Ocak Ayı Android Versiyonları Kullanım Oranları Yayınlandı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Geliştiricileri ilgilendiren önemli konulardan Android versiyonları kullanım oranlarına yönelik Google şimdi Ocak ayı güncel kullanım oranlarını yayınladı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Geride bıraktığımız 2015 yılı Aralık ayında yayınlanan “Aralık Ayı Güncel Android Kullanım Oranları Belli Oldu” başlıklı yazımızda sizlerle paylaştığımız raporun ardından yayınlanan Ocak 2016’ya ait yeni rapor da yayınlandı.

Yayınlanan son rapora göre Aralık ayında %0.2’lik kullanım oranına sahip olan ve artık 0’a inen Android 2.2 Froyo sürümü tamamen tarihe karışmış oldu.

Lollipop ve son Android sürümü olan Marshmallow haricinde diğer tüm versiyonların kullanım oranları azalırken, diğer taraftan Android 4.4 KitKat sürümü %0.5’lik düşüşe rağmen hala %36.1‘lik kullanım oranıyla en çok kullanılan Android versiyonu oldu.

Materyal Tasarım ile köklü bir değişim başlatan Lollipop ise, %16.9‘luk kullanım oranına sahip Android 5.0 ve %15.7‘lik kullanım oranına sahip Android 5.1 sürümü ile en çok kullanılan ikinci sürüm oldu ve özellikle 5.1 sürümü %2.5‘lik bir artış gösterdi.

Ocak Ayı Android Versiyonları Kullanım Oranları

oca android versiyonları kullanım oranları

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Üçüncü en çok kullanılan sürüm olan Jelly Bean ise, %24.7‘lik kullanım oranına sahip ve hala geliştiricilerin uygulamalarını geliştirirken önemsemesi gereken sürümlerden biri halinde.

Son Android sürümü olan Android 6.0 Marshmallow ise, oldukça yavaş ilerlemesini devam ettirerek %0.2’lik artışla toplam %0.7‘lik kullanım oranında kaldı.

Son raporda da görülüyor ki, Android’in ciddi bir güncelleme problemi var ve umarız bu konu en kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir