Sony Android için Playstation Suite Duyurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Türkiye’de yaşayan Android severler olarak bizler Android Market’e erişim ile uğraşa dururken Sony, yeni nesil Taşınabilir PlayStation’ını duyurmak için düzenlediği etkinlik kapsamında Android işletim sistemi için PlayStation Suite’i duyurdu.Orjinal Playstation oyunlarının satışa sunulacağı bir Playstation Store oluşturacak olan Sony,Playstation Certified ile sertifikalayacağı cihazlarda bu markete yer verecek.
Şimdilik yalnızca Android cihazlarına sertifika sağlayacak olan Sony’nin marketini mevcut cihazlarda kullanabilmek için Android 2.3 Gingerbreadve üstü versiyonlarda işletim sistemine sahip olmak gerekiyor. Piyasaya sürülecek yeni Android’lerde yer alması muhtemel olan Playstation Store’un tüketiciye ekstradan bir işlem gerektirmeden hizmet verebilecek olması neredeyse Gameloft’un tekelindeki mobil oyuncu pazarının canlanmasını ve rekabetin kızışmasını sağlayacak.   Playstation Store’dan; PSP One yani ilk portatif Playstation’a ait oyunlar ve klasik Playstation oyunları satın alınabilecek. İndirilen oyunlar sertifikalı cihazın donanımına göre şekillenecek. Eğer cihazınız sertifikalı değilse tuşlar direk ekran üzerinde yer alacak. Böylesine önemli bir projeyi hayata geçiren Sony, sertifikalayacağı Android cihazlarını ikiye ayıracak.

Andronova

İlki dokunmatik ekranlı ve herhangi bir tuş takımı ihtiva etmeyen cihazlar. Bu cihazlarda PSP oyunlarında kullanılan tuşlar ekran üzerine konumlandırılacak. Küçük ekranlı cihazlarda karışıklığa sebep olacakmış gibi görünse de Android 2.3 ve üstü versiyon gereksinimi buna çözüm sağlayabilir.
İkinci tip cihazlar ise QWERTY klavyeli, tuş takımlı ya da Sony Ericsson XPERIA Play gibi Playstation Pad ve benzeri oyun takımlarına sahip Android’ler. Oyunda kullanılan tuşlar ekranda gözükmeden mevcut klavye veya tuş takımlarına atanacak. Bu şekilde hem görüntü bozulmayacak hem de oyunlar daha rahat oynanabilecek.

Oyunların en önemli özelliği PSP’lerdeki oyun kalitesinin aynısını Android’li cihazlarda da verebilecek olması. Playstation Certified lisans dağıtma sistemi sayesinde geliştiricilere de kapılarını açan Sony, bu alandaki yeni yapımlara da marketinde yer vererek bir geliştirici platformu da oluşturmuş olacak.
MWC 2011’de detaylarının açıklanması beklenen marketi taşıyan Playstation sertifikalı ilk telefonun Sony Ericsson XPERIA Play (Playstation Phone) olması bekleniyor.Markette; Wild Arms (RPG), Cool Boarders 2 (Snowboard oyunu), Syphon Filter (Aksiyon) gibi PS 1 oyunları yer alacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın