Kapatılan Facebook hesabını açmak için itiraz etme

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Kapatılan Facebook hesabını açmak için gerekli itiraz formunu doldurmanız gerekiyor. Haklı gerekçelere sahip olan hesaplar için genelde yardımcı olunuyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook hesap kapatıldı uyarısı alanlardan biri misiniz? Soracağınız soru hesabımı nasıl açabilirim olacağını düşünüyoruz. Ekrana gelen mesaja baktığınızda size bir seçenek sunulmadığını görüyorsunuz. Tabi bazılarına sunulduğunu düşünüyoruz. İşlenen suca göre değişken bir ceza sisteminin olduğunu söyleyelim.

Çıkan açıklamaya bakarsanız sorun veya kaygınız varsa, bunun için sizi yardım sayfasını ziyaret etmeniz öneriliyor. Önerideki alana girdiğinizde size kurallardan bahsedilmekte. Pek itiraz edecek seçeneklerin sunulmadığını görebilirsiniz. Biraz kurcalarsanız alt sayfalarda bir öneri karşınıza çıkabilir.

Kapatılan hesap nasıl geri açılır şeklinde çok sayıda içeriklerde karşılaşmış olabilirsiniz. Kesin şunlara bir yol sunacaktır gibi garantisi olmayan şeylerden söz ederiz. Bizim sunduğumuz bir ümit hesabın açılmasını sağlaması.

Facebook hesapları neden kapatılır?

Facebook hesapları, Facebook kullanım koşullarına aykırı davranışlarda bulunduğu tespit edildiğinde kapatılabilir. Bu koşullar, kullanıcının diğer kullanıcılara zarar vermesini önlemek, topluluğun güvenliğini sağlamak, Facebook platformunun uygun şekilde kullanılmasını sağlamak ve yasal gereklilikleri yerine getirmek gibi amaçlarla belirlenir.

Örneğin, sahte bir hesap oluşturmak, başkalarının kişisel bilgilerini ifşa etmek, yasalara aykırı içerik paylaşmak veya taciz etmek, şiddet içeren ya da nefret dolu içerikler paylaşmak gibi davranışlar hesabın kapatılmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra, hesabın güvenliği ile ilgili sorunlar, hesabın kapatılması için bir diğer neden olabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook, kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini korumak için çeşitli güvenlik önlemleri almaktadır. Hesapların kapatılması gibi sert önlemler de bu önlemler arasında yer almaktadır. Facebook, hesap kapatma kararını vermeden önce, konuyla ilgili araştırma yapmakta ve kanıtların doğru olup olmadığını kontrol etmektedir.

Kapatılan hesapların içeriği

Form ile resimli olarak yapmanız gerekenlerden bir kaçını anlattık. Haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız başvurunuz. İletişime nasıl geçerim diye çok sayıda kullanıcının arama yaptığını düşünüyoruz. Kapatılan hesabı açmak için ne gibi işlemlerin yapılması gerektiğini resimli şekilde gösteriyoruz. Kesin açılır mı diye boşuna soru sormayınız. Hesabınız yanlışlıkla veya haksız yere kapatıldığını belirtiyorsanız, haklılık nedenlerini ek bilgiler bölümüne dahil ederek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer geliştirici haklı nedenden hesabınızı kapattıysa hesabınız açılmayabilir. Az sayıda kullanıcıların bilinçsiz şekilde hareket ettiğini görüyoruz. Bize yazarak hesabımı kapattınız şeklinde şikayette bulunduklarını görüyoruz. Bu tarz kullanıcılar bilinçsiz olduğundan işleri çok zor olabiliyor.

Genelde verilen cezanın sebebi hesabın kayıtlı olduğu e-posta adresine gönderiyor. Bazen de göndermiyor ama hesaba giriş yaparken uyarıyla iletiyor. Bir hesaba gerçekten yanlışlıkla işlem yapıldıysa bunun olası nedenlerinden bir kaçında gelen şikayetler etkili olabiliyor. Bazen inceleyen görevli dikkatli incelemeden hesabı askıya alabiliyor. Bundan dolayı iletişimle yapılan işlemlerde istenilen gerekli görülen evraklar iletilmesi gerekiyor.

Kapatılan hesabın açılması

Tekrar nasıl açılır derseniz;

  • Birinci öneri aşağıdaki bağlantıyla işlem yapılan hesabın incelenmesi talep edilebilir.
  • İkinci ise çok sayıda problemde kullandığımız bağlantıların denenmesi. İşe yarayanların bazılarında dönüş olumsuz yapılabiliyor.

Facebook hesabınızın kapatıldığını fark ettiyseniz, birçok kullanıcı gibi öncelikle sosyal medya deviyle iletişim kurarak hesabınızın neden kapatıldığı hakkında bilgi almak isteyeceksiniz. Facebook hesap kapatma işlemleri, hesabın kurallara uygun olmaması, spam faaliyetlerinde bulunulması, yanıltıcı bilgi sağlanması, sahte hesap oluşturulması gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Öncelikle, hesabınızın neden kapatıldığını öğrenmek için Facebook Destek Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Facebook hesabınızı geri açmak için yapmanız gerekenlerin listesi, bu aşamada size verilecektir. Başvuru sırasında, kimliğinize dair bir ekran görüntüsü ve ayrıntılı bilgilerinizi paylaşmanız istenebilir. Başvuru yaparken, hesabınıza kayıtlı olan bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Bazı kullanıcılar, hesaplarının geri açılmaması durumunda hukuki yollara başvurmaktadır. Ancak, bu yöntem genellikle uzun ve masraflı bir süreçtir. Ayrıca, Facebook, yalnızca yasalara aykırı durumlarda harekete geçmektedir ve ülkemize ait bir şirket olmadığından dolayı, yasal yollara başvurmanın sonuç getirmesi pek olası değildir.

Facebook hesabınızın kapatılması ciddi bir konudur. Hesabınızın neden kapatıldığına dair bir açıklama almak için Facebook Destek Ekibi ile iletişime geçmeniz ve hesap kapatma işleminin nedeninin ne olduğunu öğrenmeniz önerilir. Hesabınızın geri açılması mümkün olabilir, ancak bunun garantisini vermek mümkün değildir. Hukuki yollara başvurmak isteyen kullanıcıların, Facebook ile iletişim kurmaları ve yasal süreçlere başvurmadan önce diğer seçenekleri denemeleri önerilir.

Facebook hesabım kapatıldı tekrar nasıl açılır
Kapatılan Facebook hesabını açmak

İnceleme yapılması adına kimlik istenilebilir

Facebook’ a talep gönderebilmeniz için resmi nüfus cüzdanında yazan adınızı soyadınızı ve kimliğiniz / kimlikleriniz bölümünün altında yer alan “Dosyaları Seç” butonuna tıklayıp kimliğinizin ekran görüntüsünü ekleyip, ek bilgileri de yazıp başvuru yapınız. Kimliğinizin ekran görüntüsünden TC kimlik numaranızı ve seri numaranızı silebilirsiniz.

Gerekli forumları kullanarak iletişime geçtikten 6-7 gün gibi bir sürenin dolduğunda hala cevabı gelmemişse o zaman aynı başvuru adresinin kullanılmasını öneriyoruz. Genelde haklıysanız, hızlı bir şekilde geri dönüş yapacaklardır. Bazen yoğunluktan dolayı geç geri dönüş yapabiliyorlar.

Facebook' a kimlik göndermeli miyim
Facebook hesap açılması için kimlik gönderimi

Fotoğraf ve ek bilgiler talep edilebilir

Geliştiriciler bazen hesap güvenliği için yalnızca kimlik doğrulamasını yeterli görebilirken, bazı durumlarda fotoğrafınızın da talep edilmesi gerekebilir. Ek güvenlik önlemleri devreye sokulduğunda sunulan seçenekler de değişebilir. Ayrıca, son kullanılan şifreniz gibi hesap açılırken verdiğiniz bilgilerden bazılarının da doğrulanması istenebilir.

Bunları hatırlamak her zaman kolay olmayabilir ve yanlış bilgi girişi nedeniyle işlem başarısız olabilir. Ancak yaptığımız denemelerde, uygulama üzerinden deneme yaparken ayrı, tarayıcı üzerinden deneme yaparken farklı seçeneklerin sunulabileceğini gördük. Bu durum, hesap sahibinin kullanım oturumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kapanan hesap tekrar açılır mı?

Haklıysanız evet. Ama değilseniz ve özellikle topluluk kuralları ihlal edilmişse o zaman çok zor hesap etkinleştirilir. Mahkeme yoluyla yasal işlemlerde yine bu durumla karşılaşılacaktır. Eğer hesabınıza ulaşamıyorsanız veya farklı bir konu için yukarıdaki 2. öneri konumuza bakmanızda yarar olacak. Alternatif Facebook konulardan ilgili alanı bulabilirsiniz. Eğer adımları yapamıyorsanız, yazı içerisindeki reklamda bulunan numarayı değerlendirebilirsiniz. 

Burada size karşı çıkarılan bir hesapla ilgili çözüm sunabilecek bir içerik sunuyoruz. Kanalımız genellikle haksız yere kapatılan hesaplar için kesin çözümler sunarak kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Başvurunuzu yaptınız sonra hemen neden açılmadı neden geri dönüş yapılmadı diye yorumlar yapmadan önce iletişim kanalından geri dönüş bekleyiniz. Benzeri talep göndermeyle alakalı olan bağlantıları aralıklı kullanabilirsiniz. Aşırıya giden taleplerin sonucunda bir engelle karşılaşmanız mümkündür.

Sonraki öneri haber: Facebook hesap bulunamadı sorunu

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.