Klavye Kendi Kendine Yazıyor (Laptop – Telefon)

Zaman zaman bilgisayarda veya telefonda klavye kendiliğinden yazıyor sorunu yaşıyor musunuz?

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 6 Minimum Okuma

Klavye kendi kendine yazıyor sorunu, telefonda ve laptop’ ta az veya çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Makalemizde, klavye yazma sorununa yönelik bir dizi çözüm önerileri sunacağız.

Ad imageAd image

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bilgisayarlar ve cep telefonları, bazı zamanlarda kullanıcıların canını sıkabilecek sorunlara yol açabilir. Bunlardan biri de klavyenin kendi kendine yazması sorunudur. Bu sorun, kullanıcının yazarken harflerin otomatik olarak belirmesi veya silinmesi şeklinde de kendini gösterebilir. Bu tür sorunlar, cihazın kullanımını zorlaştırabilir ve hatta bazen kullanımını imkansız hale getirebilir. Bu yazıda, klavyenin kendi kendine yazması sorununu çözmek için yapabileceğiniz bazı çözümleri ele alacağız.

Telefonda Klavye Kendi Kendine Yazıyor Çözümü

Telefonunuzda klavye kendi kendine yazıyorsa, yeteri kadar depolama alanının olduğundan emin olun. Var gibi görünüyor olsa dahi, yine de bir şeyleri silerek ve çöp kutusunu boşaltarak deneyin. Sonra aşağıya eklediklerimize göz atın.

  1. Klavye Ayarlarını Kontrol Etme

Klavyenin kendi kendine yazması sorunu, bazen yanlış klavye ayarları nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunu düşünerek, ilk olarak klavye ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Ayarlarda, klavyenin dil ayarlarını, otomatik düzeltme özelliklerini, metin öngörüsü ayarlarını ve daha pek çok seçeneği bulabilirsiniz. Bu seçenekler arasında gezinerek, doğru ayarlarını kontrol edelim.

  1. Cihazı Yeniden Başlatma

Cihazın yeniden başlatılması, birçok teknik sorunun çözümü için kullanılabilecek basit bir yöntemdir. Klavyenin kendi kendine yazma sorunu dahil olmak üzere birçok sorun için çözüm olarak kullanılıyor. Cihazınızın güncel olup olmadığına veya uygulamaların güncellemelerine dikkat ederek, sorunun yeniden ortaya çıkmaması için bir adım atmış olacaksınız.

Ad imageAd image
  1. Klavye Uygulamasını Güncelleme

Klavyenin kendi kendine yazması sorunu, bazen klavye uygulamasının eski veya yanlış bir sürümü kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, klavye uygulamasını güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama mağazasına girerek, klavye uygulamasını aratın ve güncelleme butonuna tıklayın.

  1. Klavye Uygulamasını Kaldırma ve Tekrar Yükleme

Klavyenin kendi kendine yazması sorunu, bazen klavye uygulamasının bozuk olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda, klavye uygulamasını kaldırıp tekrar yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Klavye uygulamasını kaldırmak için Ayarlar / Uygulamalar / Klavye uygulaması yolunu izleyebilirsiniz. Klavye uygulamasını kaldırdıktan sonra, Google Play’ a girip uygun bir klavye uygulamasını deneyin.

Duruma göre yazılım güncellemesi yapılabiliyorsa denenebilir. Bunun dışında yazılım tarafındaki sorunlara yönelik hard reset seçeneğini öneriyoruz. Bu adımlar Android cihaz kullanıcılarını ilgilendirmekte.

Not: iPhone klavye kendi kendine yazıyor sorunu yaşayanlar için, Genel / Sıfırla ve Aktar adlı bölümden Sıfırla ve buradan da tüm ayarların sıfırlanması yeterli olacak. Eğer çözüm sunmazsa, iTunes kullanılarak yeniden yazılım güncelleme yapılmalı ya da fabrika ayarına döndürülmeli.

image 18
Klavye kendi kendine yazıyor (Laptop – Telefon)

Laptop Klavye Kendi Kendine Yazıyor Çözümü

İşlemlerden önce, klavyede fiziksel bir sorun var mı diye genel bir kontrolde bulunun. Yazılım sorunlarında sistem geri yüklemeyi çalıştırmanız yeterli olacak.

  1. Klavye Ayarlarını Kontrol Etme

Laptop klavyesinin kendi kendine yazması sorunu, bazen yanlış klavye ayarları nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ilk olarak klavye ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Ayarlarda, klavyenin dil ayarlarını, otomatik düzeltme özelliklerini, metin öngörüsü ayarlarını ve daha pek çok seçeneği bulabilirsiniz. Bu seçenekler arasında gezinerek, doğru ayarları bulabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

  1. Klavye Sürücüsünü Güncelleme

Laptop klavyesinin kendi kendine yazması sorunu, bazen klavye sürücüsünün eski veya yanlış bir sürümü kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, klavye sürücüsünü güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz. Klavye sürücüsünü güncellemek için, Aygıt Yöneticisi’ne girin ve klavye sürücüsünü bulun. Sürücüyü sağ tıklayarak, “Sürücüyü Güncelle” seçeneğine tıklayın. Duruma göre klavyeyi buradan kaldırıp, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

klavye kendi kendine yaziyor 2
Laptop klavye kendi kendine yazıyor çözümü
  1. Klavyeyi Temizleme

Laptop klavyesi, sıklıkla kullanılan bir bileşen olduğundan, zaman içinde toz, kir ve diğer kalıntılar birikerek sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, klavyenin temizlenmesi sorunu çözebilir. Temizleme işlemi için, klavyenin altındaki tozu ve kirleri temizlemek için bir hava spreyi veya fırça kullanabilirsiniz.

  1. Klavye Sorun Giderme Aracını Kullanma

Laptoplarda, bazı sorunları çözmek için yerleşik sorun giderme araçları bulunur. Klavyenin kendi kendine yazması sorunu da dahil olmak üzere birçok sorunun çözümü için kullanılabilirler. Bu araçlara, Ayarlar>Uygulamalar>Klavye ayarları yolunu izleyerek klavye sorun giderme aracını çalıştırabilirsiniz. Bu araç, klavye sorunlarını tespit etmek ve çözmek için tasarlanmıştır.

  1. Yedek Klavye Kullanma

Klavye sorunları, bazen fiziksel bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, klavyenin fiziksel olarak zarar görmüş olabileceğini düşünüyorsanız, yedek bir klavye kullanarak sorunu çözebilirsiniz. USB veya Bluetooth bağlantısı ile bir klavye takarak, klavye sorununu çözebilirsiniz. Bu, aynı zamanda fiziksel sorun tespiti içinde iyi bir tercih olacak.

  1. Profesyonel Yardım Alma

Klavye sorunlarının çoğu, yukarıdaki çözümlerden biri ile kolayca çözülebilir. Ancak, sorun hala devam ediyorsa, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Cihazınızın garanti süresi hala geçerliyse, üreticiye başvurarak cihazın onarılmasını veya değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Garanti süresi geçmişse, bir bilgisayar tamircisinden yardım almaya çalışın. Ya da, yazımızdaki numaradan destek istersiniz.

Not: Yazılım kısmında oluşan bir sorun varsa, yukarıda bahsettiğimiz sistem geri yüklemenin çalıştırılması büyük ihtimal sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

klavye kendi kendine yaziyor 1
Laptop klavye kendi kendine yazıyor

Laptop klavyesi kendi kendine yazma sorunu, zaman zaman oldukça can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Yukarıdaki yöntemlerden biriyle sorunu çözmeye çalışın. Klavye ayarlarının kontrol edilmesi, klavye sürücüsünün güncellenmesi, klavyenin temizlenmesi, klavye sorun giderme aracını kullanmak, yedek klavye kullanarak test etmek veya profesyonel yardım almak, sorunu çözmede tercih edilecek seçeneklerden bazılarıdır.

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe