvey Türk dolar, euro ve altın alırken “işleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır” şeklinde bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Cumartesi ve Pazarda bu uyarı karşınıza gelebilir. Bu yazımızda  marj uygulanmış kur ne demek açıklanmak istedik. 


Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 02:24

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir