Powerbank pil neden şişer ve onarımı var mı?

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Aldığım powerbank şişti ve kasası yanlardan açıldı diyenlerin sayısı hayli fazladır. Pil şişmesi nedeniyle kasanın açılması korkutabiliyor. Peki çözümü var mı?

Sponsorlu reklam

Powerbank pili neden şişer diye merak edenlerin sorusunun cevabı birden fazla yanıta sahiptir. Bizimde bugüne kadar 2 ürünümüzde bu şekilde bir sorunla karşılaştık. Birisi dijital ekranlı, şirketler tarafından kendi logolarının olduğu hediye ürün ve diğeri ise Xiaomi’ nin 10000 mAh kaliteli bir ürünüydü.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yazımızın konusuna gelmeden önce bir kaç iş görecek önerimiz olacak. Şişen powerbank için:

Sponsorlu reklam
 1. Çift bataryalı bir ürün ise cihazı sökerken pillerden birinin sağlamlığını kontrol edenler biri sağlamsa birbirinden ayırıp bir tanesiyle kullanmaya devam edebiliyor. Örnek 12000 mAh ise arızalı olan 6000 olacaktır.
 2. Batarya iş görmeyecek halde ise lehimleri sökülüp kartan pili ayırınız ve internette harici pil satışı yapan yerlerden alarak tekrardan lehimleyerek kullanabilirsiniz.
 3. Şişen pillerin havasını alarak kullanmayı deneyenler olabiliyor. Bir toplu iğne ile işini görenler oluyor. Taşıyıcı cihazların koruyucu jelatın kısmına ufak delik açanlar daha sonra yanmaz veya ısıya duyarlı bandla bu bölümü kapatırlar. (İleri düzeyde olanların kullanılmaması önerilir)
 4. Dış kapında sıkıntı olan ürünler için metal bir aksamın içerisine yerleştirilebilir veya hazır satılan kızaklar denenebilir.

Taşınabilir şarj cihazı neden şişer?

Bizim iki üründe de başımıza gelenin ne olduğunun farkındaydık. Buna neden olan etkenin ne olduğunu size anlatacağız ve diğer nedenlerinin de neler olabileceğinden bahsedeceğiz.

Bizdeki durum bir üründe elimize geçen hangi şarj cihazı varsa onla şart ettiğimizden kaynaklı. Orjinal şarj cihazımız bir kaç tane var ama gittiğimiz yerlerde çoğunlukla orjinal olmayan veya yetersiz denilebilecek seviyede cihazlarla dolum yapıyorduk. İkinci ürün ise yanlış hatırlamıyorsak 1-2 ay içerisinde şişme sorunuyla karşılaştık. Ürüne baktığınızda dijital, şık bir tasarım ve kaliteli gibi duruyordu. Bunda ise dikkatli kullandık ve tamamen orjinal olan cihazları tercih ettik. Peki bunde neden sorun çıkardı derseniz, nedeni ürünün kalitesinden veya kusurlu ürün sınıfına giren bir durumla alakalı. Sonraki ürünümüz ise Duracell oldu ve neredeyse 1,5 yıldır hala kullanıyoruz. 6000 mAH ama piyasada iki kat değerde olanlara taş çıkarır şekilde kullanım sayısı var.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 1. Düzensiz şarj edilen ürünler.
 2. Orjinal olmayan cihazlarla şarj yapılması.
 3. Düşük / yüksek voltajlı veya amberlere sahip cihazların kullanılması. (Tablet daha sıkıntılı)
 4. Sıcak bir yerde tutulması veya güneş olan bir yerde bırakılması.
 5. Dolum sırasında telefonun şarj edilmesi.
 6. Gereksinimleri tutmayan ürünlerle doldurulması.
 7. Uzun saatler şarjda bırakılan ürünler. (Bazılarında koruma olmayabiliyor veya işlevselliğinde sorun çıkabiliyor)

Powerbank pil neden şişer ve onarımı var mı?

Uyarı: Şişen bataryaların kullanılması bazı durumlarda büyük tehlikeler arz edebiliyor. Her ne olursa olsun kullanılmadan yeni bir pil alınarak değiştirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Havası alınmak istenilen bataryanın devrede aktif olmaması gerekir.


Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 04:31

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak