Modem Üzerinde Bulunan Işıkların Anlamları

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma
Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamı.

Power, WAN, internet, WLAN ve LAN1 ışıkları ne işe yarar? Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları nedir ve bu ışıklar hangi hataları göstermekte adım adım bu yazımızda anlatıyoruz.

Ad imageAd image

Modem ışıkları ne anlama geliyor kısa ve adımlı bir açıklamamız olacak. İnternet bağlantısını cihazlara ulaştırmak için kaliteli veya ucuz modemler bulunmaktadır. Bu modemler şekil ve bazı özellikleri farklı olsa da, genelde işlev olarak aynı görevi görmektedirler. Bundan dolayı üzerinde yer alan ışıklar ve bu ışıkların temsil ettiği görevler hemen hemen hepsinde aynıdır diyebiliriz. Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları veya Fiber / VDSL modem üzerinde yer alan ışıkların ne anlama geldiğini anlattığımız yazımızda aynı zamanda bağlantı sorunları hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Modem Bağlantı Sorunlarında Kontrol Seçenekleri

İnternet bağlantısı sorunlarıyla karşılaştığımızda, modemin ışıklarını kontrol etmek ilk adım olabilir. Bu ışıklar, bağlantı sorunlarını teşhis etmede bize yardımcı olabilir. Bu durumda izlenebilecek ilk adımlar:

1. Güç Işığını Kontrol Edin:

 • Modeminizin güç ışığı yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer güç ışığı yanmıyorsa, modeminizi elektrik prizinden çıkarıp tekrar takmayı deneyin.

2. İnternet Işığını Kontrol Edin:

Ad imageAd image
 • Modeminizin internet ışığı yanmıyorsa, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek bağlantı sorunlarını kontrol edin.

3. WLAN veya WiFi Işıklarını Kontrol Edin:

 • Eğer kablosuz bir bağlantı kullanıyorsanız, WLAN veya WiFi ışıklarını kontrol edin. Bu ışıkların yanıp sönmemesi gerekiyor.

4. DSL/Fiber Işığını Kontrol Edin:

 • DSL veya fiber bağlantısı kullanıyorsanız, bu ışığın yanıp sönmediğini kontrol edin. Yanıp sönme durumu, bağlantı sorunlarını gösterebilir.

5. Modemi Yeniden Başlatın:

 • Modeminizi kapatıp birkaç dakika bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin. Bu, bağlantı sorunlarını çözebilir.

6. İnternet Servis Sağlayıcınızla İletişime Geçin:

 • Modem ışıkları hala yanmıyor veya sık sık yanıp sönüyorsa, internet servis sağlayıcınızla görüşmekte fayda olacaktır. Onlar, bağlantı sorununun teşhis edebilmesi ve çözümünde yardımcı olacak yönlendirmelerde bulunacaklardır.

Modem Üzerinde Bulunan Işıkların Anlamları Neler?

Aşağıda gördüğünüz gibi bir çok ışık modemin üzerinde yer almaktadır. Aşağıda maddeler halinde bunları yayınlamaya başlayalım;

 • POWER ışığı, modeminizdeki en önemli ışıklardan biri diyebiliriz. Eğer bu ışık yanıyorsa modeminiz açık demektir. Modeminizde power ışığı yanmıyorsa modemini kapalıdır veya elektrik modeminize ulaşmamaktadır.
 • WAN / DSL, modeminizde internet bağlantısı olduğunu gösteren ışıktır. Eğer bu ışık sadece yanıyorsa modeminizde internet bağlantısı bulunmaktadır. Bu ışık yanıp sönüyor ise, internet bağlantısı olmakla beraber modeminizde veri transferi yapıldığı anlamını da taşır. Bu konu ile ilgili Andronova arama bölümüne yazıp site içerisinde aratınız.
 • INTERNET, modeminizde yer alan bu ışık sadece yanıyorsa modeminizde internet olduğunu göstermektedir. Eğer bu ışık yanmıyorsa hattınızda internet bulunmamaktadır. İnternet ışığı yanıp sönüyorsa modeminide internet bulunmakla beraber veri transferide yapılmaktadır.
 • ​​​WLAN ışığı, ise veri bağlantısı ile ilgilidir. Eğer ​​​WLAN ışığı yavaş yanıp sönüyorsa modeminizde veri transferi yavaş yapılmaktadır. ​​​WLAN ışı hızlı yanıp sönüyorsa WPS bağlantısı kurulmaktadır. ​​​WLAN ışığı eğer sabit yanıyorsa modeminizde herhangi bir veri transferi yapılmamaktadır. Son olarak ise ​​​WLAN ışı yanmıyorsa modeminizde ​​​WLAN özelliği kapalıdır.
 • LAN1 / LAN2 / LAN3 / LAN4 ışıkları, her modemde bu kadar fazla olmayabilir. Bazılarında bu kadar bazılarında ise daha da az olabilmektedir. Eğer bu ışıklardan herhangi bir tanesi yanıp sönüyorsa ethernet bağlantısı ile cihazınızın bağlantısının kurulduğu ayrıca modem ve cihaz arasında veri transferinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Eğer bu ışıklar sadece yanıyorsa modem ile cihaz arasında bağlantı kurulmuş olup veri transferi yapılmamaktadır. Aynı zamanda LAN ışıkları yanmıyorsa, modeminize herhangi bir ethernet kablosu bağlı olmadığını gösterir.
 • Telefon Işığı, telefon hizmetinin durumunu gösteren bir bölümdür. Yanıp sönen veya sabit bir şekilde yanar. Yanıp sönen telefon ışığı, telefon hizmetinin etkin olduğunu ve arama yapıldığını gösterir. Sabit telefon ışığı, telefon hizmetinin etkin olduğunu gösterir.

Modemler, internet bağlantılarını sağlamak ve yönlendirme işlevlerini yerine getiren cihazlardır. Bu cihazlar, kullanıcılara bağlantı durumu ve sorunlar hakkında az çok bilgi vermek için çeşitli ışık göstergelerini kullanır.

Gelelim, modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları dışındaki kullanım sorunlarına…

Modem uzerinde bulunan isiklari 1
Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları

Yanmayan Modemdeki İnternet Işığının Anlamı

Modemdeki internet ışığı, internet bağlantısının olup olmadığını gösteren bir gösterge seçeneğidir. Sürekli yanıp söndüğünde büyük ihtimal bir veri alışverişi olduğu anlamını taşır. Eğer internet ışığı yanmıyor ise, modem IP almıyor anlamını taşır. Ya herhangi bir arıza olduğu anlamına gelir, ya da modem IP almıyor ve resetleyip yeniden kurmanız gerektiği anlamına da gelmekte.

Modem uzerinde bulunan isiklari 2
Modemde bulunan ışıkların anlamları

Modemdeki DSL Işığının Anlamı ve DSL Yanmıyor Sorunu

WAN / DSL ışığı, internetinizin olup olmadığını belirleyen en büyük faktördür. Bu ışık, internet hizmetini aldığınızı gösteren belirtidir. DSL ışığı yanmıyor ise, telefon kablonuzu ve arka tarafa takılı alanı kontrol edin. Buna yönelik genel olası seçenekleri aşağıya bırakıyoruz.

Şunlara bir bakın:

 • Telefon kablonuz tam modeme oturmuş mu?
 • Telefon kablonuzda ek var mı? Varsa direk bağlayabiliyorsanız, bağlayın.
 • Kablonun modem soketine temas edip edilmediğinin denenmesi gerekebilir.
 • Varsa başka bir telefon kablosu kullanarak deneyin. Bu öneri prizden gelen kablo için önerilmekte.
 • İnternet hizmetini aldığınız yerle görüşüp, herhangi bir planlı veya plansız çalışma var mı diye öğrenin. Duruma göre arıza kaydı da bırakın.
 • Bina iç ve dış tesisatını kontrol ettirin.
Modem uzerinde bulunan isiklari 3
Modemdeki ışıkların anlamları

WLAN Işığının Anlamı ve Yanmama Sorunu

WLAN, kablosuz bağlantıyı gösteren ışık anlamını taşıyor. WLAN ışığı yanmıyorsa, modemin üzerinde bulunan WLAN butonunun açık olduğundan emin olun. Aynı zamanda modemin yazılımından da açık olduğundan emin olun. Bunun için genelde 192.168.1.1 IP adresi kullanılmakta.

Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları adlı makale umarız yararlı olmuştur.

Sonraki önemli haber: Modem ışıkları sönmüyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe