Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı ne demek

Türk Telekom arama başarısız oldu iPhone' da görülmekte. Cihaza göre değişen bu uyarı örnek Android olan modellerde (Samsung ile Huawei) arama sonlandırıldı olarak çıkmakta.

Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı ne demek
müşteri hizmetleri

Bu durum en çok İstanbul' da yaşanan depremle ortaya çıkmıştı ve çok sayıda kullanıcı "Servis yok" ve "Arama başarısız oldu" sorunu ile karşılaştı. Bugün tekrardan gündeme gelen ve virüs sebebiyle Bayram' da dışarı çıkma yasağı ile aşırı şebekelere yüklenme durumundan arama yapınca arama sonlandırıldı yazısı gelmeye başladı. Şebeke yok yazıyor diyenlerin sayı hızla arttı ve şebeke çözümü için beklemeniz gerekiyor. 

Sorun için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Çoğunluk WhatsApp üzerinden iletişimi sağlamakta. Operatör testinde Turkcell aktif olduğunu söyleyebiliriz. Tabi belki bazı bölgelerde sinyal çekim seviyelerinde düşüklük görülebilir.

Yakınlarınızla iletişim için Bip dahil çok sayıda uygulama tercih edilebilir. Tabi internet bağlantısını wifi üzerinden yapılması gerekiyor. Türk Telekom servis yok ne demek yazımıza kesin göz atılmasını öneriyoruz.

Arama başarısız oldu sorunu

Ülke genelinde anormal bir durum yoksa;

 1. Telefonunuzu ilk önce kapat aç işlemiyle test edilecek. 
 2. Sonrasında şebekeyi 2G' ye çekip kontrol etmek gerekiyor. Tabi LTE yazanlarda aynı zamanda 3G ile test etmelerini öneriyoruz. Bazen değiştirdikten sonra cihazda kapatmak gerekebiliyor.
 3. Yoğun kullanım olan alanlarda her bir baz istasyonun aynı anda belli bir kullanıcı sayısına yanıt verebilir. Bunu göz önüne alarak başka cihazlardan da bakmak gerekiyor.
 4. Çevrenizde veya ailenizde Turkcell bir hat veya Vodafone hat varsa muhakkak kontrol ediniz. Sıkıntı yoksa birde onların hattını cihazınızda deneyebilirsiniz.
 5. İnternet bağlantısını keserek de denemek önem arz edebilir.
 6. Uygulamalarla bir sorun yaşıyor musunuz bakınız.

Xiaomi gibi telefonlar içinde aynı kontroller yapılmalı ve telefon kaynaklı sıkıntılarda aşağıya doğru inin ve diğer yöntemleri deneyiniz.

iPhone kullananlar için;

 • Cihazın ayarlarından "Hücresel" kısmını açalım
 • "Seçenekler" ve sonrasında ilk bölümde bulunan yerden Volte kapatmayı ve 3G' yi seçerek cihaz yeniden başlatılabilir
 • Sonrasında "Genel" kısmını açarak sıfırladan ağ ayarlarını sıfırlayınız. Duruma göre ayarlarda sıfırlanabilir

Test ettiğimizde Huawei arama sonlandırıldı yazıyor ama şebeke var gibi görünüyor. Hatta operatör ismi olarak Avea yazdığına şahit olduk ve uzun bir zaman önce de buna benzer bir durumda Aycel çıktığını görmüştük. Samsung telefonda ise yine yukarıdakilerden birini vermekte. Bu modele göre değişebiliyor. Galaxy S, Galaxy A, Galaxy J veya M Note gibi eski yeni modellere göre farklılık gösterebilir. Örnek bir Android 8.0, Pie ve Android 7.0 yüklü cihazlarda çıkabilirken, Android 9.0 ve Android 10 gibi yazılımlarda karşımıza çıkmayabiliyor.

Arama başarısız oldu ve arama sonlandırıldı ne demek

Türk Telekom arama sonlandırıldı hatası

Şimdi oluşan sorun genelde bulunmakta. Cihazları açıp kapatma ve şebeke ayarlarını değiştirerek çözmeye çalışanlar oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz Bayram farktörü nedeniyle belli bir süre daha erişim yapılamayabilir. Biz yinede genelde oluşan arızanın giderildikten sonra devam eden kullanıcılar için ne yapılması gerektiğini anlatacağız. 

 • Cihazlar yeniden başlatıldı ise aşağıdakilerle devam edelim
 • Şebeke ayarını otomatikten manuel' e çekelim
 • 4.5G yani LTE' den 3G' ye geçiş yapalım
 • Simkart kontrolünü yapınız. İsterseniz sim kart başka cihazda kullanılabilir
 • Cihaz kaynaklı durumlarda olabiliyor. Örnek imei kopyalanmış ve şebeke gitmiş
 • Sim kart uyumsuzluğu görülebiliyor. Eski sim kartları yenisi ile değiştiriniz

Samsung arama yapılamıyor Avea yazısı ekrana geliyor ve alınan hata ise hızlı şekilde ekrana gelip gidebilir. Bundan dolayı görmeyebileceğinizden sorunun anlaşılması için uyarılara dikkat etmek gerekiyor. Örnek Xiaomi arama sonlandırıldı belki yazmayabilir.

Arama arama sonlandırıldı

Telefonun şebekesinde sorun varsa

Şebeke çekmiyor Android sistemine sahip telefonlarda farklı bölümlerden işlem yapılması gerekirken iOS' da daha farklı olabiliyor. Yapacaklarımız durum analizi gibi bir şey ama çözümde sağlayabiliyor. 

Üst kısımdakilerin tümü denendi ise ve cihazı işaret eden bir bulgu varsa;

Öncelikle ne zamandan beri sorun yaşıyorsunuz buna balmak gerekiyor. Örnek 2 gündür ve bu süre içerisinde cihazınızda neler yaptığınızı analiz etmeniz gerekiyor.

 • Uygulama yüklenmiş ise kaldırın
 • Güncelleme yapıldı ise geri alınabiliyorsa alın
 • Ayarları değiştirdiyseniz eskisine dönün
 • Farklı sim kartlarla test edin
 • Ayarlar sıfırlanabilir
 • Format atılabilir
 • Bilgisayarla sıfırdan yazılım atılabilir

Türkiye genelinde yaşanan şebeke yok sorunu daha önce operatör alt yapısında deprem nedeniyle çıkan arızadan dolayı yaşanmıştı ve bugün ise yoğun kullanıma bağlı erişim sorunları görüldü. En çok etkilenen illerin başını yine İstanbul ve Ankara gibi büyük iller çekti. Ama tüm şehirlerde belli saatlerde aksaklıklar yaşandığı görüldü. Yaklaşık 3-4 saat kadar büyük oranda yine Türk Telekom abonelerini aradığımızda başarısız mesajını aldık. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 00:29
müşteri hizmetleri