Özel numara nasıl kapatılır

Gizli denilen özel numaralardan gelen aramaları kapatmak için yapılacak işlemler tüm hat kullanıcılarında aynı olmakta. Engelleyemiyorum diyenlerin deneyecekleri var.

Özel numara nasıl kapatılır
müşteri hizmetleri

Özel numara kapatma işlemine girmeden önce özel numara kavramının neyi veya neleri ifade ettiğine bakılmalıdır. Böylelikle bütün kavramlara hâkim olunmuş olacaktır.

Özel numara, eğer bir cep telefonunuz varsa günümüze göre tarif etmek gerekirse akıllı telefonunuz varsa arama yaparken telefon numaranızın gizlenmesi yani aradığınız kişi tarafından numaranızın gözükmemesi anlamına gelir. Arama yapan kişinin aradığı kişide numarasının gözükmemesi için belli işlemler yapması gerekmektedir. Bu işlemler telefonunuzun modeline göre değişmektedir. İşlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

1) Akıllı telefonunuzun işletim sistemi android ise;

 • Telefonunuzun arama bölümüne giriş yapınız.
 • Açılan ekranın sağ üst köşesinde üst üste iki nokta şeklinde gözüken simgeye tıklayınız.
 • Üst üste iki nokta şeklindeki sembole tıkladıktan sonra açılan menüde ayarlar seçeneğini seçiniz.
 • Karşınıza gelen ekranda operatör arama ayarları seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan ekranda ek ayarlar seçeneğini seçiniz.
 • Son olarak ise arayan kimliği seçeneğini seçince ağ varsayılanı, numarayı gizle, numarayı göster gibi seçenekler bulunmaktadır.
 • Bu kısımda ise numarayı gizleyi seçerek arama yaptığınız kişilere numaranızı gizlemiş ve özel numara olarak aramış olacaksınız.

2) Akıllı telefonunuzun işletim sistemi ios ise;

 • Telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapınız.
 • Karşınıza gelen ekranda telefon seçeneğini seçiniz.
 • Bu kısımdan da numaramı göster seçeneğini seçiniz.
 • Numaranızın gözükmemesi için numaramı göster seçeneğini sola kaydırmalısınız bu sayede arama yaptığınız kişilere numaranızı gizlemiş ve özel numara olarak aramış olacaksınız.

Arama nasıl yapıldığı işlem adımlarından bahsettikten sonra özel numara kapatma işlemi nasıl yapılır konusuna biraz değinelim.

Özel numara nasıl kapatılır?

Özel numara olarak aranıldığı gibi özel numara araması almak istemeyen telefon kullanıcıları için de belli işlemleri uyguladıktan sonra özel numara aramaları almayacaklardır. Tabi ki bu işlemler telefon hattınıza göre değişiklik göstermektedir. 

 1. Turkcell: Turkcell operatörünü kullananlar *253# yi arayarak belli bir süre sonra telefonunu özel numara aramalarına kapatmış olacaktır.
 2. Vodafone: Telefonunuzun mesaj bölümüne girerek GIZLI AC yazarak 7046 ya göndererek özel numara aramalarını kapatabilirsiniz.
 3. Türk Telekom: Türk Telekom operatörünü kullananlar #253# yi arayarak belli bir süre sonra telefonunuz özel numaralara kapatabilecektir.

Özel numara kapatma işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Eğer özel numara aramalarını açmak istiyorsanız her bir operatör için aynı işlemleri tekrar yaparak açma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Özel numaralardan gelen aramaları engelleyemiyorum diyenlerin dikkat edeceği husus acaba voip tarzı bir yöntem kullanılıyor olabilir mi? Birde yardımcı bir kaç uygulamanın kullanılması belki işinize yarayabilir.

Özel numara nasıl kapatılır

Yukarıdaki resim iPhone' a ait ve Samsung tarzı farklı markaların engelleme ayarlarının hemen hemen benzer olduğunu vurgulayalım. Farklı olan bulunan yer diyebiliriz. Huawei kullanıcısının yaptığı işlemle ile Xiaomi arasında yöntem mantığına bakıldığında bir farklı bulunmamakta. Aramayı yasaklayamıyorum şeklinde yardım arayışına girmeden önce cihazınızı kapatınız ve testi farklı operatörlerde ayır ayrı yaparak duruma göre hattınızın resetlenmesi önerilebilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 01:00