Linux Mint nedir ve yeni sürüm indirmeye hazır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Linux Mint nedir çoğu bilgisayar kullanıcısının bilmediğini düşünüyoruz. Linux ismini duyan çok ama işletim sistemleriyle alakalı gelişmeleri takip eden pek yok.

Ad imageAd image

Linux Mint, daha çok ev kullanıcılarına hitap eden bir yanı var ve düşük donanımda kullanım imkanı sunan Ubantu denilen tabanlı işletim sistemi sürümü. Ücretsiz indirip kullanıma sunulan bağımsız bir yanı var. Gün geçtikce performans açısından önemli iyileştirmeler yapılan yeni sürümlere bir yenisi eklendi. RAM tüketimi çok daha az seviyeye indirilen yeni sürüm Linux Mint 20 indirme ve özellikleri duyuruldu.

Uzun bir zamandır belli bir kullanıcı kitlesi olan ve bu alanda popülerliğini sürdüren Mint’ in yeni güncellemesiyle, artık daha düşük seviyelerde RAM tüketimi yeterli olacak. Eski yetersiz donanımda bilgisayarlar için öneri bir sistem olan bu sürümle performanslı bir kullanım deneyimi yaşayacaksınız.

Mint, 32 bit desteğinin olmadığı sürüm notlarında dikkatimizi çekiyor. Zaten bu şekilde sistemler pek az gibi diyebiliriz ve çoğunlukla 64 bit sistemler desteklenmekte. Yani pek eksik bir yanı olmadığını düşünmekteyiz.

Mint 20 özellikleri şunlardan oluşmakta:

Ad imageAd image
 • Sistemin Ubuntu sürümü olan 20.04 olarak yükseldi.
 • APT marketi üzerinden istenilen paketler bulunmadığı zaman Snapd tercih edilecek.
 • Laptop’ a özel iyileştirilen bir ekran kalitesine sahip.
 • 32 Bit yapımların sonu geliyor.
 • Yenilenmiş renk şemalarıyla karşılaşacaksınız.
 • Ağda dosya paylaşımları için yenilenen arayüz.
 • Gözle görülür performans iyileştirmesi ve dosya yöneticisinde ikon problemi için çözüm.
 • 4.6 Cinnamon ile masaüstü bazı tasarımlarda değişimler görünmekte.

Az donanım tüketimiyle ön planda olan Mint için XFCE arayüzü sürümüyle boşta RAM tüketiminin 500 MB olduğu söyleniyor. Eski bilgisayar kullanıcılarının Windows yerine kesinlikle bu sistemi kullanmalarını öneriyoruz. 

Linux Mint sistem gereksinimleri:

 • RAM 1GB ve 15 GB’ ta kadar boş alan.
 • Ekran çözünürlüğünde 1024 x 768
 • Diğer donanım tarafı için pek öne sürülen bir bilgi yer almıyor. Öneri için RAM 2 GB daha rahat kullanım sunacağı belirtiliyor.

Linux Mint nedir ve yeni sürüm indirmeye hazır

Linux Mint indir


Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 03:02

Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir