Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor mu?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Windows 10 oyun oynarken siyah ekrana düşüyor sorunu Windows 11′ de mavi ekrana düşüyor olarak karşımıza çıkması mümkün.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çalışmak veya bir şey izlemek için bilgisayarınızdaki güç düğmesine basıyorsunuz ve çalışmaya başlıyor. Ancak çalışma sırasında ekran açılmıyorsa veya ekran kararıyorsa ciddi bir sorununuz olabilir. Siyah ekran sorunu, Windows 10 kullanıcıları, özellikle masaüstünü kullanmayı tercih edenler için nadir görülen bir sorundur, ancak gerçekleştiğinde oldukça can sıkıcıdır.

Çalışmak veya bir şey izlemek için bilgisayarınızın güç düğmesine bastınız ve çalışmaya başladı. Ancak çalışma sırasında ekran açılmıyorsa veya ekran kararıyorsa ciddi bir sorununuz olabilir. Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor sorunu, Windows 10 kullanımlarında sık yaşanmamakta. Özellikle masaüstünü kullanmayı tercih edenler için nadir görülen bir sorundur.

Siyah ekran sorununun nedeni

Windows 10 kullanıcıları bilgisayarı açarken veya tam kullanım sırasında siyah bir ekran görebilir. Böyle bir siyah ekran sorununa yol açan birkaç ana neden vardır. Bu nedenlerden biri, bilgisayarın içindeki bozuk bir iç bağlantıdır. Böyle bir durumda kullanıcı hiçbir şey yapamaz. Tablet veya dizüstü bilgisayarda karşılaşılan bu sorunu gidermek için cihazın yetkili servisi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor sorununun en yaygın nedenlerinden biri, harici monitör veya harici grafik kartı tarafındaki bağlantı sorunudur. Harici bağlantıyı sağlayan kablonun içinde temassızlık olabilir veya portlarda temassızlık olabilir, harici kablonun yanlış girişe takılması olasıdır. Siyah ekran sorununun bir başka nedeni de kablosuz ekranın başka bir cihaza yansımasıdır. Bu durumda ne cihazınız ne de yansıttığınız ekran görüntü oluşturmaz, sadece siyah bir ekran görürsünüz.

Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor için öneriler

Bilgisayarınızı dahili bağlantı kablosuyla bağladığınız monitörde Oyun Oynarken Siyah Ekrana Düşüyor sorunu yaşıyorsanız, harici bağlantı kablolarının canlı olduğundan emin olmalısınız. Kabloyu bilgisayarın doğru çıkışına, yükleyicinin doğru girişine bağladığınızdan emin olun. Bu, birden çok video çıkışı olan bilgisayarlarda sıklıkla meydana gelebilir. Bilgisayarı uyandırmak için herhangi bir tuşa basın veya fareyi hareket ettirin. Ekran uyanıyorsa sorun muhtemelen temassızlıktır, bu durumda farklı bir bağlantı kablosu kullanarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Windows 10 bilgisayarınızı veya tabletinizi kablosuz olarak başka bir ekrana yansıttıysanız ve siyah ekran sorunu yaşıyorsanız, bunun nedeni cihazın yansıttığınız ekranı algılamaması olabilir. Windows 10 tabletinizde sorun yaşıyorsanız, “ses açma ve azaltma” tuşlarına arka arkaya üç kez aynı anda basın. Ekran uyanacak ve yeniden algılamaya ve yansıtma yaptığınız ekrana bağlanmaya çalışacaktır.

Güncellemeleri kontrol edelim

Yapılmayan güncellemelerin bazen soruna sebep olduğunu görüyoruz. Bu hem sistem tarafında hem sürücüler hem ilgili oyunun güncel tutulması gerektiği ile alakalıdır. Lakin bazen bunların birinde yapılan güncellemenin yol açtığı sorunlar vardır. Sık oluşmaz ama eskiden sık yaşanırdı. Bu olasılık var olduğu sürece kesinlikle değerlendirme listemizde yeri var olacak.

Denetim masasına girdiğinizde “Program kaldır” alanında yer alan “Yüklü güncelleştirmeleri” adlı alandan son yapılanların kaldırılması denenecek seçeneklerden biridir.

Yine sürücü çakışmalarının kontrolü içinde ilgili sürücünün kaldırılıp denenmesi gerekiyor. Yeni ve eski olan kart sürücülerinin versiyonlarını deneyin.

Oyun oynarken siyah ekrana 1
Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor

İlgili alana ulaşmanız için gerekli sıralamayı resimli anlatımdaki araç çubuğu alanında göreceksiniz.

Oyun oynarken siyah ekrana 2
Oyunda siyah ekrana düşüyor sorunu

Ekran kartına yönelik kontroller

Eskiden aşırı ısınmalara bağlı çeşitli problemlerle karşılaşırdık. Ekranın kendi kendine gitmesi, duraklamalar ve reset atılmasına doğru giden bir çok sorun yaşanırdı. Bazı ekran kartlarında soğutucu demir veya fan tam görevini yapmadığı olurdu. Bunlar ya ufak bir bakımla ya da değişimle çözülürdü.

Kartın kontrolünden önce sürücü değiştirilerek denenmesi gerekiyor. Eski ve yeni olan versiyonların kullanılması şart. Bu testlerde kesinlikle bir önceki sürücünün kalıntılarının kaldırılmasını öneriyoruz.

Alta eklediğimiz görselde bizdeki kartın bilgisini görmektesiniz. Biz güncel sürücü işlemlerini otomatik inceleme aracı kullanarak yapmaktayız. İlgili sürücünün kaldırılmasını düşünüyorsanız kesinlikle yazılım kurulu olanlarında kurulumun kaldırılması daha sağlıklı olacak.

oyun donma sorunu
Oyunda donma sorunu ekran kartı incelenmesi

Sonradan kurulu olanların kontrol edilmesi

Telefonlarda olduğu gibi bilgisayarda da kurulan programların birbirini etkilediği zamanlar oluyor. Tabi şimdilerde pek karşılaşmıyoruz. Burada da son kurulanların kaldırılması ile test yapılmalı.

Kurduğunuz antivirüs programından kaynaklı olup olmadığının da bakılması adına geçici durdurma yaparak deneyelim.

İşletim sisteminde oluşan problemlerin incelenmesi

Sistemde herhangi bir gereksinim dosyasına zarar verildiğinde fark edilmeden ara ara sorun çıkarma durumları vardır. Bazıları silindiğinde veya zarar gördüğünde sistemin açılmamasına kadar giden problemler oluyor. Burada da çalışacak hizmetlerin düzgün çalışmamasına sebep olma durumları var. Böyle durumlara yönelik eksik dosyanın yerine koyulması veya sistem geri yüklemenin sorunsuz güne yapılmasını öneriyoruz.

Oyun oynarken siyah ekrana düşüyor testinde farklı ekran kartı, online oyunlarda başka internet bağlantısı ve bilgisayarla denenmesi gerecektir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir