İstemediğim halde WhatsApp onay kodu geliyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

İstemediğim halde WhatsApp onay kodu geliyor sorununda aynı zamanda kendi kendine aramalarda geliyor şeklinde yazanlar oluyor. Birisi numaranızı kullanarak başka cihazda oturum açmaya çalıştığı anlamını taşıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kendi kendine WhatsApp onay kodu geliyor şeklinde şikayet sitelerinde yazanların bir çoğunun pek teknoloji ile arası olmadığını düşünüyoruz. Endişelenenler ne olur olmaz diye yardım amaçlı yazdıkları oluyor. Lakin yazdıkları siteler WhatsApp ile yakından uzaktan herhangi bir ilişkisi olmayan yerlerdir.

İçerik devamında önce kendiliğinden gelen mesajlar hakkında gerekli açıklamaları yapacağız. Sonrasında ise görüntülü konuşmalarla alakalı olumsuzluklardan söz edeceğiz.

Kendi kendine WhatsApp onay kodu geliyor

Çoklu kullanımla bazı kullanıcıların kolaylık olması açısından farklı cihazlarda hesaplarını kullandıklarını görüyoruz. Biz daha çok iş zamanlarında bilgisayarı tercih ediyoruz. Doğrulama taleplerinden bazen kişilerin çoklu kullanımlarından kaynaklı doğrulama mesajları geldiği gibi bazen de başkaları tarafından gönderilen mesajlar oluyor.

İstemediğim halde kod geliyor diyen kullanıcıların yaşadığı durum bize göre ya korkutmak amaçlı yapılan işler ya da kod gönderilerek bu koda erişim yapmaya çalışanlar oluyor.

Hesap güvenirliğinden emin olan kişilerin isterseler kod talep etmeyi kapatması mümkün. Lakin ileri zamanlarda belki kod almak isteyeceğiniz bir durumla karşılaşacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İstenmeyen WhatsApp kodlarını engelleme

Genel bildirimlerin engellenmesi mümkün lakin bunu yapmamanız daha iyi olacak. Onun yerine cihazınızın güvenirliğinden emin olun. Her zaman ek güvenlik seçeneklerini çalıştırın. Artı aşağıya eklediklerimiz dikkate alın.

Güvenlikte dikkate alınacak öneriler:

 • Ekran kilidini her zaman aktif edin.
 • WhatsApp uygulamasındaki iki adımlı doğrulamayı açın.
 • Telefonda ekran görüntüsünü almayı engelleyen koruma uygulaması kullanın.
 • Uygulamalarınızı ve yazılımınızı güncel tutun.
 • Her siteye ve her gelen bağlantıya dokunmayın.

Biz güvenlik için elimizden geldiği kadarı ile her sistemde gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. Telefon olarak iPhone tercih ediyoruz. Bilgisayarlarımızda ücretli antivirüs programları kullanıyoruz. Çift korumalı seçenekleri aktif ediyoruz.

Kısaca gerekli önlemleri almanız ve bilmediğiniz sitelerde dolaşmamanızı öneriyoruz.

Eğer bir erişim yaparsanız kesinlikle görseldeki alanı kullanın.

WhatsApp su anda yeni cihaz 2
WhatsApp kendi kendine onay kodu gönderiyor

Oturumum çıkışa düştü oturum açamıyorum sorunu

Farklı bir cihazda oturum açıldıktan sonra oturum açmaya çalıştığınızda bir türlü kod gelmiyor veya erişim engeli ile karşı karşıya kalıyorsanız, farklı bir telefonda numaranızı deneyin ve duruma göre WhatsApp’ a mail atın.

Şüpheli şekilde bir duruma düşen hesaplarda kişinin telefonu ve interneti engellendiği zamanlar oluyor. İlk etapta bu uygulanıyor ve devam edilmesi ile hesabın genelinde işlem yasağı belli bir süre uygulanacaktır.

Farklı cihazlar ve bağlantılarla deneyen kullanıcıların duruma göre bir süre hesabını kullanmamaları gerekiyor. Tehdit olarak algılanan kişilerin hiç deneme yapmadan beklemeleri kendi kendine hesaplarının kullanıma açılmasını sağlayacaktır.

Görüntülü konuşmada sürüm uyarısı

Aramaya kişi eklenemedi 5 veya daha fazla kişi ile yapılacak aramalarda tüm katılımcıların uygulamanın son sürümünü kullanmaları gerekiyor.

WhatsApp bir zaman aynı anda görüntülü görüşme sayısını 8′ e çıkardı ve arkasından da yeni bir açıklama yapmıştı. Şirketin yeni bir uygulamasıyla tüm sosyal ağlarında ve WhatsApp’ ta, Messenger Room üzerinden 50 kişi görüşme yapmasına izin verildi. Tabi bir süre geliştirme aşamasında ve ne kadar bir süre sonra hayata geçecek net bir görüş yoktu. Sonrasında ise bilgi verilmeden gerekli yeniliklere devam edildi.

Çoğu kullanıcısının şu an 8 kişi arama özelliğinden haberi yok ve deneyenlerden bazıları da son sürüm hatası almakta. Bu uyarı katılımcılar arasında uygulamanın son sürümünü kullanmayanlar olduğunu belirtiyor. Genelde eklerken uyarı aldığınız kişi oluyor.

WhatsApp onay kodu geliyor
İstemediğim halde WhatsApp onay kodu geliyor

Görüşme sırasında sorun çıkanların yapacakları

Görüşme yapacak kullanıcılar WhatsApp’ ın güncel sürümünü yüklediğinden emin olsun ve duruma göre aşağıdakilerin uygulanmasını öneriyoruz.

Şöyle bir kontrol yapınız:

 • Google Play’ ı açıp WhatsApp’ a bulun,
 • Güncelle yazısı varsa basınız,
 • İşlemin tamamlanmasını bekleyiniz,
 • Cihazınızı yeniden başlatınız.

Çoklu görüşmelerde yapılacak kontrol ise şöyle olacak:

 • Tüm görüşenlerin cihazlarını kapatmaları.
 • Güncel sürüm kontrolünü yapmaları.
 • Uygulamada önbelleğin ve verilerin temizlenmesi.
 • Kamera kontrolünün yapılması.
 • Görüşmeye erişim izinlerinin kontrol edilmesi.
 • Duruma göre sorun bildirimini uygulamadan yapılması.

Android telefona sahip olan kullanıcıların yapacağı önemli bir adım daha var. Uygulamalardaki alana girmeniz ve WhatsApp’ ı bulmanız gerekiyor. Uygulamaya dokunduğunuzda açılacak seçeneklerden biri olan önbellek temizliğini yapın. Sonra uygulamayı deneyin ve eğer aynı problem devam ediyor ise, güncelleme kaldırmayı ve varsa verileri kaldırmayı deneyin.

WhatsApp başarısız oldu adlı konuyu incelemek ister misiniz?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir