Numara değişikliği eski numara geri alınabilir mi?

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Türk Telekom numara değişikliğinde eski numara geri alınabilir mi? Numara değişikliği yaptıktan sonra eski numaraya ne oluyor sorusuyla başlayalım.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefon numarasını değiştirdikten sonra hiç eski numaraya ne olacağını merak ediyor musunuz? Hayatınızda belki 3-4 kez numara değişikliği yapmışsınızdır. Bu değişim bazen yeni numara alarak bazen de mevcut numarayı değiştirerek yapmışsınızdır. Bu içeriğimizde, değiştirilen numaraya daha sonra ne oluyor bunu açıklığa kavuşturacağız.

Eski numaradaki kampanyalar, tarife, paket (internet, SMS, dakika) ve hediyeler yani eski numaradaki tüm haklarınız yeni numaranıza taşınır.

Değişim işlemi resmi sitesinden veya müşteri hizmetleriyle yapıldığında işlem anında gerçekleşecek ve eskisine ulaşılamayacak. Numaranın değiştiğini bildiren SMS için belli bir adet ücretsiz diye hatırlıyordum. Tabi artık WhatsApp olduğundan bu çok önemli olmayabiliyor.

Turkcell numara değiştirme ve Türk Telekom numara değişikliği yazılarımızla nasıl yapıldığına bakınız.

Eski numara kullanılabilir mi?

Eski telefon numarası kullanılabilir mi acaba diyeniniz için değişmediyse hat sahibi eski numarasını bir yıl içerisinde geri alma hakkına sahip. Tabi farklı bir ücret tarifesiyle karşılaşacaktır. Normalde numara değişliğinde tekrar geri işlem alınmaz. Ama eski numaranın geri alınması için talep oluşturulur ve çıkacak ücretler karşılanması gerekir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yeni bir değişiklik olmadıysa 1 yıl sonra operatör numarayı satışa çıkarabilir. Bu bilgi faturasız ve faturalı hatlar için geçerlidir.

Numara değişikliği eski numara geri alınabilir mi?
Numara değişikliği eski numara geri alınabilir mi?

Eski numaranın geri alınması

Eski numara nasıl geri alınır? Numaranın asıl sahibi olan operatöre iade edilir. Yani 053 ile başlayan numaraları Turkcell’ e, 050 başlayanlar Telekom’ a ve 54 ile başlayanları Vodafone iade edilir. 

0532, 0533, 0530 … Numarayı Türk Telekom’ a taşıdınız ve hattı iptal ettiniz. Bu numara Turkcell’ e geri verilir. Hattın en son yasal sahibi Turkcell ile iletişime geçerek talep oluşturur. Bu işlem yazılı olabilir ve TiM’ de işlem yapmanız gerekebilir.

Aksi durumlar için yapılacaklar çağrı merkezine şikayet talebinin iletilmesi ve sonucun beklenmesi. Süreç 24, 48 veya 72 saat sürebiliyor.

Numara değişikliği eski numara geri alınabilir mi sorusundan sonra, sırada önemli bir detay olan ücret bilgisine geldi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Not: Kapatılan numarayı geri almak için yaptığınız başvuru için sizden biraz fazla bir ücret alacaklardır. Örnek, yeni bir hat açarken ödenecek paranın 2 ya da 3 katı istenilebilir.

Eski numarayla alakalı yasal durumlar

Yukarıdaki bilgiler tarihine göre değişebilmekte. Güncel hali zaman zaman yapılan düzenlemeye göre uyuşmayabiliyor. Bundan ötürü, kesinlikle ilgili operatörün resmi web sayfasından veya müşteri hizmetlerinden bilgi alınız.

Diğer bir sıkıntılı durum ise, hattı kapatan kişinin daha önce bu hatta kullandığı WhatsApp hesabını açık unutması. Böyle durumlarda hattı alan kişi o numara üzerine hesabı tekrardan aktif etmesi mümkün. Böyle durumlarda ise, WhatsApp iletişim bağlantısını kullanarak durumunuzu anlatmanız yeterli olacak. Daha sonra sizden istenilen bilgileri doğrulamanız / göndermeniz gerekiyor.

Eski telefon numarasıyla alakalı yasal durumlara yönelik iş akışları operatör ve kolluk kuvvetlerinin mevzuatına göre değişiyor. Ancak, kişinin kullanım yaptığı yıllar dikkate alınarak gerekli kayıtlar mahkeme yolu ile alınmakta. Yani numarayı kapatmak veya değiştirmek çözüm getirmez. Zorunlu bir süre bu bilgiler kayıt altına alınması gerekiyor.

Numara değişikliği eski numara geri alınabilir mi sorusunun yanıtı buraya kadar.

Şimdiki konumuz: Özel numara nasıl aranır

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
4 İncelemeler
 • Yeliz aydar says:

  Benin çokeski telefonumu almak istiyorum bu mümkünmü

 • Yeliz aydar says:

  Türktelekom hattından eski telefon numaramı geri almak istiyorum yani hattan faturaya geçiş yapmıştım

 • Andronova says:

  Anlayamadık faturasız hattan faturalıya geçiş yaptınız ve numaranızı mı değiştirdiniz?

 • Andronova says:

  Çok eskiden kasıt? Değişmedi ise, hat sahibinden çıktıktan sonra 1 veya 2 yıl içerisinde geri alınabiliyor.

İnceleme bırak